42. İstanbul Film Festivali programı belli oldu

Haber: Emrah Bakır

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlendiği Uluslarası İstanbul Film Festivali, bu sene 7-18 Nisan tarihleri arasında 42. defa gerçekleştirilecek. Bu yılki festival programı 22 Mart’ta yapılan bir basın toplantısı ile sinema severlere duyuruldu. İstanbul Film Festivali kapsamındaki film gösterimleri ve diğer sinema etkinlikleri, İstanbul’un merkezi ilçelerinde sinema izleyicisi ile buluşacak. Beyoğlu ilçesi’nde Atlas 1948, Fransız Kültür Merkezi, Şişli ilçesi’nde CineWAM Premium+ City’s Nişantaşı (Salon 3 ve Salon 7) ve Kadıköy ilçesi’nde Kadıköy Sineması ile Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi olmak üzere 6 salonda gerçekeleşecek olan film gösterimi ve diğer sinema etkinlikleri bir önceki yıllar gibi 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30 saatlerinde düzenlenecek.

İstanbul Film Festivali her yıl Türkiye ve dünya sinemasından dikkat çeken, nitelikli, ödüllü filmleri sinema seyiricisi ile buluşturuyor. Yarışma ve yarışma dışı ile özel gösterimler, sinemanın usta yönetmen ve oyuncuları ile gerçekleştirilecek söyleşiler 7-18 Nisan günleri arasında sinema severleri bekliyor. Festival programı gerçekleştirilen bir basın açıklaması ile duyurularak festival biletlerinin İKSV Lale Kart üyeleri için 27 Mart Pazartesi günü itibariyle başlayacağı ardından ise 31 Mart Cuma günü biletlerin genel satışa sunulacağı açıklandı.

Her yıl olduğu gibi bu senede zengin bir gösterim programı hazırlayan İstanbul Film Festivali dünya sinemasından en güncel örnekleri, klasik ve kült filmleri, usta ve genç sinemacıların filmlerinin de içinde bulunduğu toplam 134 uzun metrajlı ve 29 kısa metrajlı filmleri sinema sevelerin beğenisine sunuyor. İlgiyle ve merakla beklenen festival programında 12 gün boyunca 14 bölümde 84 ülkeden katılan 160 yönetmenin filmleri sinema izleyicisi ile buluşacak. Film gösterimlerinin yanı sıra yönetmen ve sinema oyuncularının katılımları ile söyleşiler, özel gösterim seçkileri, sempozyum ve diğer sinema etkinlikleri de yapılacak. Festival programında her sene sinemaya gönül veren emektar sinema oyuncularına verilen Sinema Onur Ödülleri bu yıl sinema ve tiyatro oyuncuları, Kayhan Yıldızoğlu ile Nevra Serezli’ye, 6 Nisan gecesi düzenlenecek olan festival açılış töreni’nde taktim edilecek.

22 Mart tarihinde gerçekleştirilen bir basın toplantısı ile sinema severlere duyurulan 42. Uluslarası İstanbul Film Festival’i programında bu sene de nitelikli, dikkat çeken ve ödüllü bir çok film bulunuyor. İstanbul Film Festivali programının duyurulduğu basın açıklamasında konuşan İKSV Genel Müdürü Gürgün Taner, Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli meydana gelen, 11 ili ağır bir şekilde etkileyen ve şimdiye kadar açıklanan resmi verilere göre 50 bine yakın insanın hayatını kaybettiği depremlerden dolayı büyük üzüntü içerisinde olduklarını ifade ederek “Kültür-sanat ülkemizde her zaman ortak bir çabayla ayakta tutulan, kırılgan bir alan. Bu yüzden işbirliği ve dayanışma üzerine kurulu projeler, kültür ve sanatın her koşulda sürdürülebilmesi için önem taşıyor. İKSV olarak bir yandan 2023 festivallerimizi planlarken bir yandan da deprem bölgesi için özellikle kültür-sanat alanında neler yapabileceğimizi değerlendirmeye devam ediyoruz.” dedi. 42. İstanbul Film Festivali de dahil 2023 yılı bütçelerinden ayırdıkları kaynakla yakın zaman içerisinde deprem bölgesindeki müzik öğrencileri ile müzik öğretmenlerine yönelik Enstrüman Destek Fonu’nu hayata geçirdiklerini belirten Taner, farklı kurumların da destek ve katkılarıyla hayata geçirdiklerin fonun kapmasını genişletmek için çalışmalarının sürdüğünün bilgisini paylaştı. Deprem bölgesinde çalışan kurumlarla sürekli bir iletişim halinde olduklarını belirten İKSV Genel Müdürü Gürgün Taner, bölgede oluşan ihtiyaçların giderilmesi için orta ve uzun vadeli çalışmalar planladıklarını söyledi. Taner, “İKSV olarak, kültür ve sanatın her zaman devam etmesi, geleceğe dair umudun yeşermesi için çaba sarf etmeyi sürdüreceğiz.” diyerek sözlerine son verdi.

Genel Müdür Taner Gürgün’nün konuşmasından sonra 42. İstanbul Film Festivali programı kapsamında gerçekleştirilecek etkinliklerle ilgili ayrıntılı olarak bilgiler paylaşan İstanbul Film Festivali’nin bu seneki Direktörü Kerem Ayan, Uluslarası Yarışma, Ulusal Yarışma,  Ulusal Belgesel Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışması, Genç Ustalar, Seyit Teoman İlk Film Ödülü için yarışacak olan festival filmlerinin isimlerini duyurdu. Festivali programı çerçevesinde bu yıl 18. defa düzenlenecek Köprüde Buluşmalar programı her sene Türkiye’den ve bir çok ülkeden film yapımcısı, yönetmen ve senaristler ile sinema sektörü profesyonellerini bir araya getiriyor. Köprüde Buluşmaları yürütücüsü Tülin Üstün program kapsamında oluşturulan ortak yayın platformuna dair bilgiler aktardı.

Festival kapsamındaki filmler İstanbul’un 3 Merkezi İlçesi’nde bulunan 6 farklı salonda sinema seyiricisi tarafından izlenebilecek  

İstanbul Film Festivali’nin bu yılki açılış filmi, Sundance Film Festivali’nden Dünya Sineması-Drama Kategorisinde Büyük Jüri Ödülü’nün sahibi olan yönetmen Charlotte Regan yapımı Scrapper (Hırçın) olarak belirlendi. Sıcak, esprili, yaratıcı, tatlı, duygusal bir baba-kız hikâyesine odaklanan filmde baba rolünde, yılın dikkat çeken filmlerinden birisi olan ve Cannes Film Festivali programında “Altın Palmiye” ödülü de dahil olmak üzere bir çok festivalden ödül kazanan Triangle of Sadness / Hüzün Üçgeni filminin başrolünden tanıdığımız Harris Dickinson yer alıyor. İstanbul’un 3 merkezi ilçesindeki 6 farklı salonda sinema izleyicisi ile buluşacak olan film gösterimi ve diğer sinema etkinlikleri her yıl olduğu gibi 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30 saatlerinde gerçekleştirilecek. Bu yılki gösterimler, Beyoğlu ilçesindeki Atlas 1948 sineması ve Fransız Kültür Merkezi salonu, Şişli ilçesindeki CineWAM Premium+ City’s Nişantaşı sinemasındaki Salon 3 ve Salon 7’de ve Kadıköy ilçesinde yer alan Kadıköy Sineması ve Kadıköy Belediyesi bünyesinde çalışmalarını yürüten Sinematek/Sinema Evi’nin de içinde olduğu 6 salonda sinema izleyicisi tarafından izlenebilecek.

Köprüde Buluşmalar 18. defa gerçekleştirilecek 

İstanbul Film Festivali programı kapsamında bu yıl 18. kez gerçekleştirilecek Köprüde Buluşmalar programı her sene Türkiye ve komşu bir çok ülkeden film yapımcısı, yönetmen ve senaristler ile uluslarası alanda çalışan sinema sektörü profesyonellerini buluşturarak ortak yapım, eğitim ve networking konularında bilgi ve tecrübeleri aktarıyor. 12-13-14 Nisan tarihleri arasında çevrimçi/online olarak düzenlenecek olan Köprüde Buluşmalar programı Film Geliştirme, Work in Progress ve Komşular atölyeleri ile Türkiye ve komşu ülkelerden sinemacılar için uzun metraj kurmaca ve belgesel projeleri ile post prodüksiyon aşamasında çalışmalarına devam eden film projelerine uluslararası olarak sektördeki ilk sunumlarını yapmaları açısından imkan yaratarak ortak film yapımları içinde bir platforma olma özelliğini taşıyor. Türkiye’de bu alanda gerçekleştirlen ilk etkinlik olan Köprüde Buluşmalar programı ilk uzun metrajlı film projelerini hayata geçirmek isteyen sinemacılar ile uluslararası film sektörü profesyonelleri arasında yapım, eğitim ve networking konularında bir köprü kuruyor ve film sektörüne dahil olmaları için bir imkan sunuyor.

İntikam Meleği – Kadın Hamlet filmi restore edildi

İstanbul Film Festivali ve Zurich Sigorta işbirliğiyle her yıl Türk sinemasının önemli yapıtlarından bir tanesi restore ettirilerek gün ışığına çıkarmayı ve bu klasiklerin yeni kopyalarını Türk sinemasına kazandırmayı hedefliyor. Festival kapsamında Türk Klasikleri Yeniden bölümünde bu yıl sinemanın önemli yönetmenlerinden Metin Erksan’ın senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini yaptığı, başrolünde Hamlet rölüyle, sinema sanatçısı Fatma Girik’in yer aldığı 1976 yılı yapımı İntikam Meleği – Kadın Hamlet’i Atlas Post Production tarafından restore edildi. Restore edilmiş halinin bu yıl İstanbul Film Festivali kapsamında 11 Nisan’da sinema izleyicisi ile buluşacağı açıklandı. Moskova ve San Francisco Film Festivalleri kapsamında sinema izleyicisi ile buluşan İntikam Meleği – Kadın Hamlet’in görüntü yönetmenliğini Cahit Engin üstlenirken, Süleyman Karakaya kurgusunda yer aldı. Timur Selçuk ile Dmitri Shostakovich’in bestelerinin kullanıldığı filmde başrol oyuncusu Fatma Girik’in yanı sıra Sevda Ferdağ, Reha Yurdakul, Orçun Sonat, Nevra Serezli, Ahmet Sezerel, Yüksel Gözen, Ali Cağaloğlu, Ahmet Turgutlu gibi sinema oyuncuları da yer alıyor.

Kısa Film Atölyesi 

Köprüde Buluşmalar programı gibi genç sinemacılara film yapım ve çekim açısından imkan oluşturmayı amaçlayan Kısa Film Atölyesi 2017 yılından bu yana festival kapsamında gerçekleştiriliyor. İlk ve İkinci kısa film projelerini hayata geçirecek olan genç yönetmenlere destek sağlayarak kısa filmlerin sinema sektörü içindeki önemine dikkat çekecek ve kısa filmlerin uluslarası düzeyde arttılmasına katkı sağlayacak. Kasım ayı içersinde başlayan Kısa Film Atölyesi seçkisinde yer alan proje ekipleri, projelerini geliştirmeleri için senaryo, yapım, görüntü yönetimi ve casting gibi temel konularda eğitimlere katılıyorlar. Gerçekleştirilecek atölyeler sonucunda seçilecek kısa film projeleri için 30.000 TL değerinde bir destek ödülü sağlanıyor. Atölye ödüllerinin 14 Nisan akşamında düzenlenecek ödül töreni ile verileceği duyuruldu.

42. İstanbul Film Festivali’nin direktörü Kerem Ayan festival yarışma bölümlerini açıkladı. Uluslarası Yarışma, Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışması, Genç Ustalar, Seyit Teoman İlk Film Ödülü yarışma bölümlerinde gösterilecek olan filmler ile yarışma bölümlerinin jüri başkanları ve üyeleri de belli oldu.

Uluslararası Yarışma kategorisi kapsamındaki filmler:

Uluslararası Yarışma Bölümü’nün jüri başkanlığına bu yıl Portekizli yönetmen João Canijo seçildi ve yapımcı Dora Bouchoucha, yönetmen Teona Strugar Mitevska, yönetmen Alexandre O. Philippe ve oyuncu Maeve Jinkings yarışma bölümün jüri üyeleri arasında yer alıyorlar. 10 filmin yarışacağı Uluslarası Yarışma bölümünde dünyanın bir çok ülkesinde dikkat çeken filmler sinema seyiricisi ile buluşacak.

Aramızdalar / Animalia / Sofia Alaoui / Fas, Katar, Fransa
İnsanlık Ölmedi / The Survival of Kindness / Rolf de Heer / Avustralya
Sıradaki Kız / Next Sohee / Jung July / Güney Kore
Su / The Water / Elena López Riera / İspanya, İsviçre, Fransa
Al Yelkenler / Scarlet / Pietro Marcello / Fransa, İtalya, Almanya
Atlantic Bar / Fanny Molins / Fransa
Kör Noktada / Im Toten Winkel / In the Blind Spot / Ayşe Polat / Almanya
Üçüncü Dünya Savaşı / World War III / Houman Seyyedi / İran
Kopenhag Diye Bir Yer Yok / Copenhagen Does Not Exist / Martin Skovbjerg / Danimarka
Pamfir / Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk / Ukrayna, Fransa, Polonya, Şili, Lüksemburg

Ulusal Yarışma kategorisi kapsamındaki filmler:

Ulusal Yarışma kategorisinde bu yıl jüri başkanı olarak, Kurak Günler, Kız Kardeşler ve Tepenin Ardı gibi bir çok filmi ile tanınan ve uluslarası film festivallerinden ödüller kazanan ünlü yönetmen Emin Alper seçildi. Oyuncu Farah Zeynep Abdullah, görüntü yönetmeni A. Emre Tanyıldız, kurgucu Aylin Zoi Tinel ve yazar Seray Şahiner’in jüri üyeleri olarak yer alacağı Ulusal Yarışma kategorisinde, En İyi Film (Altın Lale), En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, Jüri Özel Ödülü, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Özgün Müzik dallarında toplam 10 ödül takdim ediliyor. 11 filmin En İyi Film ödülü için yarışacağı bölümde dikkat çeken yapımlar yer alıyor.

Bir Tutam Karanfil / Bekir Bülbül
Ölüler İçin Yaşam Kılavuzu / Barış Fert
Bars / Orçun Köksal
Yüzleşme / Filiz Kuka
Iguana Tokyo / Kaan Müjdeci
Kör Noktada / Im Toten Winkel / Ayşe Polat
Cam Perde / Fikret Reyhan
Boğa Boğa / Onur Saylak
Suna / Çiğdem Sezgin
Ayna Ayna / Belmin Söylemez;
Sanki Her Şey Biraz Felaket / Umut Subaşı

Ulusal Kısa Film Yarışması kapsamındaki filmler:

İstanbul Film Festivali Ulusal Kısa Film Yarışması’nın bu seneki jüri üyeleri arasında yönetmen Volkan Güney Eker, fotoğrafçı ve yönetmen Aylin Kızıl, yönetmen ve çizgi roman sanatçısı Yorgos Goussis yer alacaklar. 11 filmin yarışacağı kategoride, jüri tarafından seçilen En İyi Kısa Film için 20.000 TL değerindeki para ödülü verilecek.

Avrupa Fatihi / Fatih le Conquérant / Onur Yağız
Aforoz / Yılmaz Özdil
Suriyeli Kozmonot / The Syrian Cosmonaut / Charles Emir Richards
Birlikte, Yalnız / Kasım Ördek
Diyet / Handan İpekçi
Ben Tek Siz Hepiniz / Barış Kefeli, Nükhet Taneri
Charette / Sara Pınar Önder
Yüzler / Zeynep Demirhan
Evcil / Deniz Uymaz
Navnîşan / Adres / Aram Dildar
8 Mart 2020: Bir Günce / Fırat Yücel

Ulusal Belgesel Yarışma kapsamındaki filmler:

İstanbul Film Festivali programındakşi Ulusal Belgesel Yarışması jürisinde bu yıl yönetmen Cem Kaya, yönetmen Etna Özbek ve akademisyen Lalehan Öcal’ın yer alacağı açıklandı. 8 belgesel filmin yarışacağı kategoride, jüri tarafından belirlenecek olan En İyi Belgesel için 20.000 TL değerindeki para ödülü verilecek.

Fatma’dan Sonra 40 Yıl / Sezer Ağgez
Düet / İdil Akkuş, Ekin İlkbağ
Anqa / Helin Çelik
Kim Mihri / Berna Gençalp
Dinamo Mesken / Ahmet Karanfil, Yusuf Anavatan
Turkish Delight / Pınar Öğrenci
Kavur / Fırat Özeler
Boşlukta / Somnur Vardar

Yarışma Dışı gösterilecek filmler:

Festival kapsamında her sene yarışma dışında gösterilen filmlerin olduğu bir bölüm sinema severlerle buluşuyor. Tabutta Rövaşata, Gölgeler ve Suretler, Cenneti Beklerken, Filler ve Çimen, Rüya, Çamur, Nokta gibi filmleri ile tanınan usta ve ödüllü yönetmen Derviş Zaim’in yeni filmi Tavuri belgeseli de bu yıl Yarışma Dışı gösterim programı çerçevesinde gösterilecek.

Deutschlandlieder / Almanya Türküleri / Nedim Bora Hazar
Gök Kubbenin Sevdaları / Mesut Tufan
Tavuri / Derviş Zaim

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü:

Türkiye’de çekilen uzun metrajlı kurmaca ilk filmlerin aday olup yarıştığı Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü jüri üyeleri arasında aynı zamanda Berlin Uluslarası Film Festivali’nin idari direktörü görevini üstlenen Mariëtte Rissenbeek, yönetmen ve film yapımcısı M. Tayfur Aydın ve yönetmen Nazlı Elif Durlu yer alıyor. 2012 yılında yaşamını yitiren yönetmen, senarist ve yapımcı Seyfi Teoman anısında 2013 yılından bu yana verilmeye başlanan Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü için bu yıl 4 film yarışacak. Film yönetmenlerini sonraki çekecekleri filmler için teşvik etmeyi amaçlayan ödül bu yıl 40.000 TL olarak belirlendi. Ödül, üç senedir bireysel olarak bağışçıların katkıları ve İKSV’nin Lale Kart Üyelik Programından elde edilen gelirlerle destekleniyor.

Ölüler İçin Yaşam Kılavuzu / Barış Fert
Bars / Orçun Köksal
Yüzleşme / Filiz Kuka
Sanki Her Şey Biraz Felaket / Umut Subaşı

FIPRESCI (Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği) Ödülü:

Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) jürisisi tarafından Ulusal Yarışma, Uluslararası Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması kategorilerinden seçilen birer filme FIPRESCI Ödülü veriliyor. FIPRESCI ÖDÜLÜ kategorisi jüri başkanlığını Klaus Eder’in üsteleneceği ve  jüri üyeleri arasında Bojidar Manov, Ekrem Buğra Büte, Marietta Steinhart, Jose Solís ve Yeşim Burul yer alacağı duyuruldu. Dünya sinemasının en başarılı sinemacılarından usta Yönetmen William Friedkin’ın bir çok türdeki filmlerinin de gösterileceği programda 9 film kült film yarışacak. Festival kapsamında William Friedkin’ın toplam 9 filminin gösterimi yapılacak ve William Friedkin retrospektif bölümündeki filmlerin ABD’nin Türkiye Temsilciliği desteğiyle sinema seyiricisi ile buluşacağı açıklandı.

The Boys in the Band /1970
Kanunun Kuvveti / The French Connection / 1971
Şeytan / The Exorcist / 1973
Dehşetin Bedeli / Sorcerer / 1977
Devriye / Cruising / 1980
Yaşamak ve Ölmek / To Live And Die In LA / 1985
12 Kızgın Adam / 12 Angry Men / 1997
Böcek / Bug / 2006
Katil Joe / Killer Joe / 2011

Genç Ustalar kategorisi kapsamındaki filmler:

İstanbul Film Festivali kapsamında geleneksel olarak gerçekleştirilen bölümlerinden birisi olan Genç Ustalar kategorisi, genç yönetmenler tarafından çekilen ilk veya ikinci filmleri ödüllendiriyor. 18-25 yaş arasındaki sinema bölümü öğrencilerinden oluşan jüri üyeleri, Genç Ustalar bölümü kapsamında gösterilecek filmler arasından seçecekleri bir filme Genç Usta Ödülü verecek. Toplam 15 filmin yarışacağı bölümde, Malik Badalov, Aşkım Berberoğlu, Fidan Çaça, Kaan Kavas, Fikret Başar Kaya, Sude Özçalı ve Elif Melisa Özhan jüri üyeleri olarak belirlendiler.

Lanetliler Ağlamaz / The Damned Don’t Cry / Fyzal Boulifa / Fas, Fransa, Belçika
Tanrının Yarattıkları / God’s Creatures / Saela Davis, Anna Rose Holmer / İrlanda, İngiltere, ABD
Amerika / America / Ofir Raul Graizer / İsrail, Almanya, Çekya
Yavaş / Slow / Marija Kavtaradze / Litvanya, İspanya, İsveç
Ağrı / Ararat / Engin Kundağ / Almanya
Falcon Lake / Charlotte Le Bon / Kanada, Fransa
Güvenli Bir Yer / Safe Place / Juraj Lerotić / Hırvatistan
Kömür / Carvão / Charcoal / Carolina Markowicz / Brezilya, Arjantin
Elektrikli Düşlerim / I Have Electric Dreams / Valentina Maurel / Belçika, Fransa, Costa Rica
Otobiyografi / Autobiography / Makbul Mubarak / Endonezya, Polonya, Almanya, Singapur, Fransa, Filipinler, Katar
Harka / Lotfy Nathan / Fransa, Lüksemburg, Tunus, Belçika
6-9 Sessizlik / Silence 6-9 / Christos Passalis / Yunanistan
İç Bölge / Inland / Fridtjof Ryder / İngiltere
Hissiz / Numb / Amir Toodehroosta / İran
20.000 Arı Türü / 20,000 Species of Bees / Estibaliz Urresola Solaguren / İspanya

Festival’in yeni bölümü Heyula kapsamında gösterilecek filmler:

İstanbul Film Festivali kapsamında yer alacak olan Heyula içerisinde film seçkilerini barındırıyor. Sinema açısından yeni anlatım imkanlarına alan açmayı ve sinematik dili genişletmeyi amaçlayan filmleri seyiriciye ulaştırmayı amaçalayan bölümün küratörlüğünü yönetmen Burak Çevik üstleniyor. Yeni anlatım olanaklarını geliştiren ve risk alan filmlerden oluştuğu belirtilen Heyula kategorisinde bir çok dünya ülkesinden filmler sinema severler tarafından seyredilebilecek.

De Humani Corporis Fabrica / Lucien Castaing, Taylor Verena Paravel / Fransa, İsviçre, ABD
Çok Erken/Çok Geç / Too Early/Too Late / Danièle Huillet, Jean-Marie Straub / Fransa, Mısır
Herbaria / Leandro Listorti / Arjantin & Çiçek Toplamak İçin / To Pick a Flower / Shireen Seno
Etten Çiçekler / Human Flowers of Flesh / Helena Wittmann / Fransa, Almanya
Burada / Here / Bas Devos / Belçika
Suyun İçinde / In Water / Hong Sang-soo / Güney Kore
Heyula-Specter Kısa Program 1
Başlangıçta Kadın Güneşti / In the Beginning, Woman Was the Sun / Sylvia Schedelbauer
Serçenin Rüyası / The Sparrow Dream / Robert Beavers o Renate / Ute Aurand
Mesai Sonrası / After Work / Ben Rivers, Céline Condorelli
Labirent Sekansı / Laberint Sequences / Blake Williams
Heyula-Specter Kısa Program 2
Hafıza Labirentleri / Labyrinths of Memory / Esra Tanrıverdi
Uzun Günler / Long Days / Selen Solak
Sergi / Exhibition / Mary Helena Clark
Bana Bakacak Mısın / Will You Look At Me / Shuli Huang
Aradaki Dünya / In-between World / Cana Bilir-Meier
Küllerin Adı İnsandır / Ashes by Name is Man / Ewelina Rosinska

3. Film Festivalleri Sempozyumu

TÜBİTAK tarafından “Türkiye’de Film Festivalleri: Yapısı, Ekonomisi, İşleyişi, Seyirci Profili” projesi çerçevesinde desteklenen ve Screenfest: Film Festivali Araştırmaları Dergisi’nin (The Journal of Film Festival Studies) bu yık 3.sünü düzenleyeceği Film Festivalleri Sempozyumu, İstanbul Film Festivali ev sahipliği ve ortaklığı ile Kadir Has Üniversitesi, Goethe-Institut Istanbul, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu, ABD’nin Türkiye Temsilciliği ve Fransız Kültür Merkezi’nin katkıları 7-9 Nisan tarihleri arasında Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek.

“Film festivalleri, fonlar ve sinema endüstrisi” teması ile düzenlenecek olan sempozyum film festivallerini bütün yönleriyle değerlendiren bir tartışma platformu oluşturmayı hedefliyor. Üniversite akademisyenleri, festival çalışanları, sinema eleştirmenleri ve sinema sektöründe çalışan profesyonellerin katılınına açık olan sempozyum’un bu yılki davetli konuşmacıları arasında, Marijke de Valck (Utrecht University/Hollanda), Skadi Loist (Film University Babelsberg Konrad Wolf /Almanya), Tamara L. Falicov (University of Missouri-Kansas City/ABD), Ana Vinuela (Université Sorbonne Nouvelle/Fransa) ve çevrimiçi konuk Jeske van der Slikke (Hubert Bals Fund-International Film Festival Rotterdam /Hollanda) gibi isimler yer alıyor.

Berlinale’nin en iyi filmleri İstanbul’da 

İstanbul Film Festivali programında bu yıl Uluslarası Berlin Film Festivali’nden ödül kazanan filmler de gösterilecek. Yarışma bölümlerinde gösterilecek Berlin Film Festivali ödüllü filmlerinden bir çoğunun Türkiye prömiyerlerini İstanbul Film Festivali’nde gerçekleştirecekleri açıklandı.

Nicolas Philibert – Küçük Evren (Altın Ayı Ödülü)

Christian Petzold – Kızıl Gökyüzü (Jüri Büyük Ödülü)

João Canijo – Kötü Yaşamak (Gümüş Ayı Jüri Ödülü)

Angela Schanelec – Müzik (Gümüş Ayı En İyi Senaryo Ödülü)

Steffi Niederzoll – Tahran’da Yedi Kış (Alman Sineması’na Bakış Kategorisi En İyi Film Ödülü)

Philippe Garrel – Pulluk (En İyi Yönetmen Ödülü)

Estibaliz Urresola Solaguren – Arı Türü / Nespresso (En İyi Başrol Oyuncusu Ödülü)

Bas Devos – Here / Burada (Berlin’de Karşılaşmalar Kategorisi En İyi Film Ödülü)

Kaynaklar:

İKSV – 42. İstanbul Film Festivali Programı

İKSV sitesi

Altyazı Dergisi

Habertürk

İlk fotoğraf:

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir