Bu hafta sinemalarda 9 yeni film vizyona girdi

Sinema salonlarında bu hafta 20 Aralık tarihi itibariyle, bir çok türde yeni filmler vizyona girdi. İkisi animasyon ve birisi korku ile bilim-kurgu filmi türlerinde olan 9 filmin vizyonda seyirci ile buluştuğu Aralık ayının yeni haftasının filmleri içinde; “Ema”, “Bombshell” ,“Kader Postası” ve “Chatter” gibi film festivallerinde bir çok adaylık ve ödüller kazanmış filmler dikkat çekiyor.

Sinema salonlarında 20 Aralık Cuma tarihi itibariyle bir çok yeni film vizyonda sinema seyircileri ile buluştu. İki Animasyon ve bir korku ile bilim-kurgu gibi farklı türlerinde filmlerin de yer aldığı yeni hafta vizyon filmleri arasında ödüllü ve seyirciler ile sinema dünyasında etki yaratan bir çok film bulunuyor.

Bir dans kumpanyasında dansçı olarak çalışan Ema ile kumpanyayı yöneten Gaston yedi yaşında olan Polo’yu evlat edinirler ve Polo’nun neden olduğu trajik bir durumdan kaynaklı, çocuğu geri vermek isterler. Verdikleri karar sonucunda birbirileri ve çevreleri ile olan ilişkileri farklı bir boyut kazannan Ema ile Gaston’un hayatları sıkıntılı bir hal alır. 2016 yılında çektiği “Jackie” ve “Neruda” gibi biyografi türünde çektiği filmler ile tanınan ve bir çok film festivalinden ödüller alan yönetmen Pablo Larrain’in son filminin konusu Şili’ye bağlı bir liman kenti olan Valparaiso’de geçmektedir. Travmaktik bir süreci sinemaya aktaran “Ema” filmi kurgusu, müzikleri ve dansları ile yarattığı atmosferle haftanın öne çıkan filmleri arasında.

Gretchen Carlson, Fox News televizyon kanalının ünlü sunucularından birisidir ve kanalın yöneticisi olan Roger Ailes’in yıllardır devam eden tacizi sonucunda kendisine dava açar. Haber ülke gündeminde büyük bir etki yaratır ve hukuk ve halkla ilişkiler mücadelesi farklı bir boyuta ulaşır. Kanalda çalışan ve aynı durumla karşılaşan diğer kadınlar da seslerini çıkarırlar. Amerikan medya sektöründe yaşanan taciz olaylarını anlatan “Bombshell” (Skandal) filmi, Altın Küre adayı olan bir Jay Roach yapımı.

İki yakın arkadaş olan Zeynep ile Yusuf çocukluktan itibaren birlite büyümüşlerdir. Hislerinin zaman geçtikçe arkadaşlığın ötesinde bir hal aldığının farkına varan Zeynep, Yusuf’un kasabadan ansızın ayrılışı ile yalnızlık hissi ile sıkıntılı bir süreç geçirir. Hayatındaki oluşan boşluğu doldurmak için mahkumlarla mektup yazmaya başlar ve mektupları onu müebbet cezası almış bir mahkuma götürür. Çiğdem Bozali ve Elif Akarsu Polat’ın birlikte çektikleri ve aynı zamanda ilk uzun metrajlı filmleri olan dram türündeki “Kader Postası” fimi bir çok film festivalinde gösterildi ve ödüller kazandı.

2015 yapımı korku türündeki “Chatter” filmi, iç güvenlik departmanında çalışan ve internet trafiğini kontrol etmekle görevli olan Martin adındaki bir ajanın yaşadıklarını anlatır. Bir gün dünyanın farklı bir bölgesinde yaşayan bir çiftin görüntülü diyaloglarını izleyen Martin, bir zaman sonra çiftin evi ile ilgili esrarengiz gerçeklerin farkına varır. “Chatter” (Paranormal Chat) filmi, 2015 yılında RIP Korku Filmleri Festivalinde, En İyi Çıkış Yapan Yönetmen ödülünü almıştır.

Yeni Haftanın Vizyon Filmleri:

“Ema” / Yönetmen: Pablo Larrain, Senaryo: Guillermo Calderon, Alejandro Moreno

“Bombshell” (Skandal) / Yönetmen: Jay Rocch, Senaryo: Charles Randolph

“Kader Postası” (Fated Hearts) / Yönetmen: Çiğdem Bozali, Elif Akarsu Polat, Senaryo: Çiğdem Bozali, Elif Akarsu Polat

“Chatter” (Paranormal Chat) / Yönetmen: Matthew Solomon ve Senaryo: Matthew Solomon, Joshua Carl Allen, Jeremy Fox

“Star Wars: The Rise of Skywalker” (Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi) / Yönetmen: J.J. Abrams, Senaryo: Colin Trevorrow, Derek Connolly, J.J. Abrams, Chris Terrio (Bilim-kurgu)

“Beyaz Hüzün” / Yönetmen ve Senaryo: Kenan Korkmaz

“Kırık Yalan” / Yönetmen: Hamdi Alkan, Senaryo: Rüyhan Duralı

“Elfland” (Elfland: Yeni Yılın Dedektifleri) / Yönetmen: Logan Spence, Senaryo: BC Fourteen (Animasyon film)

“The Donkey King” (Eşek Kral) / Yönetmen: Aziz Jindani, Senaryo: Aziz Jindani, Kamran Khimani (Animasyon film)

Haber-Yazı: Azer Temel

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir