“Avatar: The Way of Water” filminin gişedeki yükselişi sürüyor

Usta yönetmen James Cameron’un çektiği “Avatar: The Way of Water” filmi 16 Aralık tarihinde vizyona girdi ve dünyanın her yerinden büyük bir ilgi görüyor. Avatar serisinin ikinci filmi sinema seyiricisi ile buluştuğu ikinci haftada da gişedeki liderliğini sürdürüyor.

Sinemaseverlerin uzun bir süredir büyük bir heyecan ve merak ile beklediği Avatar serisinin ikinci filmi “Avatar: The Way of Water” (Avatar: Suyun Yolu), 16 Aralık tarihinde tüm dünyada izleyiciler ile buluştu. Hem konu hem de görüntü ve teknik açıdan başarılı olan film içerisinde dikkat çeken, özgün ve yüksek animasyon öğelerini de barındırıyor.

Kanadalı ünlü yönetmen, senarist ve yapımcı James Cameron tarafından yönetilen “Avatar 2″nin senaryosunu James Cameron, Rick Jaffa, Amanda Silver, Josh Friedman ve Shane Salerno birlikte yazdılar. Konusu Pandora gezegeninde geçen “Avatar: The Way of Water” filmi, koloni ve sömürgecilik ilişkileri üzerinde durarak çevre ve doğa sorunlarını gözler önüne seriyor. Filmin akışında Na’vi halkına dahil olan Jake Sully ve Neytiri’nin Na’vi topraklarını korumak için giriştikleri mücadelelerini izliyoruz. Zoe Saldana, Sam Worthington, Sigourney Weaver’ın başrollerini paylaştığı bilim-kurgu filminin projesi Disney Studios tarafından geliştirildi.

Amerika hafta sonu gişe verilerine göre bilim-kurgu filmi “Avatar: The Way of Water” 23-25 Aralık tarihleri arasında yeniden ilk sırada yer alırken toplamda 56 milyon dolar gişe hasılatına ulaştı. Küresel gişede ise 11 günde 881,4 milyon dolar gişe hasılatı elde etti.

Box Office DYA – Hafta Sonu Top 5 Listesi (23-25 Aralık, 2022)

1- Avatar: The Way of Water – 56 milyon dolar

2- Puss in Boots: The Last Wish – 11,35 milyon dolar

3- I Wanna Dance with Somebody: Whitney Houston – 5,3 milyon dolar

4- Babylon – 3,5 milyon dolar

5- Black Panther: Wakanda Forever – 3 milyon dolar

Avatar olaylarında sonraki dönemi hayal gücünün sınırlarında gezinerek anlatan film, Na’vi halkının hikayesini beyaz perdeye aktararak koloni ilişkilerine, çevre ve doğa sorunlarına dikkat çekiyor. İngilizce ve Na’vi (filmin kurgusal dili) olarak çekilen “Avatar: The Way of Water” filmi izleyiciyi pandora ormanlarından su altı ve volkanik çevrelere doğru eşsiz bir yolculuğa çıkarıyor.

13 yıl aradan sonra 3D ve 4K görüntü kalitesinde vizyona giren Avatar serisinin yeni filminde Zoe Saldana, Sam Worthington, Sigourney Weaver, CCH Pounder, Cliff Curtis, Jamie Flatters, Britain Dalton, Trinity Bliss, Bailey Bass, Filip Geljo, Duane Evans, Jr. Kate Winslet, Stephen Lang, Giovanni Ribisi, Joel David Moore, Matt Gerald, Edie Falco, Brendan Cowell û  Michelle Yeoh gibi oyuncular yer alıyor.

Jon Landau, David Valdes ve Richard Baneham’ın yapımcılığında çekilen “Avatar: The Way of Water” filmi 20th Century Studios film şirketi tarafından yaratıldı. Filmin müzikleri ise “The Hunger Games: Catching Fire”, “Game of Thrones” û “Black Panther” gibi filmlerin de müziklerini besteleyen Kanadalı şarkıcı The Weeknd’a ait.

4 film olarak projelendirilen ve özgün hikayelerden oluşan Avatar serisinin yeni filmlerinin 2023, 2025 ve 2027 yıllarının Aralık aylarında vizyona gireceği açıklandı. Filmin yapımcılarından Jon Landau, filmin bütün yolculuklarının birbirleri ile bağlantılı olduğunu ve bir destanın bölümleri olacaklarını belirtmişti.

2009 yılında sinema seyircisi ile buluşan “Avatar” filmi tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından izlenmişti ve 3 Oscar ödülü kazanmıştı. 2022 yılının Eylül ayında vizyona 4K kalitesi ile yeniden giren bilim kurgu filminin şimdiye kadar toplamda 2.787.965.200 dolar gişe hasılatı elde ettiği açıklandı.

Bir çok sinema filmi gibi korona pandemisinden kaynaklı çekim süreci üç defa ertelenen “Avatar: The Way of Water”ın çekimleri Yeni Zellanda da yeniden başlamıştı. Filmin vizyon tarihi ise üç defa ertelenmişti.

Çavkanî: Sînemaya Serbixwe 

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir