42. İstanbul Film Festivali başvuruları devam ediyor

Haber: Safa Atmaca

2019 yılının sonunda başlayıp 2 yıl boyunca tüm dünyada etkisini ağır bir şekilde devam ettiren korona pandemisi dönemi uygulanan aşılar ve etkili önlemlerle yaşanan ölümlerin ve vaka sayılarının azalması ile birlikte yerini normalleşen bir sürece bıraktı. Sinema ve dizi sektörü de bir çok alan gibi pandemi koşullarından olumsuz bir şekilde etkilendi ve normalleşmenin başlamasıyla birlikte gerçekleştirilemeyen, iptal edilen veya online olarak düzenlenmek zorunda kalan film festivalleri pandemi öncesindeki zamana geri dönmeye başladı. Film ve dizi sektöründeki canlanmayla beraber dünya üzerinde gerçekleştirilen film festivallerinin programları sinema izleyicisi ile buluşuyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 1982 yılından beri gerçekleştirilen Uluslarası İstanbul Film Festivali bu sene 7-18 Nisan tarihleri arasında sinema severlerle buluşacak. Festival programı kapsamında gösterilecek filmler için son başvuru tarihi 20 Ocak 2023 olarak açıklandı.

Uluslarası İstanbul Film Festivali her sene yarışma bölümlerinde yer alan onlarca kısa film, belgesel ve uzun metrajlı filmi sinema izleyicisine ulaştırıyor. Bu yıl 42. defa 7-18 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek fesivalin “Türkiye Sineması” bölümündeki film başvuruları festivalin resmi internet sitesinden yapılabilecek.

7-18 Nisan tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan festival programı 1982’de ilk defa sinema haftası olarak izleyiciyle buluşmuştu. Dünyanın dört bir yanındaki çekilen en iyi, ödüllü, prömiyerini uluslararası film festivallerinde yapmış ve dikkat çeken film örneklerinden Türkiye sinemasının yeni ve özgün yapımlarına kadar bir çok klasik, kült ve yeni filmi sinema seyircisine ulaştıran İstanbul Film Festivalinde her yıl yönetmen ve film ekiplerinin katıldığı söyleşiler, seçkiler, özel programlar ve sinema endüstrisine dair etkinlikler de yer alıyor.

İstanbul Film Festivali programında “Sinemaya Yeni Bakışlar” teması ile her sene Uluslarası Yarışma kategorisinde büyük ödül olarak “Altın Lale” ödülü Şakir Eczacıbaşı anısına taktim ediliyor. 42. defa düzenlenecek olan festivalde Türkiye Sineması bölümünde yer alacak filmler ‘Ulusal Yarışma’, ‘Ulusal Belgesel Yarışması’ ve ‘Ulusal Kısa Film Yarışması’ başlıkları ile sinema seyiricisi tarafından izlenecek. Ulusal Yarışma kapsamında En İyi Film’e büyük ödül olarak “Altın Lale”, ‘Jüri Özel Ödülü’, ‘En İyi Yönetmen’, En İyi Kadın Oyuncu’, ‘En İyi Senaryo’, ‘En İyi Görüntü Yönetmeni’, ‘En İyi Kurgu’, ‘En İyi Sanat Yönetmeni’ ve ‘En İyi Özgün Müzik’ dallarında filmler, yönetmenler, oyuncular, kurgucular ve müzisyenler ödüllendiriliyor.  2012 yılında yaşamını yitiren film yönetmeni, senarist ve yapımcı Seyfo Teoman adına her yıl verilen ‘En İyi İlk Film Ödülü’ ile genç ve ilk filmini çeken sinemacıların desteklendiği festival programında ‘En İyi Belgesel’ ve ‘En İyi Kısa Film’ ödülleri ile de belgesel ve kısa film yönetmenlerine para ödülleri veriliyor. ‘En İyi Görüntü Yönetmeni’ ve ‘En İyi Kurgu’ ödüllerinin de  İKSV tarafından para ödülleriyle destek olunacağı belirtilirken Genç Ustalar bölümünde yarışacak filmlerin bu sene genç jüri üyelerinden oluşacak Genç Jüri tarafından değerlendirileceği açıklandı.

Her yıl, festival kurucuları arasında yer alan edebiyatçı, şair ve yazar Onat Kutlar anısına taktim edilen ‘Jüri Özel Ödülü’nün bu sene itibariyle ‘Kariyo & Ababay Vakfı Jüri Özel Ödülü’ adı altınca verileceği duyrulurken 150 bin TL değerinde olacak para ödülününün ödülü kazanacak filmin yapımcısı ve yönetmeni arasında paylaşılacağı ifade edildi.

42. Uluslarası İstanbul Film Festivali’nin Türkiye danışma kurulunda sinema yazarları Engin Ertan, Kaan Karsan, Nil Kural ve Esin Küçüktepepınar yer alıyor. Ulusal Yarışma bölümünde yer alacak olan jüri başkanı ve üyeleri belirlendikten sonra kamuoyuna açıklanacak.

İstanbul Film Festivali’nin başvuruları festivalin resmi sitesi film.iksv.org sitesinden erişilebilen Eventival platformu linkindeki form üzerinden gerçekleştirilebilecek. 2022-2023 arasında yapılan filmler için açık olan başvurularda uzun metrajlı filmlerin 60 dakikadan uzun ve kurmaca türünde çekilmiş olması, belgesel kategorisindeki filmlerin 30 dakikadan uzun olması ve kısa film kategorisindeki filmlerin 20 dakikadan kısa olması şartları buluyor. Festival programı kapsamında gösterilecek filmlerin yarışma bölümlerine başvuruları 20 Ocak 2023 tarihine kadar yalnızca internet aracılığıyla alınacak. Başvuru yapacak adaylar detaylı bilgi, şart ve yönetmelikler için festivalin resmi internet sitesi film.iksv.org’a ulaşabilirler.

‘Kısa Film Yarışması’ jüri üyeleri belli oldu

İstanbul Film Festivali programı yaklaştıkça festivalin yarışma bölümlerinde jüri üyesi olarak yer alacak isimler belli oluyor. 42. İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Kısa Film Yarışması jürisinde yer alacak isimler açıklandı. Bu yılki Kısa Film Yarışmasında; fotoğrafçı ve yönetmen Aylin Kızıl, yönetmen ve çizgi roman sanatçısı Yorgos Goussis ve yönetmen Volkan Güney Eker jüri üyesi olarak belirlendi. Festival programı çerçevesinde kısa film yapımlarını özendirmek ve bu alandaki film çekimlerine destek olarak nitelikli kısa filmleri sinema seyiricisine buluşturmayı amaçlayan yarışmada 20 dakikakayı aşmayan filmler arasından jürinin seçimi ile belirlenen ‘En İyi Kısa Film’ ödülü Anadolu Efes’in katkıları ile ödüllendiriliyor ve ödülün değeri bu sene 20 bin TL olarak açıklandı.

İKSV Galaları sürüyor

İstanbul Film Festivali tarafından festival programı dışı zamanlarda düzenlenen İKSV Galaları programı özel gala gösterimleri ile senenin dikkat çeken ve en çok beklenen sinema filmlerini sinema seyircisinin beğenisine sunuyor. Filmleri ilk kez görme deneyimini yaşatmak ve geniş kitlelere hitap edebilecek nitelikteki filmleri sinema severlerle buluşturma hedefiyle 2016 yılından bu yana düzenlenen İKSV Galaları kapsamında şuana kadar bir çok ödüllü ve merakla beklenen film vizyona girmeden veya vizyon tarihi ile beraber izleyiciler tarafından izlendi. Önümüzdeki süreçte İKSV Galaları programı çerçevesinde, İstanbul Film Festivali ve Filmekimi’nin gerçekleştirildiği aylar olan ekim ve nisan dışında her ay bir film gösteriminin yapılması amaçlandığı festivalin resmi sitesinden duyuruldu.

İKSV Galalarında gösterilecek olan ünlü yönetmen Darren Aronofsky’in son filmi “The Whale” (Balina, 2022) 16 Ocak saat 21:30’da Kadiköy Sineması’nda ve 17 Ocak tarihinde saat 21:30’da Atlas 1948 sinemasında İstanbul’da yaşayan sinema severlerle buluşacak. Filmin bilet bilgilerine İKSV gişeleri ve sitesi üzerinden ulaşılabilir.

Aşırı kilolar nedeniyle evinden çıkamayarak fiziki ve ruhsal sağlık sorunları yaşayan İngilizce öğretmeninin hayatına odaklanan filmde uzun zaman önce ailesini terk etmiş olan Charlie, seneler sonra uzaklaştığı genç kızıyla yeniden bağ kurmak için çaba harcamaktadır. 2017 yılında vizyona giren Mother! (Anne!) filminden beri yönettiği yeni filmine dair  yönetmen Darren Aronofsky, “Balina, yaptığım en umut dolu film. İçinde bolca mizah var. Ve bolca umut var.” demişti. Uluslarası Venedik Film Festivalinde dünya prömiyerini yapan “Balina” filmi dakikalarca ayakta alkışlanmıştı, Interfilm, UNICEF ‘Altın Aslancı’k, Milano Sinematek’in ‘En İyi Yabancı Film’, Mill Valley Film Festivali ‘İzleyici Ödülü’ ve Montclair Film Festivali programında ‘Genç Jüri Ödülü’ de kazanmıştı. Amerika’da yayın yapan The New Yorker dergisinin “önümüzdeki aylar boyunca hepimiz bu performanstan bahsedeceğiz” şeklinde söz ettiği filmin Oscar Ödüllerinde de ilgili ile karşılanacağı ve başrol oyuncusu Brendan Fraser’ın Oscar ödülü kazanacağı bekleniyor. Aksiyon filmlerinin aranan oyuncusu Brendan Fraser, yıkıcı etkilere neden olan uzun bir depresyon döneminin ardından yer aldığı yeni filmi ‘Balina’ ile yeniden izleyicilerin karşısına çıkarak büyük bir başarıya imza attı.

2022 yılının Aralık ayında Amerika’da vizyona giren ‘Balina’ filmi 28. defa düzenlenen Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülleri’nden ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nün sahibi olmuştu ve bir çok uluslarası film festivalinde beğeni ile karşılandı.

Senaryosunu yazar Samuel D. Hunter’in yazdığı ‘Balina’ filminin oyuncuları arasında Sadie Sink, Hong Chau, Ty Simpkins ve Samantha Morton gibi isimler de yer aldı. 9 Aralık 2022’de Amerikalı sinema severlerle buluşan filmin 10 Şubat’ta Türkiye’de vizyona girmesi bekleniyor.

İstanbul Film Festivali programı geçen yıl 41. kez düzenlenmişti

Geçen yıl 41. kez sinema izleyicisinin karşısına çıkan ve 12 gün süren İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Uluslarası Yarışma kategorisinde Arjantin asıllı Fransalı yönetmen Gaspar Noé “Vortex” filmiyle ‘Altın Lale’ ödülünün sahibinin olmuştu. Aynı kategorideki ‘Jüri Özel Ödülü’ ise Brezilyalı yönetmen Karim Aïnouz’un “O marinheiro das montanhas” (Mariner of the Mountains) verilmişti.

Ulusal Yarışma kategorisin kapsamında Ukraynalı yönetmen Maryna Er Gorbach bir çok film festivalinden ödülle dönen “Klondike” filmi ‘Altın Lale En İyi Film’ ödülünü kazanmıştı. Aynı kategori içerisinde Onat Kutlar anısına verilen “Jüri Özel Ödül”ünü Ali Kemal Güven’in ‘Çilingir Sofrası’ filmi, “En İyi Yönetmen” ödülünü ‘Kerr’ filmiyle Tayfun Pirselimoğlu almıştı. Nazlı Elif Durlu ve Ziya Demirel’in birlikte yönettikleri “Ela ile Hilmi ve Ali” filmi ‘En İyi Senaryo’ ödülünü alırken Ece Yüksel “Ela ile Hilmi ve Ali” filmindeki rolüyle “En İyi Kadın Oyuncu” ve Ahmet Rıfat Şungar ile Barış Gönenen ‘Çilingir Sofrası’ filmindeki rolleriyle ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödüllerine layık görülmüşlerdi. Denizhan Akbaba “Ela ile Hilmi ve Ali” filmi ile “Mansiyon” ödülünün, Sviatoslav Bulakovsky “Klondike” filmi ile ‘En İyi Görüntü Yönetmeni’ ödülünün, Buğra Dedeoğlu, Selda Taşkın “Zuhal” filmiyle “En İyi Kurgu Ödülü”nün, Natali Yeres “Kerr” filmiyle 2En İyi Sanat Yönetmeni’ ödülünün ve Taner Yücel ise “Bana Karanlığını Anlat” filmi ile ‘En İyi Özgün Müzik’ ödülünü kazanmıştı.

Ulusal Belgesel Yarışma kategorisinde yarışan belgesel filmler arasında Senem Tüzen, Adam Isenberg, Noah Amir Arjomand’ın birlikte yönettikleri “Eat Your Catfish” belgeseli ‘En İyi Belgesel Film’ olarak seçilmişti ve Volkan Üce aynı kategoride gösterilen “Her Şey Dahil” isimli belgeseliyle ‘Mansiyon’ ödülüne layık görülmüştü. 2012 senesinde yaşamını yitiren film yönetmeni ve senarist Seyfi Teoman anısına ilk filmleri desteklemek için verilen ‘Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü Nazlı Elif Durlu’nun filmi “Zuhal” seçilmişti.

Ulusal Kısa Film Yarışması kategorisinde yarışmaya katılan kısa filmler arasında Deniz Tortum, Kathryn Hamilton’un birlikte çektikleri “Our Ark” filmi ‘En İyi Kısa Film’ ödülünü ve Yasemin Demirci “Gece Kuşağı” filmiyle aynı kategoride taktim edilen ‘Mansiyon’ ödülünü almıştılar.

İstanbul Film Festivali kapsamında Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu’nun katkılarıyla dağıtılan FIPRESCI Ödülleri, Uluslarası Yarışma kategorisinde Gaspar Noé’nın “Vortex” filmine, Ulusal Yarışma kategorisinde Ziya Demirel’in “Ela ile Hilmi ve Ali” filmine, Ulusal Kısa Film Yarışması kategorisinde ise Aziz Alaca’nın “Göl Kenarı” filmine verilmişti. Genç Ustalar Yarışması kategorisinde belirlenen ‘Genç Usta Ödülü’ için Laura Wandel’ın “Un Monde” (Playground) filmi seçilmişti.

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir