8. Yılmaz Güney Film Festivali Başlıyor

8. Yılmaz Güney Film Festivali 26 Şubat-1 Mart 2020 tarihleri arasında Batman’da gerçekleştirilecek. Batman Belediyesi, Ortadoğu Sinema Akademisi, Bahar Kültür Merkezi ve Yeni Sinema Kolektifi BART, Yeni Sahne birlikteliğinde düzenlenecek olan festivalin son başvuru tarihi 25 Ocak 2020 Cumartesi olarak belirlendi.

2017 yılı başında yaşanan bir yangın sonucu kullanılamaz hale gelen ve ardından belediye meclisi kararıyla yıkılan, kentin önemli simgelerinden birisi Yılmaz Güney Sineması’nın yeniden yapılması için Batman Belediyesi 2019 yılı ilk meclis toplantısında karar almıştı.

Batman Belediyesi Yılmaz Güney Film Festivali’ni devam ettirme kararını da komuoyuna duyurdu. Festival geçen sene 2 yıl aradan sonra Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği (OSAD) öncülüunde gerçekleştirilmişti.

26 Şubat ve 1 Mart tarihleri arasında 8.si gerçekleştirilecek olan Yılmaz Güney Film Festivali ile ilgili Batman Belediyesinde basın açıklaması yapıldı. Hazırlanan basın metnini okuyan Belediye Başkan Yardımcısı Şehriban Aydın, sinemaya ilgi duyan gençlere ve sinema eğitimi gören öğrencilere, filmlerini paylaşabilecekleri, görüş, öneri ve eleştiri alabilecekleri; yeni projelerini geliştirebilecekleri bir ortam yaratmayı hedeflediklerini belirtti.

Aydın, “Sanatın metalaştırıldığı, film üretiminin ve dağıtımının sektörel ve endüstriyel bir zeminde şekillendiği kapitalist ilişki ağına muhalif, ortakçı üretim ve paylaşım esasına dayalı olarak sinemacılar arasında demokratik, toplumcu, cinsiyet eşitlikçi, ekolojik bir paydaşlık zemininde halkla buluşmasını esas alan bir ilişki ağı örmeyi, Türkiye’nin değişik kentlerinde yapılan film festivallerinde doğrudan ya da dolaylı sansüre uğramış, gösterilmemiş tüm filmlerin halkla buluşmasını; Sinema ile ilgili söyleşi, panel, atölye gibi etkinlikler yoluyla sinemacıların ve izleme sürecine dâhil olanların belgesel sinema konusunda duyarlılık ve bilgilerinin artırılmasını; Yeni genç sinemacıların yetişmesine katkı sağlamak amacıyla proje aşamasındaki filmler için de proje destekleme ödülleri verilerek film üretimin artmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Yılmaz Güney Film Festivali, demokrasi, barış ve özgürlük gibi evrensel değerlere ve insan haklarına saygılı, kadın ve çocuk haklarına saygı duyan; herhangi bir etnik, dinsel, cinsel, kültürel kimliği aşağılamayan ve ötekileştirmeyen ve sinema sanatının asgari estetik ölçülerine sahip tüm ülkelerden gelen filmleri gösterim programına almayı hedeflemektedir. Festival programında, uzun metrajlı film, kısa metrajlı film ve belgesel filmlerinin gösteriminin yanı sıra, yönetmen, oyuncu, senarist, eleştirmen ve sinema yazarlarının katılacağı panel ve söyleşiler ile atölye çalışmaları yer alacak.” dedi.

8.si gerçekleştirilecek olan Yılmaz Güney Film Festivali’nde yarışmalı bölümler kaldırılarak, bunun yerine belgesel ve kısa filmciler için proje geliştirme ve destek bölümleri oluşturuldu. Sinema filmi üreticilerine mali destek sağlamayı amaçlayan bu özel bölümde, Belgesel Film Geliştirme ve Destek Bölümü kapsamında 2 projeye 10.000. TL, Kısa Metraj Kurmaca Film Geliştirme ve Destek Bölümü kapsamında da yine 2 projeye 10.000 TL destek ödülü verileceği açıklandı.

Festival ile ilgili ayrıntılı bilgi: www.yilmazguneyfilmfestivali.com

Haber-Yazı: Azer Temel

Nûçe – Sînemaya Serbixwe www.sinemayaserbixwe.com

COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir