Füruğ Ferruhzad’ın hikayesi: “Yaralarım Aşktandır”

“arsızlıkla damgalanan
boş kinayelere gülen bendim
kendi varlığımın sesi olayım istedim yazık ki ‘kadın’dım”

Füruğ Ferruhzad… İran şiirinin en önemli şairlerinden biri olmanın yanısıra, yazar, oyuncu, yönetmen ve ressamdır. Modern İran sinemasının temellerinin atılmasında önemli katkıları bulunan bir sinemacıdır..

Yaşadığı dönemin en güçlü kadınlarından biri olan Füruğ bunu şiirlerine de yansıtmıştır. 32 yıllık kısa ömrüne 5 tane şiir kitabı yazan Furüğ Ferruhzad, cüzzam hastalarının hayatların anlatan ve 1963 yılında Oberhausen Film Festivali Büyük Ödüllünü alan “Ev Karadır” isimli belgesel filminin yönetmenidir ve büyük şair birçok filminin çekilmesinde metin yazarı ve yönetmen yardıcısı olarak katkılarda bulunmuştur. Şiirlerinde işlediği konular insanı etkileyen, hüzünlendiren ve yazdığı şiirlerinin içine sürükleyen, oradaki yaşanmışlığı hissettiren bir yapısı var. Şair Ferruhzad özellikle yalnızlık, hüzün, kadın sorunları, toplum baskısı ve aşk konuları üzerine şiirler yazmıştır.

20. yüzyılın en güçlü, cesur ve yaratıcı kadınlarından birisi olan Füruğ Ferruhzad’ın eserleri son yıllarda Türkiye’de bir çok çevirmen tarafından çevrilip yayınlanıyor ve büyük şair’in şiirleri ile hayatından uyarlanıp seyirciyle buluşan Tiyatro oyunlarıyla adından sıkça söz ettirmeye devam ediyor. Son olarak büyük şairin ‘Yaralarım aşktandır’ adlı şiir kitabı aynı isimle tiyatro sahnesine uyarlandı. Yazar Şebnem İşigüzel’in kaleme aldığı ve Berfin Zendirlioğlu’nun yönettiği oyunda Füruğ Ferruhzad’a hayat veren isim, sinemanın filmlerinin başarılı oyuncusu ve tiyatro sanatçısı Nazan Kesal. Prodüksiyonunun Poryaz Yapımın üstlendiği oyun söyle tanıtılıyor:

‘’Toprağa emanet edilmeyi bekleyen bir kadın kendi etrafında ömrünün şiirini yazıyor. Füruğ Ferruhzad anlatıyor…
Dans ediyor, aşık oluyor, doğuruyor, boşanıyor, evladından ayrılıyor, hor görülüyor, kalbi kırılıyor .
Anlatılan, aynı iklimde açıp solan hepimizin hikayesi; baskı altında yaşayanların, hep eksik bulunanların ve her şeye rağmen yaşamaya devam edip sözünü esirgemeyenlerin.
Füruğ hepimize cesaret vermeye, ‘korkma’ demeye geliyor.
Ölüsüne bile tahammül edilemeyen, cenazesi bekletilen ‘aykırı bir kadın’
Aklınızdan çıkmayacak sözler fısıldamak üzere sahne alıyor.
Herkesin bildiği ‘kadın algısı’ kavramından farklı olarak, yaşadığı dönemin katı kurallarına aykırı olan Füruğ’un hayatının can alıcı noktalarına değinen biyografik bir oyundur Yaralarım Aşktandır. Sanatçı Nazan Kesal’ın başarılı oyunculuğuyla bütünleşen Füruğ’un acılarına şahit oluyoruz. Füruğ bize kendisini, yaşadıklarını anlatıyor. Ve bize bir şey söylüyor. Ben acılarımla, yalnızlığımla, aşkımla ve şiirlerimle birlikte çok güçlü bir kadındım!

Usta oyuncu Nazan Kesal’ın tek kişilik yeni oyunu ‘Yaralarım Aşktandır’ 18 mart pazartesi günü DasDas’ta prömiyerini yaptı. Kesal 10 Ekim tarihinde Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezinde tiyatro severler ile buluşan “Yaralarım Aşktandır” tiyatro oyununun yeni sezondaki gösterim gelirlerini Mor Çatı Kadın Sığınma Vakfı’na bağışladığını sosyal medya hesabından duyurdu. Tiyatro severler sezonun diğer gösterim tarihleri ve bilet bilgilerine, www. Biletix.com’dan ulaşabilirler.

“Yaralarım Aşktandır” Tiyatro Oyunu Gösterim Tarihleri:

23.10.2019 Çarşamba 20.30/Zorlu PSM/İstanbul
26.10. 2019 Cumartesi 16.00/Moda Sahnesi / İstanbul
26.10.2019 Cumartesi 20.30 /Moda Sahnesi/İstanbul

Haber-Yazı: Canan Deniz

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir