“After Life” için geri sayım başladı

Dünya çapında büyük bir salgın halinde kendini gösteren coronavirüs, sinema sektörünü derinden etkiledi. Hükümetler tarafından alınan kararlarla birlikte, insanların kalabalık alanlara girmemesi uygun görüldü. Bunun üzerine Netflix, harika dizileriyle hepimizi etkisi altına aldı. Bunu inkar etmek doğru olmaz.

“After Life” da etkilendiğimiz Netflix dizilerinden biri. Konu olarak İngiliz kara mizah diyebiliriz. Henüz bir sezonluk, altı bölümden oluşan ortalama bir bölüm 30 dakika diyebileceğimiz güzel bir dizi. After Life, ikinci sezonu için onay almış.

Eşinin ölümü sebebiyle toplumsal normları ve hayatta kalma içgüdüsünü bir kenara bırakmış Tony, diziye etkileyici bir giriş yapıyor. Anlatı ilerledikçe yapılan geri dönüşlerde bize gösterdiği üzere Tony ve eşi görüp görebileceğimiz en hesapsız, en kuşkusuz ve en eğlenceli ilişkiyi yaşıyor. Eşi kanserden ölen Tony’nin düştüğü durumu gayet iyi anlayabiliyoruz. Onsuz hayatın anlamsız olduğunu düşünen Tony intiharın eşiğindeyken köpeklerinin yemek isteyen bakışı üzerine bundan bir süreliğine vazgeçiyor. Hâlâ tam anlamıyla hayata tutunamamış olsa da bir şekilde yerel gazetedeki işine geri dönüyor. Yazılı basının neredeyse bitme noktasına geldiği bir noktada Ricky Gervais’in kendisini yazılı basın mensubu olarak konumlandırması aslında dünyanın hızına karşı aldığı konumu da bize tüm çıplaklığıyla gösteriyor. Bölümler ilerledikçe yerel gazetenin o yörenin hayatındaki önemini muazzam şekilde anlıyoruz. O insanların ‘’Ben de bu hayattayım’’ diyebilmek için ellerinde kalan başka bir mecraları yok. Yerel gazeteye çıkabilmek için ortaya koydukları hikâyeler bir yandan kafamızı yaksa da kendimizi onların yerine koyduğumuzda o gazeteye çıkmaları gerektiğine bir şekilde ikna luyoruz. Dizinin tüm yan karakterleri Tony’nin dönüşümünü sağlamakla yükümlü kişiler olarak konumlandırılmış. Kanserden ölen eşinin videoları Tony için bir yol gösterici. Köpek, Tony’nin eşi ile olan bağlantısını organik olarak sürdürmekle yükümlü. Bakım evindeki babası Tony’nin yeni ufuklara açılmasındaki aracı. Patronu ve aynı zamanda kayın biraderi olan karakter ve mezarlık sohbetlerinin ortağı Anne, Tony’nin sağduyulu davranmasında ki en önemli etkenler. İşe yeni başlayan Sandy, Tony’nin egosunu kurtarmakla yükümlü. Postacı, psikiyatrist, yeğeni ve iş arkadaşları onun hayata tutunmasının en büyük sebeplerinden biri olan mizahını besleyen unsurlar. Babasına bakan ve dizinin sonunda Tony’nin gönlünü kaptırdığı hemşire, onun için hayatın devam ettiğini anlama motivasyonu. Ve bana göre bu dizideki en iyi yan karakterler: Seks işçisi Daphne ve keş gazete dağıtıcısı. Daphne üzerinden ötekinin önemine varabilmek ve uyuşturucu bağımlısı üzerinden kendini kırabilmek… Dizinin en etkileyici sahnelerinden biri Tony’nin uyuşturucu kullanarak ölmek isteyen bir bağımlıya ölmesi için para vermesi; asla cesaret edemediği kendi intiharını bir şekilde bağımlı üzerinden yapması.

1.bölüm
Tony’nin süper güç olarak adlandırdığı öfke dolu bunalımı, iş arkadaşlarını olumsuz etkiler. Bu sırada
Tambury Gazetesi’nde yeni bir yazar işe başlar.

2.ölüm
Kaybedecek hiçbir şeyi olmadığını düşünen Tony, eroin kullanmayı düşünür. Yeğenine bakıcılık yapan
Tony, Sandy ile küçük de olsa bir bağ kurar.

3.bölüm
Tony bir seks işçisi tutar, ama düşündüğünüz nedenle değil. Komedi kulübüne yapılan ziyaret, tuhaf
bir şekilde gelişir. Bir hemşire Tony’ye ağzının payını verir.

4.bölüm
Tony, Matt’in önerdiği tanımadığı biriyle çıkma fikrini elinin tersiyle iter. Tony bir adım atarak
kendinden de gelişir. Bir hemşire Tony’ye ağzının payını verir.
5.bölüm

Brian sonunda Tony ve arkadaşlarını bir haber için apartman dairesini ziyaret etmeye ikna eder. Matt
ise oğlunun okuluyla rahatsız edici bir telefon görüşmesi yapar.
6.bölüm

Mutlu olmak veya en azından sefilleri oynamamak için samimi bir çaba gösteren Tony, fazlasıyla
gecikmiş olsa da ona destek verenlere teşekkürlerini sunar.

Merakla beklenen Netflix, After Life’ın ikinci sezon tarihini duyurdu. Başrolünde aynı zamanda
yaratıcısı olan Ricky Gervais’in yer aldığı After Life, altı bölümlük yeni sezonu ile 24 Nisan 2020’de
Netflix’e geri dönüyor.

İkinci sezonda kaderiyle hala savaş veren Tony’nin arkadaşlıkları pekişmeye devam eder. Her biri
kendi sorunları ile boğuşurken bir de gazetenin kapatılma tehlikesi ile mücadele ederler.

Haber-Yazı: Fatih Yavuz

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: