Bu hafta sinemalarda 7 film vizyona girdi

Ekim ayının ilk haftasında biri animasyon film olmak üzere 7 film sinemaseverlerle buluştu. Yeni hafta vizyon filmleri arasında “Joker”, “La Paranza Dei Bambini” ve “Kral Şakir: Korsanlar Diyarı” filmleri öne çıkıyor.


Bu hafta vizyona giren filmler arasında, daha çok komedi filmleri ile tanınan başarılı senarist Toddy Phillips imzasını taşıyan ve sinema severler tarafından vizyona girmesi merakla beklenen “Joker” filmi öne çıkan çıkıyor. Başrollerini usta oyuncular Joaquiin Phoenix ve Robert De niro’nun paylaştığı “Joker” filmi, Joker karakterinin geçmiş yaşantısının hikayesini anlatıyor. Film’de Arthur Fleck hasta ve yaşlı annesiyle beraber yoksulluk içinde yaşamakta, geçimini palyaçoluk yaparak sağlamakta ve başarısız bir komedyendir. Toplum tarafından maruz kaldığı dışlanmışlık ve kötü muamele sebebiyle psikolojisi bozulan Arthur bir süre sonra kendisini Gotham Şehrinde suç ve kaosun içinde bulur. Arthur zamanla kendi kimliğinden uzaklaşıp Joker karakterine bürünür.

Joaquin Phonix’in Joker karekterini canlandırdığı “Joker” filmi prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivalinde Arnantinli ödüllü yönetmen Lucrecia Martel başkanlığındaki jüri tarafından festivalde en iyi filme verilen Altın Aslan’la ödüllendirildi.

Bu hafta vizyon filmleri arasında izleyicilerin dikkatini çeken diğer bir yapım yönetmen  Claudio Giovannesi imzası taşıyan, genç ve amatör oyuncuları ile dikkat çeken ‘Piranalar’ filmi. On beş yaşındaki Nicola suç dünyasının göbeği olan Napoli’nin bir mahallesinde annesi ve küçük erkek kardeşi ile beraber yaşamaktadır. Tecrübesiz ve özgüven sahibi olan Nicola ve arkadaşlarının hayalini kurdugu mafya dünyasına attığı adımı ve uyuşturucu satarak aldıkları marka kıyafetleri ile başlayan hareketli hayatlarına hep birlikte tanık oluyoruz.

Roberto Saviano’nun ‘Gomorrah’ adlı kitabından uyarlanan Piranalar filmi dünya prömiyerini yaptığı Berlin Uluslararası Film Festivali’nden En İyi Senaryo ödülünü kazanmıştı.

Bu hafta vizyon filmleri içinde dikkat çeken ve tek animasyon film Haluk Can Dizdaroğlu’nun senaryosunu yazıp yönettiği “Kral Şakir: Korsanları Diyarı” filmi. 2018 yılında çekilen film sinemaya meraklı ve sinema seven çocuklara yönelik animasyon. Kral Şakir Oyun Zamanı’nın devamı niteliğinde olan film, tarih öncesine ait dev bir yaratık okyanusun derinliklerinden şehre doğru yaklaşmaya başlar. Canavarı durdurabilecek olan tek silahsa altından yapılmış bir savaş topudur. Macera şakir ve ailesi için başlıyor. Topu bulmak için çabalayan aile, işlerin ters gitmesi ile kendilerini Bermuda Şeytan Üçgeni’nde bulur. Burası gizemli ve canavarlar ile korsanların kol gezdiği fantastik bir evrendir. Şakir ve ailesi hapsoldukları yerden çıkmak ve şehirlerini kurtarmak için her şeyi göze alacaktır.

4 Ekim vizyona giren filmler:

“Joker” / Derhêner: Todd Phillips ve Senaryo: Todd Phillips, Scott Silver

“La Paranza Dei Bambini” (Piranalar) / Yönetmen: Claudio Giovannesi û Senaryo: Claudio Giovannesi (Roberto Saviano’nun Romanından)

“Kral Şakir Korsanlar Diyarı” / Yönetmen: Haluk Can Dizdaroğlu, Berk Tokay ve Senaryo: Haluk Can Dizdaroğlu

“Hareket Sekiz” / Yönetmen: Ali Yorgancıoğlu ve Senaryo: Ayberk Çınar

“Keşfedilmemiş Çocuklar / Yönetmen: Bulent Terzioğlu, Korkmaz Yalınkılıç ve Senaryo: Murat Ünalan

“Dert Bende” / Yönetmen: Berat Özdoğan ve Senaryo: Muhammer Tali

“Kuşatma 7 Uyuyanlar” / Yönetmen: Utku Uçar ve Senaryo: Ahmet Şafak

Haber-Yazı: Canan Deniz

Nûçe – Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir