“Namevcut Konferans”, Mart’ın sonunda Kundura Sahne’de

Haber: Salih Gülenç

Tiyatro sanatının sınırlarını teknolojiyle genişleten ödüllü projeleriyle dünya tiyatro sahnelerinde tartışmalar yaratan Berlin merkezli sanat kolektifi Rimini Protokoll’in hazırladığı “Namevcut Konferans” (Conference Of The Absent), 31 Mart tarihinde, Türkiye prömiyeri kapsamında Kundura Sahne’de takipçileriyle buluşacak.

Almanya’nın Berlin şehri merkezli olarak kurulan kolektifin hazırladığı performans, Venedik Mimarlık Bienali’nin yanı sıra, Brüksel, Lizbon, Lüksemburg, Madrid, Paris ve Roma gibi birçok Avrupa başkentinde sahnelenerek izleyiciyi iklim krizi endişesinin tartışılacağı bir konferansın atmosferine taşıyacak.

Performansın konuşmacılarının karbon ayak izini azaltmak amacıyla fiziksel olarak yer almadığı konferansta, Midilli Adası’nda yaşayan bir mülteci, uzaya uçuşa hazırlanan bir astronot ve savaş suçlularını temsil eden bir avukatın da aralarında bulunduğu gerçek kişilerin, Kundura Sahne’de izleyicilerce temsil edileceği ve canlandırılacağı açıklandı. 1-2 Nisan tarihleri arasında tekrarının da gerçekleştirileceği performansın tüm bilet gelirinin deprem bölgesindeki yardım çalışmalarına bağışlanacağı bildirildi.

1 Nisan tarihinde ayrıca tiyatroseverlerin “Uncanny Valley”, “Remote İstanbul” gibi olağanüstü projeleriyle tanıdığı ve aynı zamanda “Namevcut Konferans”ın yönetmenlerinden olan Stefan Kaegi de İstanbul’da olacak ve performans sanatına dair geliştirdiği yenilikçi formatları paylaşacağı bir atölye çalışması da gerçekleştirilecek. Detaylar ve sınırlı sayıda olan biletlere beykozkundura.com’ adresinden ulaşılabilir.

Sinemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir