Ji sînemaya cîhanê 33 fîlm wê li Edeneyê bêne nîşandan

Festîvala Fîlman a Navneteweyî ya Guzîka Zêrîn a Edeneyê îsal di navbera dîrokên 12-18ê Îlonê de cara 29emîn derdikeve li pêşberî sînemahezan. Li bernameya festîvalê îsal fîlmên derhênerên mezin ên dîroka sînemayê yên Pier Paolo Pasolînî, Luis Buñuel û Robert Bresson jî tê de ne, ji sînemaya cîhanê wê 33 fîlm bêne nîşandayîn.

Di berhevoka fîlmên sînemaya cîhanê de; bi tevahî 33 fîlmên ku li welatên wekî Hindîstan, Îspanya, Îtalya, DYA, Îngilistan, Elmanya, Îsraîl û Koreya Başûr hatine kişandin cih digirin. Hin fîlmên berhevokê li Cannesê û gelek festîvalên fîlman ên cîhanê hatine nîşandayîn.

Berhevoka Fîlmên Sînemayê:

Accatone – Pier Paolo Pasolini (Îtalya)
Las Hurdes, Tierra Sin Pan – Luis Buñuel (Îspanya)
Simon Del Desierto – Luis Buñuel (Îspanya)
Au Hasard Balthazar – Robert Bresson (Frensa, Swêd)
Alterity – Ergin Çavuşoğlu (Tirkiye, Îngilistan)
Pather Panchali – Satyajit Ray (Hindîstan)
Aparajito – Satyajit Ray (Hindîstan)
Apur Sansar – Satyajit Ray (Hindîstan)
All That Breathes – Shaunak Sen (Hindîstan, ABD, Îngilistan)
Pleistoscene Park – Luke Griswold – Tergis (DYA)
The Forest Maker – Volker Schlöndorff (Almanya)
The Territory – Alex Pritz (Brezîlya, Denmark, DYA)
Delikado – Karl Malakunas (Filipîn, Çîn, Awistralya, DYA, Îngilistan)
Angels of Sinjar – Hanna Polak (Polonya, Almanya)
The Word – Beata Parkanova (Çekya, Slovakya, Polonya)
Fucking Bornholm – Anna Kazejak (Polonya)
Return to Dust – Li Ruijun (Çîn)
Nostalgia – Mario Martone (Îtalya, Fransa)
Cinema Sabaya – Orit Fouks Rotem (Îsrail, Belçîka)
Aftersun – Charlotte Wells (Îngilistan, DYA)
The Stars at Noon – Clair Denis (Frensa)
Broker – Hirokozu Koreeda (Koreya Başûr)
Eo – Jerzy Skdimovsky (Polonya, Îtalya)
Tori and Lokita – Jean Pierre – Luc Dardenne (Belçîka, Frensa)
Butterfly Vision – Maksym Nakonechnyi (Ukrayna, Xirwatistan, Çekya, Swêd)
Mediterranean Fever – Maha Haj (Filistîn, Almanya, Frensa, Katar)
Under the Fig Trees – Erige Sehiri (Tunus, İsviçre, Fransa, Katar)
1976 – Manuella Martelli (Şîlî, Arjantîn, Katar)
Sick of Myself – Kristoffer Borgli (Norwec, Swêd)
Boy from Heaven – Tarik Saleh (Swêd)
R.M.N – Cristian Mungiu (Romanya, Frensa, Belçîka, Swêd)
Corsage – Marie Kreutzer (Awistirya, Luksembûrg, Almanya, Frensa)
The Worst Ones – Lise Akoka – Romane Gueret (Frensa)

Ji bo agahî:

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: