1.Sinemazon Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali Programı açıklandı

Bu yıl ilk defa düzenlenecek olan Sinemazon Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali 18 Ocak tarihinde başlıyor ve 5 gün sürecek festivalin programı açıklandı.

Çankaya Belediyesi’nin 18-22 ocak tarihleri arasında düzenleyeceği 1.Sinemazon Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali, Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde başlıyor ve uzun, kısa metrajlı ve belgesel film gösterimleri, söyleşi ve çeşitli etkinliklerin yer alacağı festivalin programı açıklandı.

Bu yıl ilk defa 18-22 ocak tarihleri arasında gerçekleştirilecek Sinemazon Kadın Yönetmenleri Festivali; Kadın sinema yönetmenlerinin, seslerini duyurabilmek, deneyimlerini paylaşabilmek, sanatlarını sanatseverlerle buluşturmak için Çankaya Belediyesi 5 gün sürecek bir festival hazırladı. Festivallerin amacının Türkiye’de düşük olan kadın yönetmen oranını yükseltmek, kadınları cesaretlendirmek ve kadınların her alanda olduğu gibi sanatta da kendini özgürce ifade etmesini sağlamayı amaçlıyor. Festival programı kapsamında; film gösterimlerinin yanı sıra soru cevap, konserler, söyleşiler, atölyeler ve izleyici ile yönetmen buluşmalarının gerçekleşeceği etkinlikler de yer alacak.

1. Sinemazon Kadın Yönetmenleri Festivalinin direktörlüğünü, daha önce “Ahmet Muhip Dranas Edebiyat Şenliği, Mutluluk Festivali’’ gibi başarılı işlerde imzası olan belgesel fotoğrafçısı Volkan Atılgan, festivalin program direktörlüğünü ise “Yağmurlarda Yıkansam” ve “12’ye 5 Kala’’ filmlerinin yönetmenliğini yapan Gülten Taranç üstleniyor.

18 Ocak saat 17.00’da Gülten Taranç’ın yönettiği ‘Kadın Yönetmenler Belgeseli’ ile başlayacak olan festival programının açılış gecesinde, 2012 yılında yaşamını yitiren sinema sanatçısı ve senarist Meral Okay anısına verilecek olan Meral Okay Özel Ödülü yönetmen Biket İlhan’a taktim edilecek. Festival kapsamında düzenlenen ‘Senaryo Yazım Özendirme’ yarışmasının ödülünün takdim edilmesinin ardından Sinemazon Kadın Yönetmenleri Festivalinin programı Ahu Sağlam’ın konseriyle devam edecek.

19 Ocak saat 13.00’da devam edecek olan festivalde kadın yönetmenlerin çektiği filmlerin gösterimleri gerçekleşecek. 13.00’da yönetmenliğini Serpil Altın’ın yaptığı ‘Yüzmeyi Öğreniyorum’, 13.45’te Aysim Türkmen’in ‘Çekmeköy Underground 96’, 16.00’da Jale İncekol’un ‘Müzikli Bir Hikaye 34’ ve ‘Umutlu Bir Hikaye 54’ filmleri, 18.00’da Görkem Yeltan’ın ‘Bağcık 93’ ve 20.00’da Biket İlhan’ın ‘Hilal-i Ahmer Cemiyeti Hanımlar Merkezi 57’ filminin gösterimleri gerçekleşecek.
Festivalin 3’ncü günü 11.00’da Gülten Akın Salonu’nda Aysim Türkmen’le Kentten Karakter Yaratmak atölyesi ile başlayacak. Festival 13.00’da Çağıl Nurhak Aydoğdu’nun ‘Yarım98’, 15.00’da Sezen Kayhan’ın ‘İmparatorlukta Zor Bir Gün’, 15.45’te Su Baloğlu ve Merve Bozcu’nun ‘Onun Filmi 74’ ile devam edecek. Sonrasında 17.30’da ‘Türkiye’de Kadın Olarak Bağımsız Sinema Üretmek’ isimli panelde B.Gülçin Özdemir ve Sevcan Sönmez konuşma yapacaklar.
Panelin ardından B.Gülçin Özdemir ve Sevcan Sönmez’in imza günü etkinlikleri gerçekleşecek. 20 ocak tarihindeki festivali günü, 19.00’da Sefa Öztürk’ün yönetmenliğini yaptığı ‘Güven 97’ filmiyle son bulacak.

Festival 21 Ocak saat 12.00’da Gülten Akın Salonu’nda ‘Gülengül Altıntaş ile Yaratıcı Senaryo Yazımı’ atölyesi ile başlayacak. Sonrasında yine kadın sinema filmi yönetmenlerinin film gösterimleri ile devam edecek olan festivalde 13.00’da Derya Durmaz’ın ‘Gri Gölge’ 13.30’da Burçak Üzen’in ‘Beginner 98’, 15.30’da Sevinç Karataş’ın ‘Maceracı Kuşlar’, 16.00’da Sevinç Baloğlu’nun ‘Tohum 75’, 17.30’da Derya Durmaz’ın ‘Ziazan’, 18.00’da Banu Sıvacı’nın ‘Güvercin 80’ ve son olarak 20.00’da yönetmen Vuslat Saraçoğlu’nun ‘Borç 95’ filminin gösterimi gerçekleşecek.

1.Sinemazon Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali’nin son günü 12.00’da Meryem Yavuz ile Görüntü Yönetimi atölyesi ile başlayacak olup , 13.00’da Itır Sezik’in ‘Yara’, 13.30’da Dilek Çolak’ın ‘Hemşire 89’, 15.30’da Gülten Taranç’ın ‘Yağmurlarda Yıkansam 89’, 17.15’te Handan Bayındır Tuna’nın ‘Bir Işık Verin Bana’, son olarak 18.00’da, Dilek Kaya’nın ‘Kazım 85’ filminin gösteriminin adından kapanış töreniyle son bulacak. / Festival programı için: www.Sinemazon.org

Haber-Yazı: Hilal Arslantaş

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: