Koronavirüs Sinemaya Bulaştı

Koronavirüs (Covid-19) virüs salgınını, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Pandemi etmesiyle birlikte, tüm dünyada bir karantina sürecini başlattı. Neredeyse dünyanın her yerinde insanlar evlerinde kalırken, bundan en çok etkilenen sektörlerden biri sinema sektörü oldu.

Koronavirüs ‘ün ilk Çin’de çıkmasıyla birlikte, ilk olarak erteleme ve iptal kararları Çin’den geldi. Çin’de film/dizi setlerinin bir çoğu iptal edildi ve ertelendi. Koronavirüs Sinema sektöründe ilk olarak Çin’i vurdu. Salgının Pandemi ilan edilmesiyle birlikte, dünyanın bir çok yerinde sinema set çalışanları tarafından protesto edildi ve bunun sonucunda, film setleri iptal edildi ve ertelendi.

VİZYONA GİRECEKTİ, KARANTİYA GİRDİ

Diğer yandan, sinema sektöründe izleyicilerin merakla beklediği 2020’de vizyona girmesi planlanan bir çok film, çekimlerinin bitmesine rağmen Koronavirüs sebebiyle ertelendi.3 Nisan’da vizyona girmesi planlanan “James Bond 007 No Time to Die” Kasım ayına ertelendi. Ayrıca araba severlerin heyecanla beklediği “Hızlı ve Öfkeli 9” ise 22 Mayıs’ta gösterime girmesi beklenirken 2 Nisan 2021’e ertelendi. Matrix 4 gösterim tarihini 21 Mayıs 2021 olarak ayarlarken, 2009 yılından beri beklenilen “Avatar 2” ise efekt çalışmalarına Koronavirüs salgını nedeniyle ara verdi. Hollywood ise büyük bütçeli filmlerinin tamamını 2021’e ertelediğini açıkladı.

NETFLİX DİZİ ÇEKİMLERİNİ DURDURDU

Koronavirüs sebebiyle Netflix’te diziseverlerin yeni sezonlarını erteleme kararını aldığını duyurdu. The Witcher 2. Sezonunu, Peaky Blinders 6. Sezonunu, Stranger Things ise 4. Sezonunu erteleme kararı aldı. Koronavirüs kapsamında insanları evde kalmaya teşvik etmek için Şehir Bilboardlarına Spolier yazan Netflix, Çekimleri devam eden projelerde Set çalışanlarının maaşlarını ödemeye devam edeceğini, işten çıkartılan çalışanların işten çıkartılan çalışanların ise iş bulmalarına yardım edeceğini belirtti.

KORONAVİRÜS SİNEMA YILDIZLARINA BULAŞTI

Film Setlerinin iptal edilmesiyle birlikte, sinema yıldızlarından Koronavirüs haberleri gelmeye başladı.  Forrest Gump,Yeşil Yol ve Er Rayn’ı Kurtarmak gibi filmlerin Başrol oyuncusu Tom Hanks, eşiyle birlikte Koronavirüse yakalandığını duyurdu. Zorlu bir sürecin ardından, virüsü yendi. Koronavirüs ile ilgili evde kal çağrılarını sosyal medya hesapları üzerinden dile getiren yıldızlar, Sosyal Medya üzerinden Canlı Yayınlarla Sinemaseverlerle sohbet etti.

TÜRKİYE’DE SON DURUM

Türkiye’de ise Sinema ve Dizi sektörü aynı şekilde etkilenmiş durumda, Türkiye’de ilk Koronavirüs vakasının görülmesinin ardından, Film ve dizi setleri iptal edilmeye başlandı.Televizyon dizileri, son bölümlerinin ardından yeni bölümlerini yayınlayamazken, vizyona giresi beklenen Filmler ise ertelendi.

Sinema Yasasının çıkmasıyla birlikte ve Cinemaximum’un Öğrenci indirimleriyle kaldırmasıyla İzleyiciler Sinema’ya gitmemeye başlamış, 2019 yılının sonunda Türkiye’de sinemaya gitme oranı hızla düşmüştü. Bu durumda izleyicilerin Netflix, Blu TV gibi İnternet Film/dizi dağıtıcılarına yönelmesine sebebiyet vermişti. Bunun yanı sıra Türkiye’de bazı yönetmenler destek amacıyla bazı filmini bir süreliğine ücretsiz olarak yayınladı.

DİGİTÜRK VE D-SMART ÜCRETSİZ YAPTI

Koronavirüs sebebiyle, evde kalan sinemaseverlerin sıkılmaması için, Digitürk ve D-Smart üyelerine ücretli tüm kanalları bu süreç içerisinde ücretsiz olarak sundu. Sinemaseverler sevdiği filmleri, sinema kanallarından izlemeye başladı. Bu durum kısa süre içinde sosyal medyada hastaglerle desteklendi.

BAKANLIKTAN SİNEMA SEKTÖRÜNE 23 MİLYON DESTEK

Geçtiğimiz yıl yasalaşan Yeni Sinema Kanununun ardından ilk çekim sonrası ve ortak yapım destekleri verildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı sinema sektörüne 30 proje için 23 milyon 17 bin lira destek sağladı. Destek alan yönetmenler, Koronavirüs salgını sonrası çekimlere başlayacaklar. Bakanlık ise yeni başvuruların yıl içerisinde gerçekleştirilecek Destekleme Kurullarında değerlendirilmeye devam edeceğini belirtti.

FİLM FESTİVALLERİ ONLİNE YÜRÜTÜLECEK

Koronavirüs, Film Festivallerini de etkiledi. Salgın sebebiyle Film festivalleri iptal edilirken, gösterimlerin online olarak yapılması kararı alındı. Festival Filmlerinin jüriler tarafından evlerinde değerlendirilmesiyle birlikte, ödül törenlerinin virüs salgını bittikten sonra yapılmasına karar verildi. Festival Film gösterimleri ise Online olarak en yüksek kaliteden yapılacağı açıklandı.

DAHA NE KADAR SÜRECEK?

Ertelenen Film setlerinin, Sinema Gösterimlerinin, Film Festivallerinin sektörü ne kadar etkileyeceği bilinmiyor. Film setlerinin tamamı iptal edilmiş durumda, gösterime girecek olan filmler ise sinemaların açılmasını bekliyor. Hollywood tarafı ise bu durumun Yıl sonuna kadar sürebileceğini hatta 2021 Bahar’ı bulabileceğini düşünüyor.

Bu süreç içerisinde Evde Kalma kuralına uyarak, İMDB’nin Top 100 listesi bitirilebilir. Eski
Kült filmler yeniden izlenilebilir.

Haber: Safa Atmaca

Haber/Fotoğraf Tasarım: Safa Atmaca

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: