Sevgili Arsız Ölüm: Dirmit

“Kendi öz değerimi, dilimi ve birlikte doğup büyüdüğüm insanların durulmaz bir coşkuyla bana taşıdıkları sevgiyi koruyabilmek için direndim. Bu roman, bu direnişim aralarında büyüdüğüm insanların bana armağanıdır”

Latife Tekin, bu güzel sözlerle anlatıyor ilk romanı Sevgili Arsız Ölüm’ü, yazar kitabında köyden şehre göç eden bir ailenin şehir hayatına ayak uydurma çabasını, evin en küçük kızı Dirmit´in gözünden dinliyoruz. Sıkıştıkları tek göz odalı evde, şehre uyum sağlama mücadelesinde herkes kendince bir yol tutturuyor. Dirmit kız ise durmak bilmeyen merakı ve direnme gücü sayesinde karşısına çıkan zorluklara baş etme yollarını buluyor. Onu şehirden korumaya çalışan annesi Atiye, babası Huvat, ağabeyleri Halit ve Seyit, yengesi Zekiye, ablası Nuber ile kardeşi Mahmut, Dirmit’in bağlandığı her yeni alışkanlığından huylanıyor, ona adet ve geleneklere uyması için her seferinde değişik engeller koyuyorlar ama Dirmit duruyor mu? Durur mu hiç!

Latife Tekin’in bu eşsiz kitabını bitirdiğim gün, ne hoş tesadüftür ki arkadaşım aradı. “Bu akşam, Sevgili Arsız Ölüm: Dirmit, diye tiyatro oyunu var”, ben tabi duyar duymaz çok heyecanlandım ve hemen olur dedim. Akşam Batman Belediyesi Ahmet Güneştekin Kültür ve Sanat Merkezinde ücretsiz sahnelenen tek kişilik tiyatro gösterisi nihayet başladı. Ben bir yandan da tek kişi (Dirmit) Atiye, Huvat ve kardeşleri olmadan nasıl bir gösteri olur düşüncesindeydim.

Ve oyun başladı. Tiyatro oyuncusu, Nezaket Eden (Dirmit) tek kişilik performansıyla ben başta olmak üzere bütün izleyicileri kendine hayran bıraktı ve gösterisinde izleyicileri kâh güldürdü kâh hüzünlendirdi. Bunları yaparken de izleyicileri kadının toplumdaki yeri üzerine düşündürdü. Gecenin sonuna doğru Sevgili Arsız Ölüm kitabını okuyan okumayan bütün izleyici kendini kitabın içine yolculuk yaparmış gibi oyunu pür dikkat izlediklerini gördüm. Oyuncu Eden tek kişilik gösterisiyle, tam da hak ettiği şekilde seyirciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı. Oyunun ardından Batman Belediyesi tarafından tiyatro oyuncusu Erden`e Batman`ı simgeleyen maket hediye edildi.

Yazar Latife Tekin’in “Sevgili Arsız Ölüm” adlı eseri; İletişim, Adam, Can, Metis ve Everest gibi bir çok yayın evi tarafından defalarca yayınlandı ve edebiyat severler tarafından büyük ilgi gördü. Tiyatro oyuncusu Nezaket Erden’in oynadığı tek kişilik oyun “Sevgili Arsız Ölüm” (Dirmit) ile romandan sahneye uyarlanan oyunun yönetmenliğini Hakan Emre Ünal üstleniyor. Şimdiye kadar bir çok şehirde sahnelenen ve Tiyatro izleyicisinden büyük ilgi gören “Sevgili Arsız Ölüm” (Dirmit) oyunu 2018 yılında kurulan Tiyatro Hemhâl topluluğu ile tiyatro sahnesine taşınıyor. Tiyatro kurumları tarafından bir çok dalda ödüle layık görülen tiyatro oyunu “Sevgili Arsız Ölüm” (Dirmit) 24 Eylül’de (20:30) İstanbul Moda Sahnesinde ve 13 Ekim tarihinde İstanbul Sahne Kadir Has’ta tiyatro severler ile buluşacak.

Yazı/Haber: Necla Çetinoğlu

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: