Netflix açıkladı: “Wednesday” dizisinin 2. Sezonu bölümleri geliyor

Haber: Safa Atmaca

Özellikle pandemi süreciyle beraber dijital plaformların hayatımıza eskiye göre daha fazla dahil olmasıyla film ve dizi sektöründeki yapımlar daha fazla dijital alana kaymaya başladı. Nerdeyse televizyon ekranları kadar izleyici sayılarına ulaşan Netflix, Amazon Prime, BluTV ve Disney Plus gibi dijital platformların abone sayıları gün geçtikçe daha fazla bir orana ulaşıyor. Zengin, kaliteli ve nitelikli içerikler sunan dijital film ve dizi platformlarının sayısı her geçen gün artarken her türden edebiyat uyarlamaları da eskiye nazaran hem dizi olarak hem de sinema filmi olarak kendilerine daha fazla buluyor ve dijital çağ olarak adlandırılan teknoloji çağında seyirci açısından alternatif yeni mecralar oluşmaya devam ediyor.

Tüm dünya ülkelerinde on milyonlarca izleyici sayısına ulaşan dijital platformlar için çekilen sinema filmleri, yüksek bütçeli diziler, belgesel serileri, kısa filmler, animasyon filmleri gibi bir çok türde çekilen zengin içerikleri bünyesinde barındırıyor. İzleyici açısından sinemalarda vizyona giren filmlere de alternatif olan dijital yapımların önümüzdeki yıllarda çok daha fazla sayıda izleyiciye ulaşması bekleniyor. Edebiyat uyarlamaları içinde eskiye göre kendisine sinema ve dizi platformlarında daha fazla yer bulan gotik ve korku türündeki yapımlar izleyici tarafından edebiyatta yer alan romanlarda olduğu gibi büyük bir ilgi ve merakla karşılanıyor. Netflix’in 23 Kasım 2022 yılında yayınlamaya başladığı “Wednesday” adlı dizisi de izleyici üzerinde sıra dışı bir etki yarattı ve ilk bölümünden itibaren büyük bir ilgiyle takip ediliyor.

Netflix’in geçen yıl seyiriciyle buluşan “The Sandman”, “1899”, “Stranger Things”, “Squid Game”, “Dahmer” dizileri gibi ve “The Wonder” ve “The Pale Blue Eye” gibi filmleri ile dikkat çekerek şimdiden tüm dünyada hatırı sayılır bir seyirci kitlesine erişen korku-komedi türündeki “Wednesday” dizisi ilk sezonunda dünyanın 93 ülkesinde yayınlanan bölümleriyle izleyici rekorları kırmıştı ve milyar saat sınırını geçen 4 Netflix diziden birisi olmuştu. Bir süreden beridir, dizinin hayranları tarafından merakla beklenenen 2. sezonun bölümlerinin ne zaman yayınlanacağı merak konusuydu. Dizi yeni sezon bölümleri ile ilgili belirsizlik sürerken Netflix tarafından Ocak ayının ilk haftasında konuya dair video görseli ile oluşturulan resmi bir açıklama gelmişti. Dijital platformun sosyal medyadan yapılan resmi açıklamasında Netflix’in “Wednesday” dizisine onay verdiği duyuruldu ancak yeni bölümlerin tarihine ilişkin henüz bir bilgi paylaşılmadı.

Dijital platform Netflix, sırasıyla bölümlerini dünyaca ünlü sinema yönetmeni Tim Burton, Gandja Monteiro ve James Marshall’ın çektikleri “Wednesday” dizisinin ikinci sezon için çekim onayı aldığını yayımladığı bir video ile açıkladı. Netflix’in ve dizinin resmi sosyal medya hesaplarından aynı gün yayınlanan diziye dair açıklama yazısı ve video tanıtımı görselleriyle yeni sezon bölümlerinin sinyalleri verilmiş oldu. Tudum‘da yer alan röportajda filmin resmi olarak onaylanmasına dair açıklama yapan dizinın tarıtıcıları Alfred Gough ve Miles Millar yeni sezonla ilgili konuştular. “Dünyanın her yerinden insanlarla bağlantı kuran bir şov yaratmak inanılmazdı. Çarşamba günkü ikinci sezondaki dolambaçlı yolculuğuna devam etmekten heyecan duyuyorum.” ifadelerinin yer aldığı açıklamada “Başka bir sezona dalmak ve Nevermore’un acayip ürkütücü dünyasını keşfetmek için sabırsızlanıyoruz. Önce Çarşamba gününün havuzu boşaltmadığından emin olmamız gerekiyor.” denildi. Dizinin hayranları arasında büyük bir heyacana neden olan Netflix açıklaması izleyici de dizinin yeni bölümleriyle ilgili yakın bir tarihe ilişkin beklenti yarattı. Yapılan açıklama ile yayınlanan tanıtım videosunun 6 Ocak’tan bu yana milyonlarca kişi tarafından izlendiği “Wednesday” dizisinin 2. sezonunun seyirci ile ne zaman buluşacağı bilinmiyor.

2022 yılı Kasım ayının üçüncü haftasından bu yana bölümleri yayınlanan ve geçen kısa süre içerisinde Netflix’in en çok izlenen dizileri arasındaki yerini almayı başaran dizi ile ilgili dizinin kullanıcılarını endişelendiren bir haber paylaşılmıştı. The Independent kaynaklı habere göre Wednesday’ın ikinci sezonunun Netflix üzerinden yayınlanmayabileceği duyurularak yayın haklarının Amazon’un 8.5 milyar dolarlık Metro Goldwyn Mayer’i satını alımı dolayısıyla Amazon’a geçtiği duyrulmuştu. Yayınlandığı kısa sürede tüm dünyada 2022 yılında en çok izlenen ikinci Netflix dizisi olan “Wednesday’ın yayın tarihi ile ilgili belirsizlik Netflix’ten gelen açıklama ile netliğe kavuşturuldu. Netflix temsilcisinin MailOnline’a yaptığı açıklama ile Amazon’un MGM’yi satın alımının hali hazırdaki hak anlaşmalarını etkilemeyeceği duyrularak dizinin yeni sezonunda yer alacak bölümlerin Netflix üzerinden izleyicilerle buluşacağını açıklamış oldu. Mart ayı içerisinde film ve sinema sitesi Deadline’nın yayınlandığı habere göre Amazon’un bütün MGM içeriklerini kendi dijital platformu olan Prime Video’ya özel yapmak gibi bir plana sahip olmadığı bilgisine yer verilirken dizi hakkındaki belirsizlik bir kere daha açıklığa kavuşmuş oldu.

Öte yandan dizinin yeni bölümlerinin tam olarak hangi tarihte izleyici ile buluşacağı ise henüz açıklanmazken ikinci sezon bölümlerinin en geç Kasım 2024 yılında yayınlanmaya başlanabileceği de düşünülüyor. Bu tahmine göre Wednesday dizisinin hayranlarının 2. sezon bölümleri için 2024 senesini beklemesi tahmin edilirken ikinci sezon senaryosu henüz yazılmayan, post prodüksiyon aşaması gibi süreçler düşünüldüğünde yeni bölümlerin zaman alabileceğine dair yorumlar paylaşılıyor. 2. sezon bölümlerinin tahmin edilen süreden önce de izleyiciye ulaşması ihtimal dahilinde olarak konuşuluyor.

“Vincent” (1982), “Makas Eller” (1991), “Beterböcek” (1988), “Alis Harikalar Diyarında” (2010), “Batman” (1989), “Batman Dönüyor” (1992) “Charlie’nin Çikolata Fabrikası” (2005), “Hayalet Süvari” (1999), “Maymunlar Gezegeni” (2001), “Sweeney Todd: Fleet Sokağı’nın Şeytani Berberi” (2007), “Büyük Balık” (2003), “Karanlık Gölgeler” (2012) gibi bir çok türde ve özellikle çektiği gotik-korku tarzındaki uyarladığı filmlerle tüm dünyada tanınan Amerikalı ödüllü usta yönetmen Tim Burton’un ilk dört bölümünün yönetmenliği yaptığı “Wednesday” dizisi “Addams Ailesi” isimli Amerikalı karikatürist Charles Addams tarafından yarattığı karikatür serisinden dizi olarak çekiliyor. Daha önce sinema serisi olarak da çekilen karikatür “Wednesday” dizisine de ilham veriyor. Addams Ailesi’nin kara mizah yüklü ve gotik ögeler barındıran olağanüstü hikâyesi ilk olarak 1964 yılında televizyon ekranlarında dizi şeklinde izleyicinin karşısında çıkmıştı. 1991 senesinde ilk kez sinema perdesine uyarlanan kurgusal olarak yaratılan Addams Ailesi’nden ilhamını alan hikayeler ilerleyen yıllarda da bir çok sinema filmi ve televizyon dizisi haliyle yayınlanmıştı. Beyaz perdede uyarladığı filmler kadar yönetmenliği yaptığı “Wednesday” dizisinde de başarılı bir atmosfer yaratan usta sinemacı Tim Burton, gotik ve karanlık evrenler oluşturmadaki yeteneğini bir kez daha gösteriyor. Dizinin ilk dört bölümünden sonraki bölümlerinde yönetmenlik yapan Gandja Monteiro ve James Marshall’ın atmosfer oluşturmadaki başarısı Tim Burton’un tarzıyla uyum içerisinde devam ediyor.

Addams Ailesi’nin zeki kızı olan Wednesday Addams’ın ikonik izler taşıyan hikayesini anlatan spin-off dizisinde Wednesday karakteri ortamından dolayı sık değiştirdiği okullardan sonra en sonunda kendi yaşamı gibi sıradışı Nevermore Akademisi isimli “Harry Pother” film serisine benzer şekilde kurgusal olarak oluşturulan büyücülük okulunda okumaya devam ediyor. Yetenek konusunda usta olan, okulun bulunduğu kasabada herkesi korkutan korkunç cinayetler serisini araştırarak engelleme ve yıllar öncesinde yaşanan doğa üstü gizemli olayları çözmedeki başarısının aktarıldığı Wednesday’ın hikayesi edindiği yeni arkadaşlıklarla farklı maceralara doğru yol alıyor. Özgün ve yer yer kasvetli bir atmosferde geçen, gotik tarzda çekilen ve seyirciyi adeta başka bir dünyada gezintiye çıkaran popüler dizinin oyuncu kadrosunda ise başrol oyuncusu Jenna Ortega’nın (Wednesday Addams) yanı sıra, Catherine Zeta-Jones, Luis Guzman, Gwendoline Christie, Emma Myer, Percy Hynes White, Christina Ricci, Hunter Doohan, Joy Sunday, Georgie Farmer, Moosa Mostafa, Gwendoline Christie gibi oyuncular da yer alıyor. Gösterime girdiği ilk hafta toplamda 341,2 milyon saat izlenme sayısına ulaşan dizi şuana kadar yayınlanan 8 bölümüyle rekorlar kırdı ve ikinci sezonda da izleyicisini ekranlara kilitleyeceği tahmin ediliyor.

Bilim kurgu, gerilim, korku, gizem, komedi, ikonik ve gotik tarzlarında çekilen, yer yer kasvetli havasıyla izleyicisine farklı bir deneyim yaşatan dizi keyifli, eğlenceli ve seyirciyi sıkmayan akıcılığıyla her yaştan insanın izleyebileceği bir gençlik dizisi olarak şekilleniyor. Şimdiden tüm dünyada en çok izlenen yapımlar arasındaki yerini alan “Wednesday” dizisinin yaratıcıları ve senaristleri arasında Miles Millar, Alfred Gough, Kayla Alpert, April Blair, Matt Lambert gibi isimler bulunuyor. 

Netflix’in son zamanlarda dikkat çeken diğer film ve dizileri

Dijital film ve dizi platformu Netflix’in 2022 yılı içerisinde bölümleri yayınlanan “The Sandman”, “1899” dizileri ile “The Pale Blue Eye” filmi de “Wednesday” dizisi gibi seyirci tarafından büyük bir ilgiyle izlenmişti. 2022 senesinin en dikkat çeken dizileri arasında yer alan “The Sandman” Neil Gaimani’nin ünlü çizgi romanından dizi film olarak uyarlandı. Jamie Childs, Andrés Baiz, Mike Barker’ın birlikte yönettiği dizinin senarist kadrosunda David S. Goyer, Jack Thorne, Neil Gaiman, Allan Heinberg, Mike Dringenberg, Sam Kieth gibi isimler yer alıyor.

İlk sezonu 12 bölümden oluşan “The Sandman” dizisinin yaratıcıları Neil Gaiman, Allan Heinberg, David S. Goyer’den oluşuyor. Kasım 2022’de dizinin ikinci sezonu için hazırlıklara başlandığı Netflix’in twitter hesabından duyrulmuştu. Dizinin ilk sezon oyuncuları arasında Tom Sturridge (başrol), Boyd Holbrook, Vivienne Acheampong, Vanesu Samunyai, Mason Alexander Park, David Thewlis, Jenna Coleman, Patton Oswalt, Gwendoline Christie gibi oyuncular oynadı.

Geçen yılın bir diğer dikkat çeken Netflix yapımı dizisi “1899” ilk sezonunda yayınlanan 8 bölümün ardından yeni sezon bölümlerin yayınlanmayacağı duyurulmuştu. Baran bo Odar ve Jantje Friese’nin yaratıcıları arasında yer aldığı dizinin konusu bir mülteci gemisinde geçiyor ve gizemli olayların hikayelerini aktarıyor.

“Dark” (2017) dizisinin devamı niteliğindeki dizi, mülteci ve zengin sınıftan olan yolcuları Avrupa kıtasından New York şehrine doğru götüren büyük bir yolcu gemisinde esrarengiz olaylar yaşanıyor. Umut ve hayalleri ile uzun bir yolculuğa yolcuların hikayeleri üzerinden şekilenen “1899” dizisinin ilk bölümü 17 Kasım 2022’de yayınlanmaya başlanmıştı. Almanya’nın Babelsberg şehrinde kurulan sanal stüdyolarda çekilen dizinin oyuncu kadrosunda Emily Beecham, Aneurin Barnard, Andreas Pietschmann û Miguel Bernardeau gibi isimler yer alıyor.

Yönetmenliğini ünlü yönetmen Scott Cooper’in yaptığı ve 23 Aralık 2022’de vizyona girdikten sonra 6 Ocak 2023 tarihinde Netflix’ten yayınlanan “The Pale Blue Eye” filmi de son zamanların dikkat çeken Netflix yapımları arasında yerini aldı. 

1830’lu yıllarda geçen filmde tecrübeli dedektif Augustus ve Edgar Allan Poe, New York’un kırsal bir bölgesinde işlenen seri cinayetlerin peşine düşüyorlar. Yazar Louis Bayard’ın aynı isimli kitabından sinemaya uyarlanan filmin senaryosunu Louis Bayard ve Scott Cooper birlikte yazdılar.

Dedektif Augustus filmde askeri okul öğrencisi olan genç Edgar Allan Poe’dan yardım isteyerek West Point Akademesi ve kırsal bölgede yaşanan cinayetleri çözmek için yardım ister. Ünlü edebiyatçı Edgar Allan Poe, gotik izler taşıyan filmde kurgusal bir karakter olarak yer alıyor. Filmde Augustus rolünde izleyicinin karşısına çıkan Oscar ödüllü oyuncu Christian Bale “The Dark Knight”, “The Fighter” ve “American Psycho” gibi filmleri ile tanınıyor.

Sinema seyircisi tarafından büyük beğeni toplayan “The Pale Blue Eye” filminin yapımcı kadrosunda Christian Bale, John Lesher, Tyler Thompson, Tracey Landon, Dylan Weathered bulunuyor. Başrol oyuncusu Christian Bale’nin yanı sıra Gillian Anderson, Charlie Tahan, Robert Duvall, Lucy Boynton, Charlotte Gainsbourg, Toby Jones, Harry Lawtey, Simon McBurney, Timothy Spall, Hadley Robinson, Joey Brooks, Brennan Cook, Gideon Glick, Fred Hechinger ve Matt Helm gibi isimler de filmde yer aldılar.

Kaynak: 

Netflix

Gazete Duvar

Billboard

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir