James Cameron’dan “Avatar”ın devam filmleri ile ilgili açıklama geldi

Avatar Devam Filmleri - James Cameron

Haber: Safa Atmaca

Bir çok sanat dalı gibi korona pandemisinin ağır şartlarından olumsuz etkilenen sinema ve dizi sektörü, geçen yıldan bu yana ciddi bir toparlanma içerisinde girdi. Dijital platformların hayatımıza daha fazla dahil olduğu korona günlerinde sinema filmleri ve dizi yapımları bu platformlar üzerinden yayınlanmıştı ya da vizyon tarihleri ertlenmişti. 2022 yılının Aralık ayı içerisinde izleyici ile buluşan “Avatar” serisinin ikinci filmi aynı yıl vizyona girmiş bulunan bir çok film gibi sinema seyiricisinden büyük ilgi görmeyi başardı. Korona’nın getirdiği yasakların kalkması ve hayatın normalleşmesi ile seyircinin sinema perdesine dönüşü de hızlanmış oldu.

Amerikalı ünlü yönetmen James Cameron’un 16 Aralık 2022’de vizyona giren filmi “Avatar: The Way of Water” dünya gişelerindeki yükselişi devam ediyor. Serinin ilk filmi “Avatar” (2009) gibi büyük ilgi ile karşılanan film gişedeki liderliğini korurken James Cameron’dan “Avatar”ın devam filmleri ile ilgili açıklama geldi.

Uzun bir süredir izleyicinin merakla beklediği “Avatar” serisinin ikinci filmi olan “Avatar: The Way of Water” (Avatar: Suyun Yolu) 2022’nin Aralık ayında yüksek görüntü kalitesi ve dikkat çeken yüksek animasyon teknikleri ile tüm dünya sinemalarında seyircisinin karşısına çıktı. Filmin hem yönetmeni, senarist ve yapımcısı olan James Cameron “Avatar” serisinin devam filmleri hakkındaki belirsizlik ile ilgili açıklamalarda bulundu. 600 milyar dolarlık bütçe ile çekilen ve vizyona girdiği andan bu yana dünya gişelerinde 1.5 milyar dolardan fazla gişe hasılatı ile büyük bir başarı yakalayan “Avatar”ın 4. ve 5. filmlerine daha sıcak baktığını açıklayan usta yönetmen Cameron devam filmlerinin arasında fazla bir süre olmadan sinema izleyicileri ile buluşturmak istediğini söyledi. Avatar’ın vizyonda kaldığı süre içerisinde toplam gişe hasılatının 2.2 milyar dolar ile 2.8 milyar dolar arasında olması tahmin ediliyor.

James Cameron Avatar 3 ateş kül halkı

Daha önce devam filmlerine dair yaptığı açıklama ile “Avatar” serisinin 4. ve 5. filmlerinin çekimlerinin “Avatar 2” filminin başarısına endeksli olarak şekilleneceğini dile getiren James Cameron en son bir röportaj’da Avatar’ın devam filmleri ve gelecek planlarına dair konuştu. Cameron, “Avatar”ın yeni çekilecek filmlerinin senaryolarının hazır olduğunu söyleyerek “Avatar: 2″nin gişedeki durumuna göre bir kaç gün içerisinde gişe başarı beklentilerini karşılamış olacaklarını belirterek devam filmlerini yapmak zorunda olduğunu ifade etti.  Önümüzdeki günlerde Disney’in yetkili isimleri ile beraber, çekimleri tamamlanmış ve özel efektlerinin yapım aşamasında olduğu “Avatar: 3” filminin durumu hakkında bir program hazırlayacaklarını belirten Cameron, Avatar 4 ve 5 filmlerinin de senaryolarının hazır olduğunu söyledi.

Sinema dünyasında bir çok filmi ile tanınan, “Titanic” (1997), “Avatar” (2009), “Avatar: The Way of Water” (2022) filmleri gişe hasılatı 1.5 milyar doları geçen ilk yönetmen ünvanını kazanan James Cameron, hiç bir dönem filmleri için gişede belirli bir miktar hedef koymadığını söyleyerek filmlerinin sinema tarihin en çok kazanan yapımları arasında olması gerektiğini kastettiğini aktardı. Kafasındaki rakamın belirtilen “2 milyar dolar”dan çok daha düşük olduğunu sözlerine ekleyen yönetmen “Avatar 3” filminin konusu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Fransa’da günlük olarak çıkan “20 Minutes” gazetesinde yayınlanan söyleşisinde, Avatar serisinin sonraki filmlerinin dört temel element üzerine olacağını anlatan Cameron, ateş kökenli olan Na’vi kabilesinin (filmdeki kurgusal kabile ve dili) üzerinden şekillenecek yeni maceranın Pandora gezegeni ile ilgili farklı bir bakış açısı sunacağını açıkladı.

Avatar: The Way of Water Gişe Rakamları Hasılatı

Dünyaca ünlü Kanadalı usta yönetmen, senarist ve film yapımcısı James Cameron’un yönettiği yönetilen “Avatar: The Way of Water″nin senaryosunu ise James Cameron, Rick Jaffa, Amanda Silver, Josh Friedman ve Shane Salerno beraber oluşturdular. Kurgusal olarak yaratılan Pandora gezegeninde geçen film, koloni ilişkileri ve doğa sorunlarına dikkat çekerek izleyicisini büyülü bir evrende yolculuğa çıkarıyor. Bir süreden sonra Na’vi halkının yaşamına dahil olan Jake Sully ve Neytiri karakterlerinin Na’vi toprakları ve doğasını savunmak için giriştikleri zorlukları anlatan bilim-kurgu filminin başrollerinde Zoe Saldana, Sam Worthington, Sigourney Weaver’ın gibi isimler yer aldı. Projesi Disney Studios tarafından geliştirilen “Avatar: The Way of Water″ın görüntü kalitesi ve efektleri dikkat çekiyor.

2009’da çekilen “Avatar”ın ilk filminden 13 sene sonra 3D ve 4K görüntü kalitesi kullanılarak çekilen ve 16 Aralık 2022 tarihinde sinema izleyicisi ile buluşan serisinin ikinci filminde Zoe Saldana, Sam Worthington, Sigourney Weaver, CCH Pounder, Cliff Curtis, Jamie Flatters, Britain Dalton, Trinity Bliss, Bailey Bass, Filip Geljo, Duane Evans, Jr. Kate Winslet, Stephen Lang, Giovanni Ribisi, Joel David Moore, Matt Gerald, Edie Falco, Brendan Cowell ve Michelle Yeoh gibi ünlü oyuncular oynadı. Avatar olaylarından sonrasını anlatan film Na’vi halkının hikayesini, İngilizce ve film için oluşturulan Na’vi kurgusal dili ile anlatıyor. Sinemaseverleri, yüksek kalitedeki animasyon teknikleri ile hazırlanan pandora ormanları, su altı ve volkanik çevrelerde görsel bir şölen havasında gezintiye çıkaran “Avatar: 2” koloni ilişkileri ve doğa sorunlarını odağına alıyor. Pandemi koşullarından kaynaklı bir çok sinema filmi ve yapım gibi çekim süreci bir kaç defa ertelenen “Avatar: The Way of Water”ın çekimleri ada ülkesi olan Yeni Zellanda da yeniden devam etmişti ve vizyona giriş tarihi de üç kere ertlenmek durumunda kalmıştı.

Yapımcı kadrosunda Jon Landau, David Valdes ve Richard Baneham’ın yer aldığı “Avatar: The Way of Water” filmi dünyadaki bir çok etkileyici ve önemli filmin yaratıcısı olan 20th Century Studios film şirketince oluşturuldu. Müzikleri Kanadalı ünlü şarkıcı ve besteci The Weeknd tarafından bestelenen film 3D ve 4K görüntü kalitelerinde vizyona girdi. The Weeknd “The Hunger Games: Catching Fire”, “Game of Thrones” û “Black Panther” gibi beğenilen filmlerin de müziklerini yapmıştı.

2009’da vizyona giren Avatar’ın ilk filmi ile toplam olarak 4 film halinde projesi gerçekleştirilen ve birbirinden bağımsız farklı hikayelerden meydana gelen “Avatar”ın diğer filmlerinin 2023, 2025, 2027 senelerinin Aralık aylarında vizyonda izleyiciler ile buluşacağı açıklanmıştı. Filmin yapımcı kadrosunda yer alan Jon Landau, bir destanın bölümleri olacak olan filmlerin bütün yolcuklarının birbirileri ile bağlantılı olduğunu ifade etmişti.

Serinin ilk filmi “Avatar” tüm dünya üzerinde milyonlarca kişi tarafından seyredilerek 3 Oscar ödülü’nün de sahibi olmuştu. Geçen yıl Eylül ayı içerisinde sinemalarda 4K görüntü kalitesiyle gösterilen filmin şuana kadarki toplam gişe hasılatının 2.787.965.200 dolar olduğu duyrulmuştu.

Kaynak: The Hollywood Reporter

Avatar Devam Filmleri ve James Cameron

ABD ve dünya gişelerindeki yükselişini sürdüren “Avatar: The Way of Water” (Avatar: Suyun Yolu) filmi vizyona girdiği dördüncü haftanın sonunda da ilk sırada yer aldı. Box Office’nın sinema salonlarından elde ettiği verilere göre geçtiğimiz hafta sonu 06-08 Ocak tarihleri arasında Amerika sinemalarında 45 milyon dolar hasılat elde eden film, dünya sinemalarında ise gişede 1.7 milyar dolara erişerek aynı zamanda tüm zamanların en çok gişe hasılatına ulaşan filmleri arasında 7. sıraya yükselmiş oldu. Amerika sinemalarında en çok izlenen filmlerden oluşan “Hafta Sonu Top 5” listesinde gerilim-korku türündeki “Megan” filmi ikinci sırada yer alırken “Çizmeli Kedi: Son Dilek” filmi ise üçüncü sıraya yerleşti.

Box Office ABD – Hafta Sonu Top 5 (06 – 08 Ocak 2023)

1- Avatar: Suyun Yolu (Avatar: The Way of Water) | 45 milyon dolar

2- Megan (M3GAN) | 30,2 milyon dolar

3- Çizmeli Kedi: Son Dilek (Puss in Boots: The Last Wish) | 13,12 milyon dolar

4- Hayata Röveşata Çeken Adam (A Man Called Otto) | 4,28 milyon dolar

5- Black Panther: Yaşasın Wakanda (Black Panther: Wakanda Forever) | 3,4 milyon dolar

Kaynak: Sinefesto

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir