Yeni Hafta’da 4 film sinemaseverle buluştu

Kasım ayının yeni haftasında vizyona giren biri animasyon türünde olmak üzere 4 yeni film sinemaseverlerle buluştu.

22 Kasım tarihi itibariyle sinemalarda vizyona giren filmler; 2008 yılında yaşanan mali kriz sonucunda işsiz kalan bir ailenin, sıkıntılarla mücadelesini konu edinen “Sorry We Missed You”, spor tarihine adını yazdıran halterci Naim Süleymanoğlu’nun hayatını anlatan “Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” ve Disney’in en önemli projelerinden birisi olan animasyon “Frezon 2” ve Travmatik bir öyküyü anlatan ve ödüllü yönetmen imzasını taşıyan “Doctor Sleep” sinemaseverler ile buluşuyor.

“Üzgünüz Size Ulaşamadık” (Sorry We Missed You) filmi, 2008 yılında yaşanan mali kriz sonucunda işsiz kalan bir ailenin, sıkıntılarla mücadelesini konu edinmektedir. Dünyaca ünlü yönetmen Ken Loach’ın yönettiği ve senaryosunu Paul Laverty’in yazdığı filmde, Ricky-Abbie çifti ve çocuklarının borçlarla başa çıkmaya çalışması ve bu süreçte de oldukça yıprandığı görülmektedir. Ricky karşısına çıkan iş fırsatını değerlendirir fakat, ailesine zaman ayıramaz ve zorlu bir süreçten geçerler. Bu süreç hiçbiri için kolay olmayacaktır. Altın Palmiye ödüllü ünlü yönetmen Ken Loach yeni filminde de birçok filminin senaristi olan Paul Laverty ile çalıştı.

“Üzgünüz Size Ulaşamadık” (Sorry We Missed You) / Yönetmen: Ken Loach ve Senaryo : Paul Laverty

Oyuncular: Kris Hitchen, Debbie Honeywood, Rhys Stone, Katie Proctor, Ross Brewster

Senaristliğini Barış Pir Hasan’ın yaptığı, “Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” filmi, bu hafta öne çıkan filmlerden biri. Daha önce “Asiye Nasıl Kurtulur ?”, “Aaahh Belinda”, “Adı Vasfiye” gibi ses getiren filmlerin senaristliğini yapmış olan Pirhasan’ın bu filminin de merak uyandıracağı düşünülmektedir. Türk ve dünya spor tarihine, adını yazdıran başarılı halterci Naim Süleymanoğlu’nun hayatını anlatan film, biyografi türündedir. Film, adını halterci Naim Süleymanoğlu’nun lakabı olan Cep Herkül’den almaktadır. “Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” filminin başrolünü, Naim Süleymanoğlu’na benzerliği ile dikkat çeken Van Eck üstlenmektedir. Filmin yapımcısı yapımcısı Ayla” (2017) ve “Müslüm” (2018) gibi gişede geniş kitlelere ulaşan filmlerin yapımcısı Mustafa Uslu.

“Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” / Yönetmen: Yönetmen: Özer Feyzioğlu ve Senaryo: Barış Pirhasan

Oyuncular: Hayat Van Eck, Yetkin Dikinciler, Selen Öztürk, Gürkan Uygun

Vizyona girecek filmler arasında dikkat çeken bir diğer yapım ise, animasyon türünde çekilen “ Karlar Ülkesi 2 “ filmi yer almaktadır. Disney’in en önemli projelerinden birisi Karlar Ülkesi, serinin ilk filmi ile büyük ilgi toplamış ve dünya genelinde 1 milyar 276 milyon 480 bin dolar hasılat yaparak, en iyi hasılat yapan 9. Film olarak listedeki yerini almıştı. Aynı zamanda “ En İyi Animasyon” ve “En İyi Orijinal Şarkı” dalında Oscar’a layık görülmüş olan Karlar Ülkesi’nin, bu serisiyle de başta çocuklar olmak üzere, milyonların ilgisini çekmesi bekleniyor. Biri doğaüstü yeteneklere sahip iki kız kardeşin öyküsünün anlatıldığı filmde Elsa Anna, Krisloff ve Olaf Arendelle’yi macera dolu fakat bir o kadar da tehlikeli bir yolculuk beklemektedir.

“Karlar Ülkesi 2″ (Frozen 2) / Yönetmen: Chris Buck, Jennifer Lee ve Senaryo: Jennifer Lee, Allison Schroeder

Seslendirme: Kristen Bell, Jonathan Groff, Idina Menzel, Evan Rachel Wood, Sterling K. Brown, Jason Ritter, Josh Gad

Amerikan’nın başarılı senarist ve yapımcılarından olan, daha önce de “ En İyi Film” dalında “Akıl Oyunları” filmi ile “En İyi Uyarlama Senaryo” dalında Akademik Ödülü kazanmış olan Akiva Goldsman imzası taşıyan “Doktor Uyku” (Doktor Sleep) filmi, 22 Kasım’da vizyona giren filmler arasında. Başrollerinde Ewan Mcgregar, Rebecca Fergusan ve Kyliegh Curran’ın başrolde oynadığı gerilim türündeki film, Stephen King’in romanından esinlenirek yazılmıştır. Filmin yönetmen koltuğunda Mike Flanagan oturmaktadır.

Daha önce The Shining (Cinnet) filminde, izlediğimiz Danny Torrance’nin 40 sene önce Overlok Oteli’nde yaşadığı travmatik hikaye, Doktor Uyku ile devam ediyor. Dan’in Overlook’ta yaşadığı travmayı atlatmak için, uzun süre mücadele ettiği görülmektedir. Dan o güne kadar görmediği bir yeteneğe sahip olan Abra ile tanışır ve geçmişiyle barışır. Abra’yı hayatta tutabilmek için çok çaba sarfmekte ve tüm korkularıyla yüzleşerek, yaşam ve ölüm arasında mücadele içine girdiği görülmektedir.

“Doktor Uyku” (Doctor Sleep) / Yönetmen: Mike Flanagan ve Senaryo: Akiva Goldsman

Oyuncular: Ewan McGregor, Rebecca Ferguson, Kyliegh Curran, Cliff Curtis, Zahn McClarnon, Emily Alyn Lind, Selena Anduze, Robert Longstreet

Haber-Yazı: Başak Taşdemir

Sînemaya Serbixwe -www.sinemayaserbixwe.com

COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir