4 fîlmên bi Kurdî ji bo beşên pêşbazî yên 42yemîn Festîvala Fîlman a Stenbolê hatin hilbijartin

42yemîn Festîvala Fîlman a Navneteweyî ya Stenbolê îsal di rojên 7-18ê meha avrêlê de derdikeve li pêşberî sînemahezan. Bernameya festîvalê diyar bû. Fîlmê metrajdirêj ê derhêner-senarîsta kurd Ayşe Polatê yê “Im Toten Winkel”, kurtefîlmê derhêner û akademîsyenê kurd Yilmaz Ozdîlî yê “Aforoz”, kurtefîlmê derhêner-lîstikvanê kurd Aram Dildarî yê “Navnîşan” û belgefîlmê derhênera kurd Helîn Çelîkê yê “Anqa” ji bo beşên Pêşbazî yên festîvalê hatin hilbijartin.

Festîvala Fîlman a Stenbolê îsal cara 42yemîn tê lidarxistin ku her sal fîlmên balkêş, klasîk, û xelatgirtî yên sînemayê tîne li pêşberî temaşevanên sînemayê. Li festîvalê îsal dê di 14 beşan de 134 fîlmên metrajdirêj û 29 kurtefîlm ên 160 derhênerên ji 84 welatên cîhanê bêne nîşandayîn. Ji bilî nîşandana fîlman; hevpeyvîn, sempozyûm û çalakîyên din ên sînemayê jî ji bo sînemahezan hatine amadekirin. Hate eşkerekirin ku Xelatên Rûmetê yên Sînemayê îsal didin lîstikvanên sînemayê Kayhan Yildizolu û Nevra Serezlî, serok û endamên jurîyê yên beşên pêşbazî jî diyar bûne.

Fîlmên xelatgirtî yên Berlînaleyê jî îsal dê di çarçoveya Festîvala Fîlman a Stenbolê de derbikevin li pêşberî temaşevanan. Fîlmê Nicolas Philibertî yê “Sur l’Adamant” (Xelata Hirça Zêrîn), fîlmê Christian Petzoldî yê “Roter Himmel” (Xelata Mezin a Juriyê), fîlmê Joao Canijoyî yê “Mal viver” (Xelata Taybet a Juriyê Hirça Zîvîn) jî têde gelek fîlmên balkêş ên sînemaya cîhanê li benda sînemahezan in. Fîlmên bernameya festîvalê wê di beşên Fîlmê Herî Serketî (Laleya Zêrîn), Xelata Taybet a Jurîyê, Derhênera/ê Herî Serketî, Lîstikvana Herî Serketî, Lîstikvanê Herî Serketî, Senaryoya Herî Serketî, Derhênera/ê Dîmenê ya/yê Herî Serketî, Pevxistina Herî Serketî, Derhênera/ê Hunerê ya/yê Herî Serketî û Muzîka Resen a Herî Serketî de bikevin pêşbazîyê.

Fîlmên 42yemîn Festîvala Fîlman a Stenbolê 

Fîlmên beşa Pêşbazîya Navneteweyî: 

Aramızdalar / Animalia / Sofia Alaoui / Mexrib, Katar, Frensa
İnsanlık Ölmedi / The Survival of Kindness / Rolf de Heer / Awistralya
Sıradaki Kız / Next Sohee / Jung July / Koreya Başûr
Su / The Water / Elena López Riera / Îspanya, Swîsre, Frensa
Al Yelkenler / Scarlet / Pietro Marcello / Frensa, Îtalya, Almanya
Atlantic Bar / Fanny Molins / Frensa
Kör Noktada / Im Toten Winkel / In the Blind Spot / Ayşe Polat / Almanya
Üçüncü Dünya Savaşı / World War III / Houman Seyyedi / Îran
Kopenhag Diye Bir Yer Yok / Copenhagen Does Not Exist / Martin Skovbjerg / Denmark
Pamfir / Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk / Ukrayna, Frensa, Polonya, Şîlî, Luksemburg

Fîlmên beşa Pêşbazîya Neteweyî

Bir Tutam Karanfil / Bekir Bülbül
Ölüler İçin Yaşam Kılavuzu / Barış Fert
Bars / Orçun Köksal
Yüzleşme / Filiz Kuka
Iguana Tokyo / Kaan Müjdeci
Kör Noktada / Im Toten Winkel / Ayşe Polat
Cam Perde / Fikret Reyhan
Boğa Boğa / Onur Saylak
Suna / Çiğdem Sezgin
Ayna Ayna / Belmin Söylemez;
Sanki Her Şey Biraz Felaket / Umut Subaşı

Kurtefîlmên beşa Pêşbazîya Kurtefîlman a Neteweyî:

Avrupa Fatihi / Fatih le Conquérant / Onur Yağız
Aforoz / Yılmaz Özdil
Suriyeli Kozmonot / The Syrian Cosmonaut / Charles Emir Richards
Birlikte, Yalnız / Kasım Ördek
Diyet / Handan İpekçi
Ben Tek Siz Hepiniz / Barış Kefeli, Nükhet Taneri
Charette / Sara Pınar Önder
Yüzler / Zeynep Demirhan
Evcil / Deniz Uymaz
Navnîşan / Adres / Aram Dildar
8 Mart 2020: Bir Günce / Fırat Yücel

Belgefîlmên beşa Pêşbazîya Belgefîlman a Neteweyî:

Fatma’dan Sonra 40 Yıl / Sezer Ağgez
Düet / İdil Akkuş, Ekin İlkbağ
Anqa / Helin Çelik
Kim Mihri / Berna Gençalp
Dinamo Mesken / Ahmet Karanfil, Yusuf Anavatan
Turkish Delight / Pınar Öğrenci
Kavur / Fırat Özeler
Boşlukta / Somnur Vardar

Fîlmên li derveyî pêşbirkan:

Deutschlandlieder / Almanya Türküleri / Nedim Bora Hazar
Gök Kubbenin Sevdaları / Mesut Tufan
Tavuri / Derviş Zaim

Fîlmên beşa Fîlmê Yekem ê Herî Serketî ya Seyfî Teoman:

Ölüler İçin Yaşam Kılavuzu / Barış Fert
Bars / Orçun Köksal
Yüzleşme / Filiz Kuka
Sanki Her Şey Biraz Felaket / Umut Subaşı

Xelata FIPRESCIyê (Yekîtiya Rexnegirên Sînemayê ya Navneteweyî):

The Boys in the Band /1970
Kanunun Kuvveti / The French Connection / 1971
Şeytan / The Exorcist / 1973
Dehşetin Bedeli / Sorcerer / 1977
Devriye / Cruising / 1980
Yaşamak ve Ölmek / To Live And Die In LA / 1985
12 Kızgın Adam / 12 Angry Men / 1997
Böcek / Bug / 2006
Katil Joe / Killer Joe / 2011

Xelata Hosteya/ê Ciwan: 

Lanetliler Ağlamaz / The Damned Don’t Cry / Fyzal Boulifa / Mexrib, Frensa, Belçîka
● Tanrının Yarattıkları / God’s Creatures / Saela Davis, Anna Rose Holmer / Îrlanda, Îngilistan, DYA
● Amerika / America / Ofir Raul Graizer / Îsrail, Almanya, Çekya
● Yavaş / Slow / Marija Kavtaradze / Lîtvanya, Îspanya, Swêd
● Ağrı / Ararat / Engin Kundağ / Almanya
● Falcon Lake / Charlotte Le Bon / Keneda, Frensa
● Güvenli Bir Yer / Safe Place / Juraj Lerotić / Xırwatistan
● Kömür / Carvão / Charcoal / Carolina Markowicz / Brezîlya, Arjantîn
● Elektrikli Düşlerim / I Have Electric Dreams / Valentina Maurel / Belçîka, Frensa, Costa Rica
● Otobiyografi / Autobiography / Makbul Mubarak / Indonezya, Polonya, Almanya, Singapûr, Frensa, Filipîn, Katar
● Harka / Lotfy Nathan / Frensa, Luksemburg, Tûnis, Belçîka
● 6-9 Sessizlik / Silence 6-9 / Christos Passalis / Yewnanistan
● İç Bölge / Inland / Fridtjof Ryder /Îngilistan
● Hissiz / Numb / Amir Toodehroosta / Îran
● 20.000 Arı Türü / 20,000 Species of Bees / Estibaliz Urresola Solaguren / Îspanya

Beşa Heyulayê: 

De Humani Corporis Fabrica / Lucien Castaing, Taylor Verena Paravel / Frensa, Swîsre, DYA
Çok Erken/Çok Geç / Too Early/Too Late / Danièle Huillet, Jean-Marie Straub / Frensa, Mis
Herbaria / Leandro Listorti / Arjantin & Çiçek Toplamak İçin / To Pick a Flower / Shireen Seno
Etten Çiçekler / Human Flowers of Flesh / Helena Wittmann / Frensa, Almanya
Burada / Here / Bas Devos / Belçîka
Suyun İçinde / In Water / Hong Sang-soo / Koreya Başûr
Heyula-Specter Kısa Program 1
Başlangıçta Kadın Güneşti / In the Beginning, Woman Was the Sun / Sylvia Schedelbauer
Serçenin Rüyası / The Sparrow Dream / Robert Beavers o Renate / Ute Aurand
Mesai Sonrası / After Work / Ben Rivers, Céline Condorelli
Labirent Sekansı / Laberint Sequences / Blake Williams
Heyula-Specter Kısa Program 2
Hafıza Labirentleri / Labyrinths of Memory / Esra Tanrıverdi
Uzun Günler / Long Days / Selen Solak
Sergi / Exhibition / Mary Helena Clark
Bana Bakacak Mısın / Will You Look At Me / Shuli Huang
Aradaki Dünya / In-between World / Cana Bilir-Meier
Küllerin Adı İnsandır / Ashes by Name is Man / Ewelina Rosinska

Sinemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

 

 

COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir