Cannes Film Festivali’nin 75. yılı kutlandı

Cannes Film Festivali’nin 75. yılı Lumière Tiyatrosu’nda bir çok sinemacının katılımı ile kutlandı ve kutlama mesajı olarak “Sinema ölmedi ve asla ölmeyecek!” denildi.

Cannes Film Festivali’nin 75. yıl dönümü, dünyanın dört bir yanından gelen 120 oyuncu, yönetmen ve film yapımcısının katılımı ile kutlandı, programda konuşan festivalin sanat şefi ve genel delegesi Thierry Frémaux yaptığı konuşamada “Sinema ölmedi ve asla ölmeyecek!” dedi.

Uluslararası Cannes Film Festival bu yıl 17 Mayıs’ta yönetmen Michel Hazanavicius’un çektiği “Coupez!” filminin gösterimi ile başladı ve 28 Mayıs’a kadar yeni filmlerin gösterimleri ile sürecek. Bu sene festival başkanı fransız oyuncu Vincent Lindon olurken, 21 filmin büyük ödül olan Altın Palmiye için yarışacağı açıklanmıştı.

Cannes Film Festivali’nin 75. yılı kutlaması Lumière Tiyatrosu’nda gerçekleştirildi ve kutlamada, Guillermo Del Toro, Jake Gyllenhaal, Paolo Sorrentino, Isabelle Huppert, Diane Kruger, Nurî Bîlge Ceylan, Jacques Audiard, Melanie Laurent, Gael Garicia Bernal, Nicolas Winding Refn, Kristen Stewart, Sergei Loznitsayî gibi bir çok oyuncu ve sinemacı yer aldı.

Cannes 75. yılı kutlama programında, festivalin sanat şefi ve genel delegesi Thierry Frémaux ile Cannes başkanı Pierre Lescure, davetli olan bütün yönetmenleri ve sinema oyuncularını sahneye çağırdı. Fremaux, yaptığı konuşmada sinemanın önemi ve kalıcılığı ile Cannes’ın sinema deneyimine vurgu yaparak “Sinema ölmedi ve asla ölmeyecek!” dedi. Thierry Frémaux’un konuşması büyük alkış aldı.

Kutlama töreni çekilen hatıra fotoğrafları ile sona erdi.

Kaynak: https://twitter.com/festival_cannes

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir