Bu hafta sinemalarda 5 film vizyona girdi

Kasım ayının ikinci haftasında sinema salonlarında birer belgesel ve animasyon film olmak üzere 5 film vizyona girdi.  Yeni haftada, Berlin Film Festivalinde Ekümenik Jüri Ödülü alan “Gospod Postoi, İmeto i’ e Petrunija” filmi ve ünlü İtalyan sanatçı Luciano Pavarotti’nin sanat hayatını anlatan “Pavarotti” belgeseli öne çıkan yapımlar.

“Gospod Postoi, İmeto i’ e Petrunija” (Onun Adı Petrunya)

Kuzey Makedonya’nın bir kasabasında geçen “Gospod Postoi, İmeto i’ e Petrunija” filminin hikayesi, kasaba’da yaşayan Petrunya adındaki bir kadın üzerinden dinin, geleneklerin ve erkeklerin kadına bakış açısını sorguluyor. Teofanya bayramı kutlamaları sırasında her yıl bir Rahip nehre tahta bir haç atmakta, kasabanın erkekleri de o haçı bulup çıkarmak için kıyasıya yarışmaktadırlar. Petrunya’nın erkeklerin arasından sıyrılarak haçı sudan çıkarması, geleneklere aykırı davranışının etkisiyle tüm dünyadaki sorunlu bakış açılarına bir mesaj yollamayı ihmal etmiyor. Aslında olay bir hayli komik ve ironik. Ama hem Petrunya hemde onu yargılayan bakış açısı tarafından bir varoluş sorunu haline dönüşüyor.

“How I Killed a Saint”, “The Woman Who Brushed Off Her Tears”, “I Am From Titov Veles”, “When the Day Had No Name” gibi filmleri ile tanınan Kuzey Makedonyalı yönetmen Teona Strugar Mitevska’nin Berlin Film Festivali’nde Ekümenik Jüri Ödülünü’nün sahibi olan “Onun Adı Petrunya” filmi, tutuculuğu ve erkek egemen yapıyı, isyankar bir kadının öyküsü üzerinden alaycı ve ironik bir yaklaşımla eleştirirerek yer yer didaktik bir anlatıma başvuruyor.

“Pavarotti”

Dünya çapında bir efsane haline gelen, kılasik müzik tarihinin en büyük seslerinden opera sanatçısı Luciano Pavarotti’nin sanat hayatını geniş arşivi ile beyaz perdeye taşıyan Oscarlı yönetmen Ron Howard, “Pavarotti” isimli belgeselinde, 1990 İtalya Dünya Kupası’nın resmi şarkısı haline gelen “Nessun Dorma”nın ardından daha geniş kitlelerce kabul gören opera sanatının, dünya üzerindeki en önemli ismi Pavarotti’nin hikayesini bir ikon haline gelmeden öncesinden alıyor ve müzikal kimliğinin ötesindeki Luciano’yu bizlere belgesel olarak sunuyor.

Kaybettiğimiz 2007 yılından bu yana İtalyan tenor Luciano Pavarotti hala, tam da yüz yıl sonrası için tahayyül ettiği gibi “insanlara operayı tanıtan ve operayı popülerleştiren” sanatçıların arasında yer alıyor. Ron Howard yönetiminde izlediğimiz belgeselde, sıklıkla operaya olan tutkusundan ve Tanrının ona verdiği bu lütfu herkese ulaştırma gayretinden bahsedilen sanatçının bu hayalinde epey başarılı olduğu söylenebilir.

Bu haftanın vizyon filmleri:

“Gospod Postoi, İmeto i’ e Petrunija” / Yönetmen: Teona Strugar Mitevska ve Senaryo: Teona Strugar Mitevska, Elma Tataragic

“Pavarotti” / Yönetmen: Ron Howard ve Senaryo: Mark Monroe

“Yaralı Keklik” / Yönetmen: Taner Tunç ve Senaryo: Hakan C. Yazıcı

“Hapşuu” / Yönetmen: Kenan Öztürk ve Senaryo: Arzu Yurtseven

“Recep İvedik 6” / Yönetmen: Togan Gökbakar ve Senaryo: Şahan Gökbakar, Togan Gökbakar

Haber-Yazı: Leyla Bor

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir