“Sevmek Zamanı” filmi MUBI platformu tarafından restore edildi

Ünlü yönetmen Metin Erksan’ın 1965 yılında çektiği ve Türk sineması klasikleri arasında yer alan “Sevmek Zamanı” filmi dijital platform MUBI tarafından 4K görüntü kalitesinde restore edildi.

Çekildiği dönemde dağıtım imkanı bulamayarak geniş seyirci kitlesine ulaşamayan “Sevmek Zamanı” filmi, Türk sinemasının en yenilikçi ve özgün yönetmenlerinden birisi olan Metin Erksan’nın 10. ölüm yıldönümünde MUBI tarafından ve Atlas Prodüksiyon iş birliği ile 4K kalitesinde son teknoloji yazılım ve tekniklerle restore edilerek dünya sinema seyircisinin beğenisine sunulacak. Ahmet Hızarcı’nın danışmanlığında ve Zeynep Özlem Havuzlu yardımları ile restore edilen film dünya prömiyerini 20 Ekim tarihinde Uluslararası Lumiere Film Festivali programında yaptıktan sonra MUBI dijital platformu üzerinden 190’dan fazla ülkede sinema seyiricisi tarafından izlenebilecek.

Restorasyon çalışmasında yıkama, baskı ve saklama koşullarından dolayı oluşan fiziksel hasarlar belirlenerek zaman içerisinde kırılgan bir hale dönüşen negatifler tarama öncesinde özel kimyasallar yoluyla geçici şekilde yumuşatıldı. 35MM negatif film olarak çekilen “Sevmek Zamanı” filmi 4K tam çerçeve halinde tarandı ve renk ile parlaklık ayarları gerekli sınırlara getirilerek oluşan gölgeler düzeltildi. Stabilizasyon sorunları özel yazılımlar yoluyla giderildi ve ses, renk ve manuel restorasyon işlemleri de dahil toplam beş ayda tamamlandı.

Filmin orjinal negatifinde yer almayan giriş jenerik yazısı da Metin Erksan’ın öngördüğü haliyle özel olarak hazırlandı ve restorasyon işlemleri yönetmen’in vasiyeti ve filmin çekildiği yılın geleneksel dokusuna sadık kalınarak yapıldı.

“Sevmek Zamanı” filmi Halil’in (Müşfik Kenter) boyamaya gittiği evin duvarında gördüğü Meral’in (Sema Özcan) fotoğrafına aşık olmasını anlatıyor.

Kaynak: Gazete Duvar

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir