Taksim Sanat’ta Dayanışma Sergisi Açıldı; Umut ve Güven

Haber: Melis Ciddioğlu

8 yıl önce kadın sanat severler öncülüğünde 15 Nisan Dünya Sanat Günü’nde kurulan İyilik İçin Sanat Derneği, 50’ye yakın kadın üyesi ve bir çok kurumsal destekçisi ile sanatsal çalışmalarını sürdürmekte ve bir çok konudaki çalışmaları ile farkındalık oluşturmayı amaçlamaktadır.

Güncel sanat çalışmalarını her salı aynı saatte gerçekleştirilen atölye çalışmaları ile takip ederek ziyaret edilen sanatçıları tanımak ve eserlerine dair sohbetler gerçekleştirmek yoluyla sanat alanında var olan eksiklikler üzerine fikir alışverişi sağlamayı hedefleyen İyilik İçin Sanat Derneği hayalleri öğrenerek desteklemeye çalışmaktadır. Yapılan sanatsal ziyaretler ile alınan önerileri ile, sanat çalışmalarını yürüten üyeler ile sanata devam etmekte çeşitli zorluklar çeken genç sanatçıları bir araya getirerek sanatsal üretimleri desteklemek, görünür kılmak ve yeni imkanlar oluştmak sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdüren dernek, atölye ziyaretleri çalışmaları ile sanata ve sanatçıya katkılar sunmaktadır. Sanatın iyileştirici gücü ve etkisi perspektifi ile çalışmalarına devam eden İyilik İçin Sanat Derneği, 2016 yılından bu yana sanatsal çalışmaları anlamak, tanımak, tanıtmak, geliştirmek için sanatçılara ve sanata destek vermeye devam ediyor.

DEPREMZEDELERLE DAYANIŞMA SERGİSİ AÇILDI; UMUT VE GÜVEN

Merkezi İstanbul’da bulunan ve bir çok şehirde sanatsal çalışmalara destek sunan İyilik İçin Sanat Derneği, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan merkezli yaşanan ve on binlerce insanın yaşamını yitirmesine neden olan depremlerin ardından başlattığı ve Prof. Dr. Marcus Graf küratörlüğü ile gerçekleşecek olan “Umut ve Güven” fotoğraf sergisinden elde edilecek tüm gelirlerin Hatay’da dernek tarafından yürütülen ve Mavi Çadır Kent’te kurulan “Kadın ve Çocuk Dostu Alanlar” projesine bağışlanacağını açıkladı.

İyilik İçin Sanat Derneği, 12 Mayıs ve 2 Temmuz tarihleri arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) iştiraki Kültür AŞ iş birliğiyle Taksim Sanat’ta “Umut ve Güven” sergisi düzenleyecek. 

Taksim Sanat binasında Prof. Dr. Marcus Graf küratörlüğünde gerçekleşecek sergiden elde edilecek gelirlerin, İyilik İçin Sanat Derneği’nin Hatay’da yürüttüğü “Kadın ve Çocuk Dostu Alanlar” projesine bağışlanacağı duyuruldu.

İyilik İçin Sanat Derneği, Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ili etkileyen deprem felaketlerinin ardından başlattığı “Kadın ve Çocuk Dostu Alanlar” projesine yeni bir soluk getiriyor. Bölgede desteğe ihtiyaç duyan insanlarla bağ kurmayı hedefleyen dernek, İBB Kültür AŞ iş birliğiyle Taksim Sanat’ta “Umut ve Güven” Sergisi düzenleyecek. Prof. Dr. Marcus Graf küratörlüğünde ön gösterimi 11 Mayıs’ta gerçekleşecek Umut ve Güven Sergisi, 12 Mayıs itibarıyla sanatseverlerle buluşan ve 2 Temmuz 2023 tarihine kadar Taksim Sanat binasında sanatseverler tarafından görülebilecek.

SERGİNİN İLK BAĞIŞÇISI PROF. DR. MARCUS GRAF OLDU

Ahmet Oran, Ayla Turan, Azade Köker, Bedri Baykam, Burcu Perçin, Devrim Erbil, Ebru Uygun, Ekrem Yalçındağ, Emre Namyeter, Gülveli Kaya, Haluk Akakçe, Horasan, Mehmet Güleryüz, Murat Germen, Pınar Dupre, Seydi Murat Koç, Süleyman Saim Tekcan ve Yiğit Yazıcı olmak üzere sergiye 18 sanatçının sanatsal çalışmaları ile katılacağı belirtildi. 

Sanatsal eserler İyilik İçin Sanat Derneği’nin web sitesi iyilikicinsanat.org üzerinden satışa sunulacak. Elde edilecek gelir, Hatay’da Mavi Çadır Kent’te kurulan “Kadın ve Çocuk Dostu Alanlar” projesine bağışlanacak. Serginin küratörlüğünü yapan Prof. Dr. Marcus Graf, alacağı küratöryel bedelini projeye bağışlayarak serginin ilk bağışçısı oldu. 

“KADIN VE ÇOCUK DOSTU ALANLAR” PROJESİ

İyilik İçin Sanat Derneği, 6 Şubat’ta Maraş’ta meydana gelen ve 11 şehirde yıkıma yol açan depremlerden etkilenen kadın ve çocuklarla dayanışmayı güçlendirmeyi amaçlıyor. 

Dernek bu kapsamda, depremlerin ardından bölgede kurulan çadır kentlerde çocuk, hasta ve yaşlı bakımı dahil birçok sorumluluğu üstlenen kadınların sosyalleşebilecekleri, birlikte etkinliklerde bulunacakları, mahremiyet elde edebilecekleri, dinlenebilecekleri ve bebekleriyle ilgilenebilecekleri alanları kapsayan “Kadın ve Çocuk Dostu Alan” projesini hayata geçirdi.

İyilik İçin Sanat Derneği tarafından Psikiyatrist Dr. Rahşan Düren ile Sosyolog ve Eğitmen Aslı Sağal’ın danışmanlığında başlatılan “Kadın ve Çocuk Dostu Alan” projesi ile bölgede kadın ve çocukların ihtiyaçları giderilmeye çalışılıyor.

Projenin ilk durağı, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Hatay’da 1.200 kişinin yaşadığı Mavi Çadır Kent oldu. Projenin destekçisi Dinamik Yatırım sayesinde kurulan ilk alana çadırların yanı sıra çamaşır makineleri, buzdolabı, televizyon, kıyafet vb. gibi tüm temel ihtiyaç malzemelerinin temini sağlandı.

“FARKLI PAYDAŞLARIN DAYANIŞMASI UMUT VERİCİ”

Sergiye ilişkin bilgiler vererek değerlendirmelerde bulunan İBB Kültür AŞ Genel Müdürü Murat Abbas, şunları dile getirdi: 

“Kamusal sergi alanımız Taksim Sanat ile böylesine anlamlı bir projede yer almaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz. Prof. Dr. Marcus Graf küratörlüğünde, İyilik İçin Sanat Derneği yürütücülüğündeki sergide birbirinden değerli 18 sanatçı eserleri ile yer alıyor. Gelirinin Hatay’daki “Kadın ve Çocuk Dostu Alanlar” projesine bağışlanacak olmasıyla Umut ve Güven, tam anlamıyla bir dayanışma sergisi oluyor. Destekçisi olmaktan memnuniyet duyduğumuz serginin fikir sahibi olan Sayın Graf başta olmak üzere emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür ediyoruz. İstanbullu sanatseverleri 2 Temmuz’a kadar sergilenecek eserleri görmeleri ve iyiliğin bir parçaları olmaları için Taksim Sanat’a davet ediyoruz.” 

“SANATIN İYİLEŞTİRİCİ VE BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜNE İNANIYORUZ” 

İyilik İçin Sanat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selin Bozkurt ise sergiye ilişkin yaptığı açıklamada, “Sanatın iyileştirici ve birleştirici gücüne olan inancımızla projelerimize hız kesmeden devam ediyoruz. Bugüne kadar ziyaret ettiğimiz, uluslararası platformlarda ülkemizi temsil eden sanatçıların katkılarıyla Taksim Sanat’ta “Umut ve Güven” sergisini gerçekleştirecek olmanın heyecanını yaşıyoruz. Sergiden elde edilecek gelir ile deprem bölgeleri için oluşturduğumuz “Kadın ve Çocuk Dostu Alanlar” projemize katkı sağlanacak. Bu tür sanat etkinlikleri ile hem depremzedeleri unutmuyoruz hem de onlara katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu sebeple tüm sanatseverleri ve koleksiyonerleri sergimize bekliyoruz. Kıymetli iş birliği ile katkılarını sunan İBB Kültür AŞ’ye, küratörümüz ve ilk bağışçımız sevgili Prof. Dr. Marcus Graf’a ve taleplerimizi geri çevirmeyerek sergimizde yer almayı gönülden isteyen değerli sanatçılarımıza çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“İNSANLARIN YAŞAMLARI ÜZERİNDE DOĞRUDAN OLUMLU ETKİ YARATMAYI AMAÇLIYORUZ”

Serginin küratörü Prof. Dr. Marcus Graf ise, “Umut ve Güven Sergisi, Hatay’da çadır kentte yaşayan depremzedelere maddi destek sağlamak amacıyla İyilik İçin Sanat Derneği’nin İBB Kültür AŞ ile iş birliği içinde başlattığı bu olumlu kolektif ruhun bir parçası olarak kendini konumlandırıyor. Taksim Sanat’ta gerçekleştireceğimiz sergi ile 18 güçlü çağdaş sanatçı, depremzedelere yardım etmeyi amaçlayan bu sosyal sorumluluk projesine gönüllü olarak katılmayı kabul etti. Güçlü eserlerinin satışından elde edilen ekonomik katkı, toplumun yeniden inşasına destek olmak için kullanılacak. Bu anlamda Umut ve Güven Sergisi, insanların yaşamları üzerinde doğrudan olumlu bir etki yaratmayı amaçlıyor” ifadelerini kullandı.

Kurulduğu günden bu yana 400’ün üzerinde sanat buluşmaları ve bir çok sergi gerçekleştiren İyilik İçin Sanat Derneği; çocuklara, kadınlara ve üniversite öğrencilerine yönelik bir çok projeyi ve atölye çalışmalarını hayata geçirdi. Avrupa Birliği, belediyeler ve kurumsal işbirlikleri ile hazırlanan sanatsal projeleri sanatseverlere buluşturan dernek bir çok konuda farkındalık oluşturmayı amaç edinmektedir.

Kaynak:

Fotoğraflar

https://kultur.istanbul/umut-ve-guven-sergisi-taksim-sanata-geliyor/

https://iyilikicinsanat.org/

https://manifestoiletisim.com.tr/iyilik-icin-sanat-dernegi-hatayda-kadin-ve-cocuk-dostu-alan-kuruyor/

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir