İstanbul Film Festivali’nin bu sene restore edeceği film, ‘’Asiye Nasıl Kurtulur’’

Bu yıl 39. kez düzenlenecek olan Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde restore edilecek sinema filmi ünlü yönetmen Atıf Yılmaz’ın yönettiği ve Barış Pirhasan, Atıf Yılmaz, Nuran Oktar’ın senaryosunu yazdıkları 1986 yılında çekilen ‘’Asiye Nasıl Kurtulur’’ oldu.

Bu yıl 10-21 Nisan tarihleri arasında 39.’su düzenlenecek olan Uluslararası İstanbul Film Festivali 13 yıl önce başlattığı ‘’Dünden Bugüne Türk Klasikleri’’ adıyla bilinen projesi için bu sene restore edeceği filmi duyurdu. Festival, Zurich Sigorta işbirliği ile Barış Pirhasan’ın, Vasıf Öngören’in 1969 yılında yazdığı tiyatro oyunundan senaryolaştırdığı, sinemada kadın temsiline büyük katkıları olan usta yönetmen Atıf Yılmaz’ın çektiği ‘’Asiye Nasıl Kurtulur’’ filmini restore ederek sinema izleyicileriyle buluşturacak. Bu yıl düzenlenecek festival programı kapsamında Amerikalı yönetmen Alfred Hitchcock’un renkli olarak çektiği tüm filmler de “Hitchcock Renkli”  bölümünde sinema seyircisi ile buluşacak.

Film’de, lise son sınıf öğrencisi olan ve öğretmen olmak isteyen Asiye bir şekilde kendini seks işçiliği yaparken bulmuştur. Asiye’nin hayat hikayesinin anlatıldığı filmin baş rollerini Hümeyra, Müjde Ar, Ali Poyrazoğlu ve Tuncay Akça gibi usta isimler paylaşıyor. Vasıf Öngören’in oyun metnine sadık kalınarak uyarlanan film sınıf ve cinsiyet eşitsizliğini, para ve erkek egemen düzenin kadın bedeni sömürüsünü işliyor. Aynı zamanda sisteme karşı durmakla ve sisteme uymak arasındaki çelişkiyi de gözler önüne seriyor. Filmin hikayesi aynı zamanda akışıyla şarkıların dengesini çok iyi kurmuş bir müzikalle karşılaştırıyor seyirciyi, yapım bu yönüyle de Türk Sinemasında kendini kült yapımlar arasına sokmayı başarıyor.

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın (İKSV) ilk kez 1982’de, 10. İstanbul Festivali kapsamında 6 günlük film haftasıyla başlattığı gösterimler, yoğun ilgi görmesi sebebiyle 1984 yılında Uluslararası İstanbul Festivali’nden ayrılarak, Uluslararası İstanbul Sinema Günleri adıyla yapılmaya başlandı. Sonraki yıllarda düzenli biçimde Nisan ayında yapılan ve 1985 yılında yarışmalara da yer veren sinema günleri kısa sürede uluslararası düzeyde tanındı. 1989 yılında Uluslararası Film Yapımcıları Dernekleri Federasyonu (IFAPF), sinema günlerini yarışmalı festival olarak tanıdı ve sinema günleri dünya çapında bir festival niteliği kazanınca adı “Uluslararası İstanbul Film Festivali” olarak değişti. Ulusal ve Uluslararası yarışmalar düzenleyen İstanbul Film Festivali, uluslararası kurumlarla ortak ödüller de vermektedir.

10-21 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan 39.Uluslararası İstanbul Film Festivali, Sinema Ödülleri vereceği isimleri de belirledi. Sinema Onur Ödülleri müzisyen, besteci, söz yazarı, sinema ve tiyatro oyuncusu ve ‘’Asiye Nasıl Kurtulur’’ filmindeki rolüyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü alan Hümeyra’ya ve Türk sinemasının ilk kadın yönetmen ve senaristlerinden olan Birsen Kaya’ya verilirken, festivalin Sinema Emek Ödülü de, yönetmen ve sinema sanatçısı Yılmaz Güney’in filmlerini yurt dışına çıkaran ve filmlerin San Remo, Berlin ve Locarno film festivallerinde gösterilmesini sağlayan yapımcı ve dağıtımcı Seher Karabol’a verilecek.

Ünlü Yönetmen Atıf Yılmaz 2006 yılında yaşamını yitirmiştir ve aralarında “Selvi Boylum Al Yazmalım”, “Kara Gözlüm”, “Kibar Feyzo”, “Bir Yudum Sevgi”, “Kadının Adı Yok”, “Keşanlı Ali Destanı”, “Ah Belinda”, “Ah Güzel İstanbul”, “Adı Vasfiye”, “Aaahh Belinda”, “İbo İle Güllüşah”, “Köroğlu”, “Salako”, “Şekerpare”, “Zeyno”, “Deli Yusuf”, “Değirmen” ve “Dolap Beygiri” gibi klasikleşen bir çok filmin yönetmenidir.

Kaynak: https://film.iksv.org/

Haber-Yazı: Hilal Arslantaş

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir