“Humanîst” belgeseli erişime açıldı

Haber-Yazi: Mizgin Daniş

27 yıl önce faili meçhul bir cinayetle öldürülen, avukat Şevket Epözdemir’in yaşam öyküsünü konu alan “Humanîst” (2019) belgeseli Youtube’dan erişime açıldı.

25 Kasım 1993 tarihinde faili meçhul bir cinayetle öldürülen avukat Şevket Epözdemir’in yaşam öyküsünü konu alan ve Kürt yönetmen Kerem Tekoğlu tarafından çekilen “Humanîst” (Hümanist) belgeseli, Youtube platformundan erişime açıldı.

DEP Tatvan İlçe Başkanı ve insan hakları savunucusu avukat Şevket Epözdemir’in cenazesi, Tatvan-Muş karayolu üzerinde bulunmuştu ve Epözdemir için cenaze töreni yapılmasına dahi izin verilmemişti.

Kerem Tekoğlu’nun yönetmenliğini yaptığı “Humanîst” (2019) belgeselinin çekilmelerine avukat Şevket Epözdemir’in doğum yeri olan Siirt’in Baykan ilçesine bağlı Minar köyünde başlanmıştı. Belgesel, Epözdemir’in ailesi ve arkadaşları olmak üzere 26 kişiyle yapılan röportajlardan oluşuyor. Bir çok uluslararası film festivalinde gösterilen belgesel’in, Türkiye’deki gösterimi ise 12 Ekim 2019 tarihinde İstanbul’da yapılmıştı.

“Humanîst” belgeseli, Av. Şevket Epözdemir’in 27 yıldır faillerinin bulunamaması nedeniyle ve ailesinin de isteği üzerine avukatlar günü olan 5 Nisan’da erişime açıldı. Belgeseli YouTube’den paylaşan Kürt yönetmen Kerem Tekoğlu “bu karantina nedeniyle festivallerin iptal edildiği bu günlerde filmi izleyiciyle paylaşmak istedim. Herkesin evine kapanmak zorunda kaldığı bu zamanlarda Kürtlerin Kürtçe kitaplar okuması, Kürt filmleri izlemesi ve bu vasıtayla Kürtçesini geliştirmesi gerektiği düşüncesiyle belgeseli erişime açtım” dedi.

Yönetmen Kerem Tekoğlu, 2017 yılında Erivan Radyosu dengbêji Sayedê Şamê’nin hayatını ve sanatını anlatan “Qulingê Birîndar” (Yaralı Turna) belgeselini çekmişti. Bir çok film festivalinde gösterilen belgesel ödül kazanmıştı. Kerem Tekoğlu, “Qulingê Birîndar” belgeselini de kısa bir süre önce, izleyiciler için Youtube kanalı üzerinden erişime açmıştı.

Yönetmen Kerem Tekoğlu’nun çektiği belgesel filmler hakkında bilgi için: http://www.kameraarkasi.org/yonetmenler/keremtekoglu.html

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir