Fîlmê Şewket Emîn Korkî yê “Ezmûn” ji bo Xelatên Oscarê weke berendam hate nîşandan

Xelatên Akademîyê dê di 12ê Adara 2023yê de li Hollywoodê li dar bikeve ku gelek welatên cîhanê ji bo Xelata Metrajdirêj a Navneteweyî ya Herî Serketî, fîlmên xwe eşkerekirine. 95emîn Xelatên Oscarê fîlmên ku di navbera 1ê Rêbandanê û 30ê Mijdara 2022yê de ketine vîzyonê qebûl dike û dîroka dawî ya serîlêdanê jî 3yê Cotmehê bû. Fîlmê derhênerê kurd Şewket Emîn Korkî yê “Ezmûn” (The Exam) ji Iraqê ji bo Xelatên Oscarê weke berendam hate nîşandayîn.

Fîlmê bi Kurdî “Ezmûn” heta niha di çarçoveya gelek festîvalên fîlman derket li pêşberî temaşevanên sînemayê û di gelek beşan de xelat girtin.

Di dawîya salê de dê bi tevahî pazdeh fînalîst bêne hilbijartin û di sala 2023yê de jî ji van fîlman 5 fînalîst dê ji bo Xelata Oscarê bikevin pêşbazîyê. Sala par, fîlmê derhênerê Japonyayî Ryusuke Hamaguchî yê “Drive My Car” ji navbera 92 fîlmên berendam bûbû yekemîn û Xelata Oscarê girtibû.

Invest In International Stocks – Forbes Advisor

Lîsteya fîlmên berendam:

Arnewidîstan (Elbanya) – A Cup of Coffee and New Shoes On (Gentian Koçi)

Arjantîn – Argentina, 1985 (Santiago Mitre)

Awistralya – You Won’t Be Alone (Goran Stolevski)

Awistuirya – Corsage (Marie Kreutzer)

Azerbaycan – Creators (Shamil Aliyev)

Bengladeş – Hawa (Mejbaur Rahman Sumon)

Belçîka – Close (Lukas Dhont)

Brîtanya – Winners (Hassan Nazer)

Bolîvya – Utama (Alejandro Loayza Grisi)

Bosna Hersek A Ballad (Aida Begić)

Brezîlya – Mars One (Gabriel Martins)

Bulgaristan – In the Heart of the Machine (Martin Makariev)

Kamboçya – Return to Seoul (Davy Chou)

Kamerûn – The Planter’s Plantation (Dingha Young Eystein)

Keneda – Eternal Spring (Jason Loftus)

Şîlî – Blanquita (Fernando Guzzoni)

Cezayir – Our Brothers (Rachid Bouchareb)

Çîn – Nice View (Wen Muye)

Kolombiya – The Kings of the World (Laura Mora Ortega)

Kosta Rîka – Domingo and the Mist (Ariel Escalante)

Xirwatistan – Safe Place (Juraj Lerotić)

Çekya – Il Boemo (Petr Václav)

Denmark – Holy Spider (Ali Abbasi)

Komara Domînîkê – Bantú Mama (Ivan Herrera)

Ekvator – Lo Invisible (Javier Andrade)

Ermenistan – Aurora’s Sunrise (Inna Sahakyan)

Estonya – Kalev (Ove Musting)

Frensa – Saint Omer (Alice Diop)

Gurcistan – A Long Break (Davit Pirtskhalava)

Elmanya – All Quiet on the Western Front (Edward Berger)

Guatemala – The Silence of the Mole (Anäis Taracena)

Hong Kong – Where the Wind Blows (Philip Yung)

Macerîstan – Blockade (Ádám Tõsér)

Îzlanda – Beautiful Beings (Guðmundur Arnar Guðmundsson)

Hindîstan – Last Film Show (Pan Nalin)

Endonezya – Missing Home (Bene Dion Rajagukguk)

Îran – World War III (Houman Seyyedi)

Iraq – The Exam (Shawkat Amin Korki)

Îrlanda – The Quiet Girl (Colm Bairéad)

Îsrail – Cinema Sabaya (Orit Fouks Rotem)

Îtalya – Nostalgia (Mario Martone)

Japonya – Plan 75 (Chie Hayakawa)

Urdin – Farha (Darin J. Sallam)

Qazaxistan – Life (Emir Baigazin)

Kenya – TeraStorm (Andrew Kaggia)

Kosova – Looking for Venera (Norika Sefa)

Letonya – January (Viestur Kairish)

Lubnan – Memory Box (Joana Hadjithomas, Khalil Joreige)

Lîtvanya – Pilgrims (Laurynas Bareiša)

Luksembûrg – Icarus (Carlo Vogele)

Malta – Carmen (Valerie Buhagiar)

Meksîka – Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths (Alejandro González Iñárritu)

Moldova – Carbon (Ion Borș)

Mongolya – Harvest Moon (Amarsaikhan Baljinnyam)

Montenegro – The Elegy of Laurel (Dušan Kasalica)

Fas – The Blue Caftan (Maryam Touzani)

Nepal – Butterfly on a Windowpane (Sujit Bidari)

Holenda – Narcosis (Martijn de Jong)

Mekedonyaya Bakur – The Happiest Man in the World (Teona Strugar Mitevska)

Norwec – War Sailor (Gunnar Vikene)

Pakîstan – Joyland (Saim Sadiq)

Filistîn – Mediterranean Fever (Maha Haj)

Panama – Birthday Boy (Arturo Montenegro)

Paragûay – Eami (Paz Encina)

Perû – Moon Heart (Aldo Salvini)

Filipîn – On the Job: The Missing 8 (Erik Matti)

Polonya – EO (Jerzy Skolimowski)

Portekîz – Alma Viva (Cristèle Alves Meira)

Romanya – Immaculate (Monica Stan, George Chiper)

Erebistana Seûdî – Raven Song (Mohamed Al-Salman)

Senegal – Xalé (Moussa Sene Absa)

Sırbîstan – Darkling (Dušan Milić)

Singapûr – Ajoomma (He Shuming)

Slovakya – Victim (Michal Blaško)

Slovenya – Orchestra (Matevž Luzar)

Koreya Başûr – Decision to Leave (Park Chan-wook)

Îspanya – Alcarràs (Carla Simón)

Swêd – Boy from Heaven (Tarik Saleh)

Swîsre – A Piece of Sky (Michael Koch)

Tayvan – Goddamned Asura (Lou Yi-an)

Tanzanya – Tug of War (Amil Shivji)

Tayland – One for the Road (Nattawut Poonpiriya)

Tûnis – Under the Fig Trees (Erige Sehiri)

Tirkiye – Kerr (Tayfun Pirselimoğlu)

Uganda – Tembele (Morris Mugisha)

Ukrayna – Klondike (Maryna Er Gorbach)

Uruguay – The Employer and the Employee (Manolo Nieto)

Venezuela – The Box (Lorenzo Vigas)

Viyetnam – 578 Magnum (Lương Đình Dũng)

Zelendaya Nû – Muru (Tearepa Kahi)

Yewnanistan – Magnetic Fields (Yorgos Goussis)

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: