“Notre Dame’ın Kamburu” Müzikali Kayseri’de

Dünyaca ünlü Fransız yazar, romancı ve şair Victor Hugo’nun 1831 yılında yayınladığı ve dünya klasiklerinden birisi olan, büyük eseri “Notre Dame’ın Kamburu” 4. defa Kayseri’de müzikal olarak tiyatro severlerle buluştu.

1998 yılında Fransa’nın başkenti Paris’te Palais des Congres’de ilk defa sergilenen Notre Dame de Paris müzikali oyunculuk ve kostümleriyle izleyenleri 1800’lü yıllara götürüyor. 20 yıl sonra, hala ilk günkü heyecanla sahneye konan eser, dünyanın dört bir yanından seyirci çekmeye devam ediyor. Müzikal, 15 farklı ülkede gösterimlerinin ardından, orijinal yönetmen, tasarımcılar ve müzik prodüksiyonu ile bir çok kentte tiyatro severler ile buluşuyor.

Dünyaca ünlü yazar Victor Hugo’nun büyük eseri “Notre Dame’ın Kamburu”, Türkiye’nin bir çok şehrinde sergilenmesinin ardından, 4. Defa Kayseri’de müzikal olarak tiyatro severler ile buluştu. Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği müzikal etkinliğinde 4. Defa Kayseri’ye gelen “Notre Dame’in Kamburu Quasimodo” Müzikali sanatseverler tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Kayseri Kültür Sanat Merkezi Salonu’nu hınca hınç dolduran tiyatro severler müzikale yoğun ilgi gösterdi.

Büyük edebiyatçı ve şair Victor Hugo’nun ölümsüz romanı ve başyapıtlarından birisi olan, “Notre Dame’ın Kamburu kitabından tiyatro sahnesine uyarlanan “Notre Dame’in Kamburu Quasimodo” Müzikali, Vural Bingöl yönetmenliğinde hazırlandı ve bir çok kentte sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor. “Notre Dame’in Kamburu” romanı Fransız yazar ve şair Viktor Hugo tarafından 1831 yılında yayınladı ve şimdiye kadar onlarca dile çevrilerek dünyanın bir çok ülkesinde tiyatro sahnesine uyarlandı, “The Hunchback of Notre Dame” adı ile değişik yıllarda sinema filmleri ile çizgi film olarak çekildi. Fransız yazar Viktor Hugo Romantik akımının en tanınmış adlarından birisidir, aynı zamanda oyun yazarı ve şair olan Hugo gazetecilik de yapmıştır.

Oyunda çirkin ve kambur bir Kilise zangocu Quasimodo ile Fransa’nın ruhani ve dini lideri Claude Frollo’nun Kral’a bağlı komutan Phoebu’nun semtte yaşayan çingene kızı Esmeralda’ya olan aşklarını, Zangoç ile Papaz’ın ruhlarında oluşan ikilemleri ve tepkileri romantik yaklaşımla ele alan danslarıyla göz dolduran Müzikal yoğun ilgi gördü. Quasimodo, çirkinliğiyle alay edilen ve ondan korkan halkın içine karışmayan, insanların söylediklerini alay ve lanet saymayan, insanlara duyduğu kini her gün büyüyen biridir. Bir gün Esmeralda ile tanışır ve ona aşık olur. Tüm saflığıyla aşkını, sahip olduklarınla yaşamak zorundadır.

Yazan: Victor Hugo, Yönetmen: Vural Bingöl

Oyuncular: Vural Bingöl, Kamala Mustafayeva, Andrea Primavera, Erhan Yaman, Seymur Ilham, Murat Yaşar Özdemir, Alaattin Bahar, Ayça Azize Ergün, Nilüfer Ömürlü, Özden Uslusoy, Hayri Diken, Merdis Uçkan, Ezgi Eneç.

Uyarlama: Vural Bingöl, Erhan Yaman, Supervisor: Arzu Kurnaz, Kostüm : Andrea Primavera, Dekor: Kamil Vatansever, Kadir Namdar, Ses&Işık : Ömer İzgin

“Notre Dame’in Kamburu Quasimodo” Müzikali 24 Aralık tarihine kadar bir çok kentte tiyatro severler ile buluşacak. Bilgi ve biletler için: www.Biletix.com

Fotoğraflar: İnstagram / Renklitrbesirorg

Haber-Yazı: Leyla Bor

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: