Sinemazon Kadın Filmleri Festivali Başlıyor

Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Sinemazon Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali, 18-22 Ocak 2020 tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşuyor.

Çankaya Belediyesi’nin düzenleceği festivalin amacı, kadın yönetmenlerin seslerini daha fazla duyurabilmek, profesyonel veya amatör kadın yönetmenlere, yeteneklerini ve sanatlarını icra edebilecekleri bir platform oluşturabilmek.
Festival direktörlüğünü, daha önce “Ahmet Muhip Dranas Edebiyat Şenliği, Mutluluk Festivali “ gibi başarılı işlerde imzası olan belgesel fotoğrafçısı Volkan Atılgan, festivalin program direktörlüğünü ise “Yağmurlarda Yıkansam” ve “12’ye 5 Kala “ filmlerinin yönetmenliğini yapan Gülten Taranç üstlenecek.

Gülten Taranç’ın Festival Yorumu
Gülten Taranç festival ile ilgili düşüncelerini “Masallardan beri süregelen klasik anlatı yapısı, kadın karakterlerin edilgenliği, kadınların yanlış temsilleriyle doluyken, bugün Türkiye’de ve dünyada hikaye anlatan kadın yönetmenler bu kalıpları kırıyor ve halen bazı kesimlerce radikal bulunuyor, alternatif kalıyor ya da gerektiği değeri göremiyor…” sözleriyle belirtti. Sinemanın pahalı bir ticari etkinlik olduğunu dile getiren Taranç, kadın yönetmenleri görünür kılmak için başlatılan 1. Sinemazon Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali’nin ileriki yıllarda hedeflerini daha genişleterek, kadın yönetmenlere verilecek ekonomik desteğin arttırılmasını amaç edindiğini dile getirdi.

Türkiye’de her 10 yönetmenden biri kadın
Geçtiğimiz yıl, festivallerde seyirci ile buluşan 100 filmden 23’ü bir kadın tarafından yönetildi. Hollywood’da bu oran 100 filmde 4 kadın yönetmenken, Türkiye’de 10 yönetmenden biri kadın istatiğini ortaya çıkarıyor. Festivallerin amacı ,Türkiye’deki bu düşük oranı arttırmak, kadın yönetmenlerin sesini duyurarak onları cesaretlendirmek ve sessizliğini bozmak.
Festivalin halka açık gösterimleri, söyleşiler, atölyeler, seyirci ile yönetmeni bir araya getirecek. Aynı zamanda, yönetmenlerle birlikte yapılacak geziler Ankara’nın tanıtılması ve projelerini Ankara’da çekmek isteyen yönetmenler için bir tanıtım programı ve ön hazırlık ortamının kurulmasını sağlamaktadır.

Aynı zamanda festival dahilinde “Senaryo Yazım Özendirme Yarışması” düzenlenerek genç bir kadın sinema öğrencisinin senaryosuna destek ödülü verilecektir. Yarışma için başvurular, 31 aralık 2019 tarihine kadar devam etmektedir. Festivalin YouTube kanalı ve sosyal medya hesapları aracılığı, festival süresince düzenlenecek etkinlikler ve yönetmenlerle gerçekleştirilecek olan soru cevap etkinlikleri bu hesaplar üzerinden takip edilebilecektir.

Kaynak: sinemazon.org

Haber-Yazı: Başak Taşdemir

Nûçe – Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: