İçtiğimiz Çayın Demi Çiçek Açacak

İnsan, eliyle kirlettiği doğayı ve çevreyi, yine ister istemez temizlemek zorunda kalıyor ve çevre kirliliği ile oluşan olumsuzluklar insanı bu sorun için önlem alma yollarına itiyor. İnsanın doğayı ve suyu koruma çabası, aslında kendini koruma çabasıdır. Çevre kirliliğinin bu kadar artmasının sebeplerine, hızla gelişen teknoloji ve sanayinin etkilerini, nüfus artışının ve doğal kaynakların bilinçsiz bir şekilde tüketilmesini gösterebiliriz. Hayatımızı kolaylaştıran teknolojik gelişmelere dur diyemeyiz ama en azından çevreye olan zararlı etkilerini azaltmaya yönelik önlemler alabiliriz. Hafriyat ve molozlar, atık lastik, madeni yağlar, ömrünü doldurmuş araç lastikleri, piller, kullanılmış bitkisel yağlar ve ambalaj atıklarının geri dönüşümü için yetersizde olsa çalışmalar olduğunu biliyoruz. Son olarak da atık çay demleri toplanıp dönüştürülecek ve çevre için bir can suyu olacak.


Batman Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü atıkların düzgün bir şekilde bertarafı ve geri dönüşüm çalışmaları çerçevesinde çay atıklarını organik gübreye dönüştürme projesine destek veriyor. Belediye Çevre Müdürlüğü, atıkların geri dönüşümü kapsamında, Muhammed Kara isimli girişimci ile ortak çalışma yürütüyor. Girişimci Muhammed Kara, çayın geri dönüşümünde de bilinç ve farkındalık oluşturmak istediklerini belirterek, “Atık çaylar çevre kirliliğine neden olduğu ve çöp toplama araç ve ekiplerinin iş yükünü artırdığı gibi zarar da veriyor. Geri dönüşüm sistemi ile hem bu zarar minimize edilecek hem de çöpe giden bir atık organik gübreye dönüştürülecek” dedi.

Yani çevre kirliliğine yol açan çay demi, balkonlarımızın güzel görünmesine vesile olan bin bir çeşit çiçeğin ve oksijen deposu bitkilerin, ağaçların büyüyüp gelişmesine katkı sağlayan gübreye dönüşüyor.
Bu güzel projenin toplanma ve dönüştürme süreçlerine destek veren Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Recep Kavuş, “Hedefimiz şehrimizde diğer atıklar gibi atık çayın geri dönüşümü ile ilgili de bir bilinç oluşturmak istiyoruz. Özelikle çay tüketiminin yüksek olduğu işletmelerin atık demlerini biriktirip bizi ararlarsa bu demleri toplayıp gübreye dönüştürdükten sonra çiftçiye ulaştıracağız, çevre kirliliği de azalmış olacak” dedi. Kavuş, ayrıca atık çaylar evdeki saksılar ve bahçedeki bitkilerin etrafında ve çimler için de organik gübre niyeti ile de basit bir işlemle vatandaşlar tarafından da değerlendirilebileceğini söyledi.

Haberi görür görmez bir saksı alıp nane ekeceğim. Dünyanın büyük bir çöp kutusuna dönüşmemesi için bu doğaya saldığımız atıkların geri dönüşümünü yapmak zorundayız. Frank M. Potter’in dediği gibi “Çevresel tehlikeler, artık yalnızca kuş meraklılarını ilgilendirmiyor, bu tehlikenin çanları hepimiz için çalıyor.”

Not: 20-27 Eylül tarihleri arasında “Küresel İklim Grevi” haftası çerçevesinde dünya genelinde 139 ülkedeki ekoloji ve çevre kurumları ile çevre severler küresel ısınma ve etkilerine dikkat çekmek için etkinlikler düzenliyorlar.
21 Eylül Dünya Temizlik Günü Estonya’da Lets It ile başlayan ve 157 ülkede milyonlarca insan tarafından küresel atık problemine karşı farkındalık oluşturmak amacıyla 1 günlük temizlemek için birleştikleri bir gün. 21 Eylül Decathlon da, Siyamder ve JCI’ın öncülüğünde “Doğa olmazsa spor olmaz” şiarıyla, çöplerden arındırılmış bir yaşam düşüncesi ile gerçekleştiriliyor. World Clean Up Day adı ile düzenenlen farkındalık günü dünya genelindeki bir çok kentte yaşayan çevre ve doğa severleri birleştiriyor.

Yazı: Necla Çetinoğlu

Fotoğraflar: Batmansonsoz.net

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: