15. Documentarist İstanbul Belgesel Film Günleri başlıyor

Belgesel alanında gerçekleştirilen en önemli programlardan birisi olan Documentarist İstanbul Belgesel Film Günleri 15. defa belgesel severlerle buluşuyor. 25-20 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival günleri her sene belgesel sinemanın en güncel ve güzel örneklerini barındırıyor.

Bu sene 70 belgeselin yer aldığı belgesel günleri programı 24 Haziran’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yönetmen Cem Kaya’nın çektiği “Love, Deutschmarks and Death” (Aşk, Mark ve Ölüm) filmi ile başlayacak. İstanbul’un altı mekanında belgesel severlerle buluşacak olan 15. Documentarist Belgesel Film Günleri’nde film gösterimlerinin yanı sıra bir çok etkinlikte yer alıyor. Konu ülke Almanya’dan Bettina (2022), Herr Bachmann und seine Klasse, (2021) ve Genderation (2021) de dahil bir çok belgesel filmin gösterimi gerçekleştirilecek.

Bu sene, üç belgeselcinin üç belgeseliyle tanıtılacağı ‘3×3’ adlı yeni bir bölümü programına dahil eden Documentarist’in yeni bölümünün konukları ise Monika Treut, Magnus Gertten û Aliona van der Horst olarak açıklandı. Arşiv ve belgesel ilişkisi bu yılki belgesel günlerinin odaklanacağı konuların birisi. Magnus Gertten, Aliona van der Horst ve Cem Kaya’nın katılımı ile ‘Belgeselde Yaratıcı Arşiv Kullanımı’ başlıklı bir panel de düzenlenecek.

Yine bu sene ilk defa Müze Gazhane’de 5 gün sürecek olan ve ekoloji ile iklim krizi konularına odaklanan açık hava film gösterimleri yer alıyor. Documentarist İstanbul Belgesel Film Günleri programı kapsamında; plastik çöp ihtali üzerinde bir panel ile ‘XR Yok Oluş İsyanı’, ‘Ebeveynlik ve Büyüme Hikâyeleri’, ‘Müzik ve Dans Filmleri’, ‘LGBTİ+ Hakları’, ‘Canlandırma Belgeseller’ gibi bir çok kategoride yer alan filmler sinema severlerle buluşacak.

Documentarist Belgesel Film Günleri’nde bu yıl Türkiye’den 30 belgesel film yer alıyor. Yeni Yetenek Ödülü’nün yönetmen Johan van der Keuken verileceği açıklanırken ödül jürisi; sinema akademisyeni Özlem Güçlü, programcı ve dijital iletişim uzmanı Karen Cirillo, yönetmen Ahu Öztürk, kurgucu Selda Taşkın ve belgesel sinemacı, akademisyen Can Candan’dan oluşuyor. Festival programının FIPRESCI Ödülü (Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu) jürisine ise Ukrayna’dan Natalia Moussienko, İsviçre’den Teresa Vena ve Türkiye’den Övgü Gökçe seçildi.

Belgesel film günlerinin tüm gösterimleri Fransız Kültür Merkezi, Cine Majestice, Aynalı Geçit ve Müze Gazhane’de, atölye çalışmaları ve diğer etkinlikler ise Yapı Kredi Kültür Sanat (Beyoğlu) ve Postane’de (Galata) gerçekleştirilecek. Fransız Kültür Merkezi, Cine Majestice’deki gösterimleri bilet ile, Aynalı Geçit ve Müze Gazhane’deki film gösterimi ile etkinliklerin ücretsiz olarak sinema severlerle buluşacağı açıklandı. Documentarist İstanbul Belgesel Film Günleri’nin detaylı programı önümüzdeki günlerde belli olacak.

Kaynak: Altyazi.net

Program ve bilgi için: documentarist.org

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir