13. SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali başlıyor

SineMardin Uluslararası Film Festivali, bu yıl 13. kez perdelerini açıyor. 6-13 Aralık tarihleri arasında Mardin’de gerçekleştirilecek olan film festivali kapsamında bir çok seçkideki belgesel, kısa film ve uzun metrajlı film gösterimleri ve söyleşiler sinema severlerle buluşacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla ve Mardin Film Ofisi tarafından gerçekleşecek olan 13. Uluslararası SineMardin Film Festivali; tarihi, kültürü ve kendine has güzellikleriyle meşhur, doğunun nadide Mardin kentinde bir çok ülke yapımı ödüllü ve yılın dikkat çeken yapımları sekiz gün boyunca sinema severlerin karşısında olacak.

Bu yıl 13.sü gerçekleştirilecek SineMardin Film Festivali, “izleyicide derin bir etki bırakmak adında kendine özgün, farklı bir havası olan ve sürükleyici senaryolarıyla bir sanat yapıtı olmayı tamamlamış filmlerle en geniş kitlelere ulaşmayı amaçlamakta”.

2006 senesinden bu yana Mardin’in kültürel ve sosyal yapısını tanıtan ve yılın sinema yapımları arasından seçkiler ve ödüllü filmleri sinema izleyicileriyle buluşturan SineMardin Film Festivali, Mardin Sinema Ofisi tarafından gerçekleştiriliyor.

Emin Alper’in “Kız Kardeşler” filmi ile açılacak olan ve bir çok ödüllü ve dikkat çeken sinema filmlerini sinema severlerin beğenisine sunacak olan programında, Kısa Film ve SVKP Finalist Filmler Seçkileri de izleyicinin karşısında olacak. SineMardin 6 ve 13 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek tüm belgesel, kısa film ve uzun metrajlı film gösterimleri ve etkinlikler Emirgan AVM Cinemaximum sinemasında ücretsiz olarak izleyiciyle buluşacak.

Sekiz gün sürecek festival kapsamında gösterilecek olan filmler şöyle:

Festivalin İlk Gününde (6 Aralık Cuma, Gala) Açılış filmi olarak Kız Kardeşler izleyicinin karşısına çıkıyor.

2. Gün (7 Aralık Cumartesi): Kraliçe Lear , Şafakta, Kapı, Görülmüştür, Bağlılık Aslı, Şampiyon

3. Gün (8 Aralık Pazar): Küçük Kahramanlar, Kronoloji, Kovan, Omar ve Biz, Dilsiz, SVKP Finalist Filmler Seçkisi, Sinemardin Kısa Film Seçkisi, Görülmüştür, Hain

4. Gün (9 Aralık Pazartesi): Küçük Kahramanlar, Burası Cennet Olmalı, Bilinmeyen Aziz, Parazit

5. Gün (10 Aralık Salı): Küçük Kahramanlar, Persona, Sınır, Kraliçe Lear, Acı ve Zafer, Kapı
6. Gün (11 Aralık Çarşamba): Küçük Kahramanlar, Ayna, Burası Cennet Olmalı, Kız Kardeşler, Kovan, Bağlılık Aslı

7. Gün (12 Aralık Perşembe): Küçük Kahramanlar, Amına, Sınır, Omar ve Biz, Bacurau, Şafakta, Dilsiz, Profesör ve Dahi

8. Gün (13 Aralık Cuma): Küçük Kahramanlar, Profesör ve Dahi, Acı ve Zafer, Burası Cennet Olmalı, Aidiyet, Sınır.

Haber-Yazı: Zirek Eren Konür

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: