Genç kuşaktan sinemaya ve belgeselciliğe dair çalışmalar

Söyleşi-haber: Emrah Bakır

Yeni yayın hayatına media4democracy projesiyle başlayan Parrnews adlı YouTube belgesel kanalı bu yılda hem özel içeriklerle hem de toplumsal gerçekçi bir yöntemi benimseyen anlayışla yeni yayınlarla izleyicilerle olacak.

    Avrupa Birliği ve Media4democracy tarafından desteklenen Parrnews adlı Youtube kanalı seçim sürecine doğru gittiğimiz bu dönemde hem toplumsal endişelerimize dair hem de sıradan insanların hikayelerini özneleştiren sinema ve belgeselcilik hakkında kanalın kurucusu Seyfi Doğan ile geleceğe dair projelerinden konuştuk.     

Toplumsal gerçekçi bir anlayış

Üniversite eğitimi sırasında aldığı eğitimlerle ve kendini sinema alanında geliştirerek yeni bir soluk olacağını dile getiren Seyfi Doğan şunları söyledi: “ Uzun zamandır aklımda olan şeyleri izletmek ve üzerinde çalışmak istedim. Yani klasik anlamda belgeselciliğe dair olan tabuları değiştirmek ve yeni bir anlam olan özneyi hem içerikte zenginleştirmek hem de kamera açılarında onu yakalamak ve konuya yedirtmek zor olduğu kadar toplumsal gerçekçi bir anlayışı benimsiyoruz. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunuyum. Sinemaya ve belgesele olan ilgim üniversite yıllarımda aldığım eğitim ve kendimi geliştirmek istediğim zamanlarda izlediğim yönetmenler ve onların ürünleri sayesinde oldu. Bireysel çabalarımla hep bir şeyler yapmak istedim fakat beni çok zorladı. İster istemez ekonomi yani finans  bu işlerin en önemli ayağı diyebiliriz. Bunları sağlamak hem aklındakini sunman için rahat bir ortam sağladığı kadar aynı zamanda sağlıklı içerikler sunmana yardımcı olur. Tabi finans önemli bir artı olduğu kadar konu seçiminde çok önemli her şey ekrana gelmemeli bence gelmesinde. İnsanlar bir şeyler öğrenmek için yahut kendi sorununu görmesi gerektiğine inandığım için yeni bir tarz yaratmak istiyorum. Siz buna isterseniz devrimci sinema ya da ilerici sinema deyin insanlar kendilerini özne olarak görmeli.”

 Sinemanın değiştirici ve dönüştürücü gücüne inanıyoruz

Parr News yayın yönetmeni Seyfi Doğan, yeni döneminde daha çok  toplumsal sorunlara değineceğini ve sinemanın olumlu anlamda sorunları giderdiğini dile getirirken şunları ifade etti: “Geçen seneler birçok konuda yeni içerikler sunduk. Temalar insanların hayata olan umudu, göç, şehir yaşamı ve varoluşsal problemler yumağında bir hem insanların şuan ki durumu hem de  geleceğe dair olan beklentilerini içeriyor. Aslında şu an içinde olduğumuz süreçteki bunalım ya da kaos geçmiş dönemlerde yapmış olduğumuz çalışmaların özeti diyebiliriz. Bu çalışmalar geleceğe dair birer belge ve kanıt olurken, geçmişteki sorunlarımızın toplamı. Tıpkı hala izlediğimiz filmler ve belgeseller her ne kadar geçmişte çekilse bile hala günümüzdeki problemlerin devamı ve toplamıdır. Bizde bu yılki çekimlerimizde yeni toplumsal sorunlarımızı ivedilikle sunmaya hazırlanıyor ve sinemanın değiştirici ve dönüştürücü gücüne inanıyoruz.”

Sinemanın yeniden yaratımı

Geleceğe dair projelerinden bahseden Seyfi Doğan, seçim sürecine yakın zamanında toplumsal endişe adını verdiği konular etrafında politik içerikli bir üçlemeyi çekmeye hazırlandıklarını aktarırken, çalışmalarını bir öykü yaratma olarak değerlendirdi. Doğan konuşmasının devamında şunları söyledi: “Bu yıl siyasi içerikli daha doğrusu toplumsal endişemizi konu alan endişeli muhafazakârlar, endişeli sekülerler ve endişeli Kürtler adlı bir üçlemeyi çekeceğiz. İlk konu için çekimleri bu hafta yapmayı planlıyoruz. Devamı da seçime yaklaştığımız günlerde sırasıyla yayına vereceğiz. Devamında basın ve ifade özgürlüğünü ele alacak çalışmamız var. Gazetecilerin yaşadığı sorunlar başta olmak üzere, ifade özgürlüğünü temele alacak çalışma yapmayı planlıyoruz. Deprem sürecini yaşadığımız  bu dönemde ekoloji ve çevre ilişkisini anlatacağımız ve üç büyük şehirde inşaat işçilerini konu alarak bu ilişki temelinde beton yığınlarının öncesi ve sonrası adlı çalışmamız var. Aslında bu ülkede o kadar çok işlenecek malzeme var ki konu seçimini bazen gündemin yoğunluğuna ve kamuoyunun üzerinde durduğu konular etrafında ekibimizce değerlendirip bir öykü yaratmaya çalışıyoruz. Sinema sanatını var olanın yeniden yaratımı olarak ele alıyoruz.”

İzleyici içeriği çeşitlendirdi

Sinema ve belgesel izleyicinin tam olarak ne izlemek istediğini Doğan şunları kaydetti: “Tamda anlatmak istediğimizin ne olduğunu sordunuz. Aslında insanlar artık daha farklı şeyler izlemek istiyor. Daha politik, daha öğretici ve daha gerçekçi içerikleri izlemek istiyorlar. İzleyici içeriğimizi çeşitlendirdi. Her zaman söyledim belki anlatması çok kolaymış gibi duran o sıradan insanı anlatmak istiyoruz. Öteki olanın hikayesini dinlemek ve izlemek istiyor insanlar.”

Kendimize ve yaratıcılığımıza olan inanç

Sinema ve belgesele dair zor bir süreçten geçtiklerini belirten Seyfi Doğan, konuşmasının devamında şunları kaydetti:” Sinemaya ve belgeselciliğe dair çalışmak isteyen ve bu konuda ürünler ortaya çıkarmak isteyen genç arkadaşlarımız için zor bir süreçten geçiyoruz. Gerek ekonomik sorunlar gerekse eğitimlerin yetersizliğinden  dolayı belki şu an istediklerini yapamayan meslektaşlarımız vardır. Ama kendilerine  ve yaratıcıklarına inanmaya devam ettikçe başarılı olacaklardır.”

*Son yıllarda özellike video ve podcast siteleri üzerinden içerik üretimi büyük bir hız kazandı. Her geçen gün yeni ve özgün platformların yayın hayatına başladığı video ve podcast kanalları on binlerce izleyici ve dinleyici sayısına ulaşabiliyor ve bir çok konuda insanları bilgilendirebiliyorlar. Pandemi sürecinin de etkisiyle yüzlerce alternatif yeni yayın platformu hayatımıza girdi, Parrnewss de Youtube platformu üzerinden yayın yapan kanallardan birisi.

Parrnews Youtube kanalı 2021 yılında yayın hayatına başlamıştı ve üretilecek içeriklere dair fragmanlar yüklemişlerdi. Avrupa Birliği ve Media4democracy tarafından desteklenen yeni medya yayın platformlarından birisi olarak yayın hayatına devam edecek olan Parrnews kanalı, kanal hem toplumsal endişelerimize dair hem de sıradan insanların hikayelerini özneleştirerek sinema ve belgeselcilik hakkında özgün ve farklı içerikler üretiyor. Kanalın ürettiği belgesel ve video içeriklerine https://www.youtube.com/c/ParrNews adresinden ulaşabilir.

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir