“Zîn ve Ali’nin Hikayesi” İzmir’de gösterilecek

2. Uluslararası İzmir Film ve Müzik Festivali 10 Haziran’da başlayıp 19 Haziran’a kadar film gösterimleri ve konserlerle sürecek. Festival’de gösterilecek 100 film arasında 12 ve 14 Haziran tarihlerinde sinema severlerle buluşacak olan Kürtçe “Govenda Alî û Dayka Zîn” (Zîn ve Ali’nin Hikayesi) ve “Sen Ben Lenin” filmleri de bulunuyor.

2. Uluslararası İzmir Film ve Müzik Festivali bu sene 2. defa 10-19 Haziran tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Festival programı, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ve Kültürlerarası Sanat Derneği’nin ortaklığıyla düzenlenecek. Festival mekanları ise; Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi, Ege Park-Cinema Pink, Fransız Kültür Merkezi, İzmir Sanat, Karaca Sineması, Konak Sineması, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Kadifekale Gemisi Açıkhava Sineması, Kültürpark Açıkhava olarak açıklandı.

Festival yöneticisi Vecdi Sayar yaptığı açıklamada İzmir Film ve Müzik Festivali’nin, Avusturya Başkonsolosluğu, Goethe Institut, Institut français, İtalya Büyükelçiliği ve İzmir İtalya Konsolosluğu, İspanya Büyükelçiliği, Cervantes Enstisütü, Yunanistan Melina Mercouri Vakfı, İZELMAN ve İZFAŞ’ın yanı sıra bazı özel kuruluşların destekleri ile gerçekleşeceğini aktardı.

Bu yıl toplam 100 film sinema izleyicisi ile buluşacağı festival’de Ulusal Yarışma Bölümü’nde 10 uzun metrajlı film yarışacak. Juri başkanının ünlü yönetmen Erden Kıral ve jüri üyelerinin Biket İlhan, Ebru Şeremetli, Güldiyar Tanrıdağlı, İzzet Öz, Selen Uçer ve Selva Erdener’in olacağı programda oluşan En İyi Film, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Özgün Müzik, En İyi Şarkı, En İyi Ses Tasarımı kategorilerinde ‘Kristal Flamingo’ödülleri verilecek.

Ulusal Yarışma Bölümü Filmleri:

9.75 (Uluç Bayraktar), Beni Sevenler Listesi (Emre Erdogdu), Ela ile Hilmi ve Ali (Ziya Demirel), Govenda Alî û Dayka Zîn/Zin ve Alî’nin Hîkayesî (Mehmet Ali Konar), Gölgeler İçİnde (Erdem TepegÖz), Kerr (Tayfun Pİrselİmoğlu), Kumbara (Ferit Karol), Sardunya (Çağıl Bocut), Sen Ben Lenin (Tufan Taştan), Zuhal (Nazlı Elif Durlu).

Film gösterimleri ile birlikte film müziklerinden oluşan konserler, müzikaller, televizyon dizilerinin müziklerine dair bir bölüm, bir çok sanat etkinliği ve Müzik Temalı Kısa Film Geliştirme Atölyesi’nin de yer alacağı İzmir Film ve Müzik Festivali’nde, Onur Ödülleri için film müziği bestecileri Zybigniew Preisner ve Zülfü Livaneli’nin isimleri duyuruldu. “Ustalara Saygı” bölümünde Alexandre Desplat ve Carlos Saura’nun, “Anılarına” bölümünde ise Metin Bükey, Mikis Theodorakis ve Nino Rota’nın müziklerini yaptığı filmlerin gösterimleri yapılacak. Festival’in Emek Ödülleri ise sinema ve müzik yazarı Atilla Dorsay ve ses, müzik tasarımcısı ve arşivci Necip Sarıcı’ya verilecek.

Bilgi için: 

Sînemaya Serbixwe – www.sinemayaserbixwe.com

COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: