Aralık ayının son haftası sinemalarda 9 film vizyona girdi

Aralık ayının son haftasında sinemalarda, Animasyon ve Bilim Kurgu türlerinde de olmak üzere 9 film vizyona girdi. Çok sayıda yeni filmin vizyona girdiği yeni haftada, “Little Joe”, “Lara”, “Sanctuary Population One” ve “Şuursuz Aşk” dikkat çeken yapımlar arasında.

Yılın son haftası sinema salonlarında, aralarında animasyon, bilim kurgu ve korku türlerinde de olmak üzere 9 film yeni film sinemaseverler ile buluştu. Yeni hafta’da vizyona giren filmlerden; “Little Joe”, “Lara”, “Sanctuary Population One” ve “Şuursuz Aşk” gibi ödüllü ve dikkat çekici yapımlar öne çıkıyor.

Bekâr bir genç anne olan Alice yeni bitki türleri üzerine araştırmalar yapan ve yeni türler geliştiren bir şirkette kıdemli botanik bilimci olarak çalışmaktadır. Uzun süre çalışmakta olduğu, uygun koşullarda bitki ile ilgilenen kişiye mutluluk hissi veren kırmızı bir bitki geliştirir. Bitki güzelliği ve sağladığı ‘fayda’larıyla da önemlidir. Şirketin politikasını ihlal eden Alice, bitkiyi oğlu Joe’ya hediye eder ve geliştirilen bitkinin zannedildiği gibi zararları olmadığı fikirlerine kapılmaya başlar. Gerçek ile düş içinde kalan Alice’nin yaşamı farklı bir sürece evrilecektir.

Bu yılın dikkat çeken filmleri arasında yer alan dram ve psikolojik gerilim türlerindeki “Little Joe”, Cannes Film Festivali kapsamında gösterildi ve ünlü oyuncu Emily Beecham filmdeki rolü ile Uluslararası Cannes Film Festivalinde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.

Altmışıncı yaşına girmesine az bir süre kalan Lara’nın doğum günü ile aynı gün olan oğlunun ilk piyano resitaline davet edilmemesinden dolayı üzülür. Yalnızlık ile yaşayan Lara doğum gününde oğlunu görebilmek için her şeyi yapacaktır. Oğlunun müzik kariyerinin daha iyi olması ve ilk konserinin iyi bir şekilde geçmesini isteyen anne bazı endişelerinden dolayı konserine başlamasına az bir süre kala oğluyla iletişim kurmak ister ve iletişim kurmakta zorlanmaktadır.

54. Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nde dünya prömiyeri kapsamında gösterilen ve  18. İstanbul Film Festivali’nde programında seyirci ile buluşan Dram türündeki “Lara” filmi, baskıcı bir anne ile oğlunun yaşadıklarına odaklanarak seyirciyi sorgulatıcı bir anlatımın yolculuğuna çıkarmaktadır. “Oh Boy” filmi ile tanınan Almanyalı yönetmen Jan Ole Gerster’in ikinci uzun metrajlı filmi olan “Lara” filminde ünlü oyuncu Corinna Harfouch da oynuyor.

Genç ve idealist bir insan olan Ethan, tüm dünyaya yayılan salgın hastalıktan kaynaklı enfekte olan insanları kurtarmak düşüncesiyle ailesi ile ayrılmak zorunda kalır.  Ailesine ulaşabilmek için tekrar yola çıkan Ethan vahşi yağmacılara ve geçmişinin etkilerine karşı amansız bir mücadeleye girişecektir.

Distopik ve bilim-kurgu türde çekilen bir film olan “Sanctuary Population One” yönetmenliğini ve senaristliğini Lilly Heart Marriott’ın yaptığı haftanın yeni vizyon filmleri arasında.

Yusuf, doğuştan engelli olan bir gençtir ve bir üniversitenin giriş kapısında simit satarak kazandığı parayla annesine bakmaktadır. Siyasetle hiç bir ilgisi olmayan Yusuf, ihtilalin oluşturduğu kaostan etkilenir ve bir süre sonra akıl ver ruh sağlığı rehabilitasyon merkezine gönderilir. Aynı hastane’de uzun bir süredir tedavi görmekte olan Menekşe’yle tanışan Yusuf, Menekşe’yi sever ve bu tanışma zamanla aşka dönüşür.

12 Eylül sürecini anlatan “Şuursuz Aşk” filmi duygusal bir yapım olarak öne çıkıyor.

Haftanın vizyondaki filmleri:

“Little Joe” (Küçük Joe) / Yönetmen Jessica Hausner ve Senaryo: Géraldine Bajard, Jessica Hausner

“Lara” / Yönetmen: Jan Ole Gerster ve Senaryo: Blaz Kutin

“Şuursuz Aşk” / Yönetmen ve Senaryo: Umut Ertek

“Sanctuary Population One” (Barınak) / Yönetmen: Lilly Heart Marriott ve Senaryo: Lilly Heart Marriott, Tiana Suadela, Robyn Westcott

“Rafadan Tayfa 2: Göbeklitepe” / Yönetmen: İsmail Fidan ve Senaryo: Ozan Çivit

“Astral Boyut / Astral” / Yönetmen: Chris Mul ve Senaryo: Chris Mul, Michael Mul

“Aslan Parçam” / Yönetmen ve Senaryo: Okan Ege Ergüven

“Bayrak 2” / Yönetmen ve Senaryo: Serkan Tuğcu

“Black Christmas” (Kara Noel) / Yönetmen: Sophia Takal ve Senaryo: Sophia Takal, April Wolfe

Haber-Yazı: Azer Temel

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: