Yeni Sahne 25 Ekim’de Perdelerini Açıyor

Batman’da bir buçuk sene önce farklı mesleklerden tiyatroseverlerce kurulan ve 500 bin nüfuslu kentte Kültür-Sanat aktivitelerine katkılar sunan Batman Yeni Sahne’de perde 25 Ekim’de açılıyor. Sezonu Cimri adlı tiyatro oyunuyla açacak olan yeni sahne, yazar Hristo Boçev’in Albay Fetisov adlı oyununu da Kürtçe oynayacak.

TİYATRO, YAŞANTIMIZIN BİR PARÇASI

Batman Yeni Sahne çatısı altında tiyatro sanatı ile uğraşan Erdal Kaya, “Esasında Edebiyat Öğretmeniyim. Ancak yaşantım tiyatro üzerine kurulu. Afyon Belediyesi, Şehir Tiyatroları Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü Mezunuyum. Farklı mesleklerden arkadaşlarla yaklaşık bir buçuk sene evvel yeni sahneyi kurduk. Çok kolektif bir yapı oldu. Yeni sahne, bizi çok heyecanlandıran bir fikir oldu. Çünkü tiyatro, hepimizin yaşantısın bir parçası. Bu işi artık profesyonelce yapmaya başladık” dedi.

AVRUPA’DA İZLENEN OYUN, BATMAN’DA KÜRTÇE SAHNELENECEK

Çağdaş Yazar Hristo Boyçev’in uyarlaması olan ve Avrupa’nın birçok ülkesinde sahnelenen oyun, Yeni Sahne Yönetmenlerinden Yakup Selimoğlu tarafından Kürtçeye çevrildi. Oyun, Albay Fetisof adıyla Yeni Sahne’de tiyatro severlerce izlenebilecek.

AMED ŞEHİR TİYATROSU DA YENİ SAHNE’DE

Her ay Amed Şehir Tiyatrosunun da bir oyunla Yeni Sahne’de olacağını söyleyen Tiyatro Yönetmeni Erdal Kaya, “17 Nisan 2018’de biz Yeni Sahne’yi açarken Diyarbakır Şehir Tiyatrosu’nun bir oyunu ile perdelerimizi açtık. Diyarbakır Şehir Tiyatroları ile sürekli temas halindeyiz. Onlar da sezon içerisinde ayda bir defa gelip sahnemizde oyun oynuyor. Ekim Ayında da Amed Şehir Tiyatrosu, Batman’ın Yen Sahne’sinde olacak. İstanbul, Ankara ve İzmir’den dirsek teması halinde olduğumuz guruplar var. Onlar geçen sezon buraya gelip oynadı. Bu sezon tekrar gelecekler. Kasım Ayından sonra da bir Türkçe oyunumuz da çıkacak” dedi.

YENİ SAHNEDE YÖNETMEN SÖYLEŞİLERİ DE YAPILIYOR

Yeni Sahne, kolektif şekilde yürüttüğü çalışmalarına sinema filmi gösterimlerini de ekliyor. Film yönetmeniyle birebir iletişime geçilip onun isteği üzerine ücretli veya ücretsiz olarak film gösterimi yapılırken, dileyen yönetmenler de Batman’a gelerek Yeni Sahne’de tiyatroseverlerle söyleşiler gerçekleştiriyorlar.

YENİ SAHNE, KÖY ÇOCUKLARINI TİYATRO İLE TANIŞTIRIYOR

Batman Barosu ve Yeni Sahne’nin imzaladığı ortak protokol ile tiyatroya gidemeyen köy okulu öğrencilerine ücretsiz ulaşım ile tiyatro izleme fırsatı sunuluyor. Yeni Sahne, çocuk oyunu olarak bu dönem Bremen Mızıkacıları’nı oynayacak. Geçen sene imkânı olmayan köy okullarını merkeze getirip, sinema filmleri ve animasyon filmler izletilmişti. Bu sene de köy çocuklarına yönelik bu etkinlik devam edecek.

Haber-Yazı: Necla Çetinoğlu

COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir