Sinema sendikalarından dayanışma çağrıları

Haber: Zeynep Kakı

Aylarca kışın yaşanmadığı, yaz ayının adeta bitmediği Anadolu’ya kış çok acı geldi. Altı Şubat gecesi ve ardından öğlen saatlerinde; Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli olarak yaşanan 7.7 ve 7.6 şiddetlerindeki depremler sonucunda Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman, Kilis ve Elazığ kentlerinde şuana kadar açıklanan resmi rakamlara göre otuz beş binden fazla insan yaşamını yitirdi ve 100 binden fazla insanın yaralı olduğu açıklandı.

11 il ve Suriye, KKTC, Lübnan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Irak gibi bir çok Ortadoğu ülkesini de ağır bir şekilde etkileyen depremler sonucunda on binlerce insan hayatını kaybederken on binlerce insan yaralandı ve on binlerce insanın evsiz kaldı. Sinema kurumları depremlerin yaşandığı ilk günden itibaren sosyal medya hesapları üzerinden yayınladıkları bildirilerle, sinema ve dizi sektörüne afet bölgesiyle dayanışma içinde olarak sektörde film ve dizi yapımı için kullanılan üretim araçlarının deprem bölgesindeki arama ve kurtarma çalışmalarında kullanılması için TV kanalları ile film yapım şirketlerine çağrıda bulundular.

Asrın en büyük doğal afetlerinden birisi olduğu belirtilen 6 Şubat’da Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli şiddetli depremlerin ardından dayanışmak amacıyla Türkiye’nin bir çok şehrinden ve dünyanın altı kıtasından 90’ı aşkın dünya ülkesinden insanlar ve kurumlar yardım ve kurtarma çalışmalarına katıldılar. Şimdiye kadar paylaşılan resmi verilere göre depremlerden kaynaklı otuz beş binden fazla insan yaşamını yitirdiği, on bilerce insanın yaralı olarak kurtulduğu açıklandı. 13.5 milyon insanın direkt olarak etkilendiği deprem bölgesindeki 11 şehir afet bölgesi ilan edildi. Hayatın adeta durduğu bu şehirlerde Sinema Televizyon Sendikası, DİSK’e bağlı Sine-Sen sosyal meyda üzerinden yaptıkları açıklamalar ile sinema ve dizi sektörünü afet bölgesiyle dayanışma çağrısı yaptılar. Dünyanın dört bir yanından farklı milletten, farklı dinlerden, farklı ırklardan yüzbinlerce insan deprem bölgesindeki illerde yaşayan vatandaşlarla dayanışma mesajları, yardımlar ve çağrılarına depremin ilk gününden itibaren devam ediyor.

Sinema Televizyon Sendikası depremlerin hemen ardından yayınladığı açıklama ile dayanışma çağrısında bulunarak sinema ve dizi sektöründe kullanılan jeneratör, ışık malzemesi, tuvalet karavan ve karavanların şu günlerde deprem bölgesindeki arama-kurtarma çalışmalarında kulanılması gerektiğini belirtti. Yapılan açıklamada dijital yayın plaformalarına, televizyon kanalları ile film ve dizi yapımcılarına yönelik çağrıda “Dijital platformların, televizyon kanallarının ve yapımcıların katkısıyla bu felaketin onarılmasına destek verilebilir” denilerek sendika aracılığıyla ulaştırılabileceği belirtilmişti.

Sinema Televizyon Sendikası en son yaptığı açıklama ile deprem bölgesine giderek dayanışma içinde olup arama-kurtarma çalışmalarına destek olan ve yaşamsal ihtiyaçların toparlanmasına katkı sunan sinema emekçilerine dayanışma için teşekkür etti. Birçok sinema kurumunun katılımı ile kurulan Film Sektörü Afet Koordinasyonu’nun kurulduğu bilgisini veren sendika açıklamasında “Geride bıraktığımız 10 günlük dayanışmayı orta ve uzun vadede sürdürülebilir kılmak için senarist, yapımcı, oyuncu ve tüm sektör çalışanları olarak, Film Sektörü Afet Koordinasyonu Kurulunu oluşturduk.” ifadeleri kullanıldı.

Sinema Emekçileri Sendikası da yaptığı açıklama ile sinema ve dizi yapımcılarına seslenerek karavanların ve ışık ekipmanlarının deprem bölgelerine gönderilmesi çağrısında bulundu. Sendikanın yazılı açıklamasında “Tüm Sinema ve dizi yapımcılarına açık çağrımızdır. Enkaz altında kalan en son insanımız çıkarılana kadar, setleri kurmayın, çekimlere ara verin. Karavanları ve ışık ekipmanını deprem bölgelerine gönderin.” denilmişti. Sinema Emekçileri Sendikası tarafından sosyal medya üzerinden yapılan diğer bir açıklamada, film setlerine yapılan çağrı tekrarlanarak film üretiminde kullanılan araçların büyük bir kısmının depremlerde yardım ve kurtarma çalışmalarında kullanılabilecek araç ve gereçler olduğu aktarılarak “Tüm Film Setleri Deprem Bölgesi” başlığıyla TV kanalları ve film yapımcılarına yapılan dayanışma çağrısında “Bizi duyan, deprem bölgesine giden ve halen yollarda olan tüm ekiplere teşekkür ediyoruz. Dayanışma devam.” çağrısı yenilendi. Sine-Sen, sosyal medya üzerinden yayınladığı diğer bir açıklama ile dayanışma çağrısına uyarak deprem bölgesine giden yapımcılara duyarlılıklarından dolayı teşekkür ederek dayanışmanın güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. “Setlerde çalışan bir çok emekçinin ailesinden ve akrabalarından kayıpları var. Toplum olarak yastayız. Daha sorumlu davranmalıyız.” denilen açıklamada dayanışmanın güçlendirilmesi gerektiği dile getirildi.

10 Şubat tarihinde bir çok sinema sendikası, meslek birliği, dernek ve vakfının ortak katılımı ve imzası ile sinema, dizi ve reklam sektörlerinden deprem bölgesine yönelik yapılacak yardım faaliyetlerini yürütecek bir Koordinasyon Kurulu oluşturulduğunu kamuoyuna duyurdular. Oyuncular Birliği, Sinema Emekçileri Sendikası (DİSK SİNE-SEN), Sinema Televizyon Sendikası, Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD), Film Yönetmenleri Derneği (FİLM-YÖN), Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), Uluslarası Sinema Derneği (USD), Yapımcılar Birliği’nin de aralarında olduğu çok sayıda sinema kurumunun imzasıyla ortak yayınlanan açıklama ile sinema, dizi ve reklam sektörlerinden deprem bölgesine yapılacak yardım faaliyetlerini yürütecek bir Koordinasyon Kurulu oluşturulduğu kamuoyuna duyrularak “Afet bölgesinde zarar gören yurttaşlarımızın ihtiyaçlarını hızlı ve etkin bir şekilde karşılayabilmek ve yaralarını sarabilmek için üyelerimizi, bağlı oldukları sendikalar, birlikler, dernekler ve oluşumlar aracılığıyla destek vermeye çağırıyoruz.” denildi.

İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) 15 Şubat tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama ile, Ankara Barosu’nun Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş kentlerindeki enkaz yerlerinde durum tespiti yapacak birimlerine yardımcı olabilecek fotoğrafçılar arandığını duyurdu. İFSAK, bu yıl 20-26 Şubat tarihleri arasında 29.su düzenleneceği duyurulan İFSAK Kısa Film Festivali’nin yaşanan depremler nedeniyle ileri bir tarihe ertelendiğini açıkladı.

Sinema-Televizyon sektörlerinde hizmet veren birçok firmanın deprem bölgelerine yardımlar götürdüğü ve sektörlerde çalışanların ışıklandırma yaparak arama kurtarma çalışmalarına yardımcı olduğu belirtiliyor. Dünyanın en büyük dijital platformlarından birisi olan Netflix yaptığı açıklama ile deprem bölgesinde yaşayan vatandaşlarla dayanışmak amacıyla yardımda bulunduğunu açıkladı. Netflix Türkiye deprem bölgelerinde kullanılmak üzere 6 milyon TL’lik bağış yaparak yardım kuruluşlarına ulaştırdı.

Kaynak ve fotoğraflar:

TV 100

Mimesis Dergi

https://twitter.com/sinematvsen/status/1626122593911570433

https://twitter.com/DiskSine/status/1623699848829587458

https://twitter.com/sinematvsen/status/1624141924390121472

https://twitter.com/ifsak/status/1625885354531213315/photo/1

Gazete Duvar

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir