Arşivdeki kayıp film “Tamilla”; Antalya’da

Bu yıl 56. kez düzenlenecek olan Asya ve Avrupa’nın en prestijli film festivallerinden biri olan Antalya Altın Portakal Film Festivali her yıl olduğu gibi bu yılda sonbahar’da sevenleri ile buluşuyor. 26 Ekim’de başlayacak olan festivalin sürprizlerinden biri Türk Sinemasının ölümsüz tiyatro ve sinema yönetmeni Muhsin Ertuğrul’un kayıp olduğu sanılan 1927 yapımı sessiz filmi Tamilla, uzun yıllar sonra ilk kez 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali programında gösterilecek.

Sinema’da ‘ilk’lerin yönetmeni olarak anılan, çağdaş batı tiyatrosunun Türkiye’de kendisine yer bulmasını sağlayan başarılı sinema, tiyatro oyuncusu ve yönetmeni Muhsin Ertuğrul’un yönettiği Fransız hukukçu ve yazar Ferdinand Duchne’nin aynı adlı romanından uyarlanan Tamilla ilk kez Altın Portakal Film Festivalde seyircilerle buluşacak.

Muhsin Ertuğrul’un Kiev’deki Ukrayna Foto Sinema idaresinde çalıştığı dönemde çektiği 2 filminden biri olan Tamilla, o dönemde Fransız sömürgesi olan Cezayir’de babası tarafından para karşılığı zengin bir tüccarla evlendirilen küçük yaştaki Tamilla’nın hayatını konu alıyor. Ukrayna arşivinden çıkmış olan Tamilla 92 yılın ardından filmin özel gösterimiyle, canlı müzik eşliğinde seyirciyle buluşacak. Ukrayna’daki Aleksandr Dovçenko Sinema Merkezi’nin katkılarıyla 1 Kasım günü Perge Salonu’nda yapılacak gösterim, piyanoda Ayşe Tütüncü, klarnette Miray Eslek’in olacağı canlı müzik eşliğinde gerçekleşecek.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliği yapacağı 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin idari direktörlüğünü Cansel Çevikol Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, sanat yönetmenliğini Başak Emre, Antalya Film Forum yöneticiliğini ise Olena Yershova Yıldız yürütecek.

Haber-Yazı: Canan Deniz

Sînemaya Serbixwe www.sinemayaserbixwe.com

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: