Mistik polisiye örneği “ALEF”

Corona virüsü nedeniyle birçok dizi ertelenirken, ‘Alef’ dizisi Blue Tv ve FX ekranlarında yayın hayatına başlıyor. Kenan İmirzalıoğlu’nun başrolde olduğu dizinin oyuncu kadrosu da dikkat çekiyor. İki dedektifin hikayesini konu alan Alef dizisi 10 Nisan akşamı saat 21:00’de yayınlanmıştı.

“Abluka” (2015), “Tepenin Ardı” (2012), “Kız Kardeşler” (2019) gibi ödüllü filmleri çok sayıda uluslararası film festivallerinde gösterim şansı bulan ve dünya çapında başarı elde eden yönetmen Emin Alper, mistik polisiye tarzı’nın Türkiye’deki ilk örneği olan “ALEF”in yönetmen koltuğuna oturuyor. Yaptığı “The Translator”, “Where Is My Brother”, “The Palm” gibi kısa filmleriyle tanınan Emre Kayis ise filmin senaryosunu ve yaratıcılığını üstleniyor. Alef’in oyuncu kadrosunda “Ezel” dizisiyle akıllara kazınan Kenan İmirzalıoğlu’nun yanı sıra “Leyla ile Mecnun”, “Daha”, “Bir Zamanlar Anadolu’da” yapımlarıyla beğeni kazanan Ahmet Mümtaz Taylan; son olarak Fransa yapımı “Acil Baba Aranıyor”da izlediğimiz başarılı oyuncu Melisa Sözen ve Müfit Kayacan gibi isimler bulunuyor.

Polisiye severler ekran başına! Alef polisiye kategorisinde çekilen bir dizi olsa da içerisinde tarihi ve mistik öğeler barındırmasıyla farklı bir yapım olacak. Osmanlı ve İslam Tarihinden izler taşıyan dizide Kenan İmirzalıoğlu Kemal isimli bir dedektifi canlandıracak. Dizide genç Kemal’in ortağı ise tecrübeli dedektif Settar (Ahmet Mümtaz Taylan) olacak. İkili İstanbul’da işlenen gizemli bir seri cinayet vakasının peşine düşecek. Hem kişisel hayatları hem de olaylara yaklaşımlarıyla birbirine tamamen zıt bu ikiliye, bir üniversitede öğretim görevlisi olan Yaşar (Melisa Sözen) da katılacak. Cinayetleri çözmeye çalışan ekip buldukları her delil ile yüzyıllar boyu geriye gidecekler.

BluTV ve FX ortaklığında hayata geçirilen, baş rollerini Kenan İmirzalıoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan ve Melisa Sözen’in paylaştığı ve yönetmen koltuğunda ödüllü yönetmen Emin Alper’in oturduğu Alef, İstanbul Boğazı’nda bir cesedin bulunmasının ardından ortaya çıkan çeşitli cinayetlerin sırrını çözmeye çalışan iki dedektifin hikayesini konu alıyor. Hırslı bir dedektif olan Kemal ile tecrübeli ortağı Settar, İstanbul Boğazı’nda bulunan bir ceseti araştırmakla görevlendirilir. Kemal ile Settar, ceset ile ilgilenirken, ardı ardına cinayetler ortaya çıkmaya başlar. İşlenen bu gizemli cinayetleri çözmeye çalışan Kemal ve Settar’a, bir üniversitede öğretim görevlisi olan Yaşar da yardım eder. Akademi koridorlarında tarih incelemeleri yaparken bir anda kendisini sokaklarda işlenen gizemli cinayetlerin sırrını çözmeye çalışırken buluyor.  Mesleğinin sonundayken gördüğü cesetler ne önceden gördüğü cesetlere, ne de katil önceden gördüğü katillere benziyor. Alef’te de en büyük avının peşine düşüyor.   Ekip, işlenen gizemli cinayetlerle ilgili araştırmalarını ilerlettikçe yüzyıllar boyu saklı kalan bir sır perdesinin açığa çıkmasını sağlar.

İkişerli bölümler halinde yayına sunulan diziler de seyircinin heyecanı canlı tutuluyor. Alef ilk 2. Bölümü ile geçtiğimiz günlerde seyirci karşısına çıktı. Heyecan, gerilim ve aksiyonun bir an olsun eksik olmadığı Alef de birbirine taban tabana zıt iki polisin, ortak bir amaç için birlikte çalışmasına şahitlik ediyoruz. Kemal ve Settar’a yardımcı olan Yaşar, tarihin sır perdesinin kalkması için çalışıyor. Seri cinayetlerin arkasında yatan nedenleri birer birer araştıran Kemal ve Settar, özel hayatlarındaki sorunlarla da mücadele etmek zorunda kalıyor. Kemal, Türkiye’ye döndüğünde ailesinden yadigar kalan bir eve yerleşiyor ve kendini en rahatsız hissettiği yere geldiğini söylüyor. Bu evde çocuğu ve eşiyle ilgili bir sırrın peşine düşüyor. Blu TV’de yayınlanmaya başlayan Alef dizisinde heyecan yükselmeye devam ediyor.

Alef 1. Ve 2. Bölümleri 10 Nisan akşamı saat 21:00’de yayınlanmıştı. Dizinin konusunun anlaşılması için iki bölüm birden seyirciyle buluştu. Lakin, önümüzdeki bölümlerin teker teker yayınlanması planlanıyor. Ayrıca, Fox TV’de Alef’in sansürlü hali yayınlanmaya başlayacak. Blu TV’de ise Alef sansürsüz şekilde seyirciyle buluşuyor. Alef 3. Bölümünde Kemal ve Yaşar arasındaki yakınlaşmaya şahitlik edeceğiz. Settar’ın geçmişindeki sırlarını öğrenen Kemal, ona yeni bir gözle bakmaya başlayacak. Merakla beklenen Alef 3. Bölümün 17. Nisan Cuma günü yayınlanması bekleniyor.

Alef’in altmetinleri dışında teknik altyapısıyla da incelediğimizde bir ustalık eseri ile karşı karşıya olduğumuzu söylememiz mümkün. Emin Alper, İstanbul’un karanlık ve klostrofobik ortamlarını, ışığı ve renkleri en iyi şekilde kullanarak önümüze sunuyor ve bizleri de atmosferin bir parçası yapıyor.

Diziyle ilgili gelecek bölümlerdeki beklentimiz ise safi bir seri katil öyküsü anlatmaya çalışıp, ilk iki bölümde başardıklarını çöpe atmaması olacak. Cinayeti çevreleyen gizem, ikinci bölümde ipuçları verilen öyküye göre büyük bir ihtimalle yine tasavvufa ve dini farklı yollarla yorumlayan insanlar arasındaki bir çekişmeye bağlanacak. Katilin, “sapkın” gördüğü isimleri cezalandırıyor olması mümkün, ya da kendisi de yayınlatmaya çalıştığı kitapta anlatıldığı gibi kendine akıl ve inanç dünyasında farklı bir tarikat/yol seçmiş bir isim olabilir.

OYUNCULAR

Kenan İmirzalıoğlu – (Kemal)

Ahmet Mümtaz Taylan – (Settar)

Melisa Sözen(Yaşar)

Haber-Yazı: Fatih Yavuz

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir