25. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Başlıyor!

25. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 26 Mayıs ve 5 Haziran tarihleri arasında Ankara’da Kızılay Büyülü Fener Sineması ve Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali 1998 yılından bu yana, Türkiye’de ilk kadın filmleri festivali olarak kadın sinemacıların emeklerini ve çalışmalarını görünür kılmak için düzenleniyor. Kürt yönetmen Kurdwin Ayub’un çektiği “Sonne” filmi, türk yönetmen Ceylan Özgün Özçelik’in “Cadı Üçlemesi 15+” belgeseli, kürt yönetmen Elif Yigit’in “Heskîf” belgeseli de festival programında yer alıyorlar.

Festival bu yıl 26 Mayıs tarihinde “Kadınların Mirası” teması ile sinema severlerle buluşacak ve 5 Haziran tarihine kadar sürecek. Uçan Süpürge programı kapsamında Endonezya’dan Hindistan’a, Kosta Rika’dan Arjantin’e, Vietnam ve İngiltere’ye, 60’ı aşkın kadın sinemacının çektiği kısa film, uzun metraj ve belgeseller gösterilecek. Festival filmleri Ankara’da Kızılay Büyülü Fener Sineması ve Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezinde seyirci ile buluşacak.

Festival programında bir çok ödüllü film de yer alıyor, Olgaç Bilge Başarı Ödülü Neşe Yulaç, Ayşenil Şamlıoğlu ve Anna Maria Aslanoğlu’na, Genç Cadı Ödülü Nazlı Bulum’a, Onur Ödülü ise sinema sanatçısı Şerif Sezer’e törenle verilecek.

İletişim ve festival programı için:

https://kadinlarinmirasi.com/ 

ucansupurge.org.tr

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: