Merak uyandıran konusu ile ‘Messiah’ seyirciyi ikiye böldü!

Seveni olduğu kadar konusunu eleştirenlerin de bir hayli çok olduğu ve konusu itibariyle merak uyandıran ‘Messiah’ Netflix dizisi seyiriciyi ikiye bölerken, 2. Sezonu gelmesi artık şart oldu.

Messiah’ dizisi, yıllardır süregelen İsa Peygamberin geri dönüşü ve dünyayı kurtaracak olması inancını konu alan, üç büyük dine mensup insanların dikkatini çeken, Amerika yapımı bir Netflix dijital platformu üzerinden yayınlanan bir dizidir. Dizinin konusu, ilahi bir varlık olduğunu iddia eden ‘Al Messiah’in, Eva Geller adlı bir CIA ajanı tarafından takip edilmesi ve araştırılması üzerinedir. İlk bölümü 1 0cak 2020’de yayınlanmaya başlanan ‘Messiah’in şu ana kadar 1 sezonu yayınlandı. İlk sezonu ortalama 45 dakika süren dizi toplamda 10 bölümden oluşmaktadır.

Son günlerde sıkça dillendirilen 2020’de Mehdi gelecek iddiaları ve yaşadığımız depremler, yangınlar vs. ise izleyicinin diziye biraz farklı bir açıdan bakmasını sağlayabilir.

Özetleyecek olursak, hikayenin Orta Doğu’dan başlayıp, Amerika’ya uzanması, oradaki durumların gelişmesi çok güzel aktarılmış. Karakterimiz Orta Doğu’da kalsa hikayesi çok çabuk bitecekken Amerika’ya gitmesi hikaye gelişimini daha olağan kabul etmenizi sağlıyor. Çünkü basında konu olan ve mahkemeye çıkan birini gözden o kadar kolay kaybedemezsiniz.

Dizi hakkında en büyük gizem ise başrol oyuncusunun isminin Mehdi Dehbi olması. Mehdi Dehbi 1985 doğumlu, Fas asıllı Belçikalı bir aktördür. Ayrıca, Mehdi Dehbi 2014 yapımı ‘İnsan Avı’ filminden de size  diziye biraz farklı bir açıdan bakmanızı sağlayabilir. 6. bölümde, Al Messiah’ın müritlerini toplayıp, onlara ‘aynayı’ kıracağını söyledikten sonra suyun üzerinde yürüme sahnesi, dizinin kırılma noktalarından biri diyebiliriz. Aynı zamanda, seyircilerin de tansiyonu bu sahne ile yükselerek, dizi daha da merak uyandırıcı bir hale geldi ve tanıdık gelebilir. Yeni sezonu merakla beklenen dizinin adından uzun süre bahsedileceği kesin görünüyor.

Messiah dizisinin senaryosu, Netflix dijital platformunun kendi sayfasında da belirttiği üzere tamamen kurgusal olup gerçek hayatla bağlantısı olmamasına rağmen, siyasi karışıklar ve sosyo-politik olaylar üzerine kurgulanan bir senaryosu olsa da izleyicilerin farklı görüşleri ile diziden çıkarımları da farklı oldu. Din, dil ve ırk ayırt etmeksizin insanlara yardım etmeyi ve Allah’ın emirlerini bildirmeyi görev edinen Mehdi’nin, Ortadoğu’daki savaştan binlerce kişiyi kurtaracağı bilinmektedir. İnsanları yanlış yönlendirdiğini ve dini farklı anlattığını düşünen kesimin tepkileri büyük oldu. Son günlerde sıkça dillendirilen 2020’de Mehdi gelecek iddiaları ve yaşadığımız depremler, yangınlar vs. ise diziye biraz farklı bir açıdan bakmanızı sağlayabilir. Hatta yayından kaldırması için imza  kampanyası bile başlatıldı.

Oyuncu kadrosunda; Mehdi Dehbi, Tomer Sisley, Michelle Monaghan, John Ortiz, Melinda Page Hamilton, Stefania LaVie Owen, Jane Adams, Sayyid El Alami, Fares Landoulsi ve Wil Traval gibi oyuncuların yer aldığı Messiah dizisi Netflix’in iddialı yapımları arasında kendine yer buluyor. Messiah dizisi konusu itibarıyla hemen hemen herkesin şans vereceği bir yapım. Üç kutsal inançta da kendine yer bulan Mesih, 2019 yılında dünyaya iniyor.

Haber-Yazı: Lokman Sarıkurt

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: